Zákonodárci chtějí přidat. Až na 270 tisíc

  10:26aktualizováno  10:26
Politici připravují radikální změnu svých platů. Obě nejsilnější strany hledají způsob, jak odměnu zákonodárců pravidelně zvyšovat. A zároveň chtějí ukončit spekulace o nejrůznějších výhodách a náhradách, které k platu pobírají.
Volby, poslanecká sněmovna, parlament, poslanci

Volby, poslanecká sněmovna, parlament, poslanci | foto: MF DNES

Poslanci ČSSD už pověřili předsedu Sněmovny Miloslava Vlčka, aby připravil zcela novou koncepci odměňování. "Pracuji na ní, v paragrafovém znění by měla být do konce roku," řekl včera Vlček. Novinka bude zřejmě vypadat tak, že se sloučí plat a všechny náhrady na stravu, reprezentaci či cestování.

V jednom balíku bude i příspěvek na kancelář a asistenta. "Druhou variantou jsou tři hromádky: na poslance, na asistenta a na kancelář," přiblížil Vlček. I tak by v těchto penězích už byly zahrnuty všechny dnešní náhrady.

ČSSD má velkou šanci, že se na změnách dohodne s nejsilnější vládní stranou. Politici ODS mají o platech stejnou představu. "Všechny peníze na kanceláře, asistenty a podobně by se měly sloučit do jednoho platu," popsal svou vizi předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.
Zároveň připustil, že celková suma veřejnost zřejmě "zarazí". Jeho kolega senátor Jaroslav Kubera částku nedávno odhadl na 270 tisíc korun.

Dnes berou řadoví zákonodárci vedle šedesátitisícového platu až 35 tisíc měsíčně na dopravu, ke třiceti tisícům se blíží příspěvek na kancelář, na asistenty dostávají 36 tisíc. Náhrady se přitom nedaní.

Jeden velký plat by před zdaněním mohl vypadat skutečně astronomicky. Kubera přesto tvrdí, že by politici nebrali víc než dnes. "Skoro polovina se zdaní. Máme progresivní daň, takže by byla mnohem vyšší než u člověka, který vydělává dvacet tisíc," vysvětlil Kubera.
Podle mzdové kalkulačky by z částky 270 tisíc korun hrubého v příštím roce zbylo 223 tisíc čistého. Kubera tvrdí, že číslo je jen orientační: "Lze to nastavit tak, aby k žádnému zvyšování oproti dnešku nedocházelo."

Podle výpočtů MF DNES se plat a náhrady řadového poslance dnes blíží nejméně 169 tisícům čistého.

. Příjem zákonodárce

Řadový poslanec, který nemá žádnou funkci, dnes bere základní plat 61 400 korun hrubého, což je zpravidla 43 370 čistého.
K tomu dostává paušální náhradu na reprezentaci a jídlo 9 100 Kč.
Pokud bydlí v Praze nebo v okolí do 50 km , dostane příspěvek na cestování ve výši 22 800 a na ubytování ve výši 17 tisíc.
Do peněženky tak dostane 92 270 korun.

Co může vyúčtovat navíc

Příspěvek na kancelář záleží na místě. V Praze to může být 27 tisíc.
Plat asistenta se blíží 36 tisícům.
Poslanec může dostat na administrativu a odborníky až 14 300.
Kromě platu může tedy vyúčtovat 77 300.
Celkem tedy může za měsíc "utratit" 169 570.


"Zmrazení platů je hloupost"
Plat by se každý rok zvyšoval, a to stejným tempem jako ostatní mzdy v Česku. "Bude se to asi odvíjet od násobku průměrné mzdy, o tom ještě budeme diskutovat," popsal šéf Sněmovny Miloslav Vlček.

Dnešní plat politiků roste podle zákona stejně rychle jako platy ve státních institucích. V některých letech to bylo až o sedm procent. Loni si však zákonodárci v rámci vládní reformy veřejných financí schválili, že se jim plat následující tři roky nezvýší ani o korunu.
Z dnešních reakcí politiků se zdá, že úsporné opatření nevydrží ani do zimy.

"Zmrazení platů je hloupost. Hlasoval jsem pro ně jen proto, že jsem se nechtěl hádat s vlastní vládou. Jeho jediný efekt je, že za tři roky platy stoupnou skokově a všichni se pak zblázní," míní poslanec Marek Benda z vládní ODS.

Jeho stranický kolega senátor Jaroslav Kubera už vymyslel "fígl", jak platy zvýšit co nejdříve. Návrh na rozmrazení připojil k antidiskriminačnímu zákonu. Ten Česko musí přijmout kvůli Evropské unii, jinak zaplatí pokutu. A právě kvůli tomu pro něj ve Sněmovně hlasovali vládní i opoziční poslanci a poslali jej do Senátu.

Kubera k zákonu připojil i další návrh – zrušit zákonodárcům bezplatné jízdy tramvají či vlakem. Tím si nakloní kolegy, kteří tuto výsadu nechtějí kvůli voličům. "Pokud bychom ji zrušili, museli bychom si plat asi rozmrazit, aby se to vyvážilo," uvažuje komunistický senátor Václav Homolka.

ČSSD vadí, že Kuberův návrh je "přílepek" k jinému zákonu. Antidiskriminační zákon však nepotopí. Přílepky se nelíbí ani Ústavnímu soudu. Kubera však naznačuje, že odstraňuje diskriminaci zákonodárců – ostatním lidem se platy zvyšují.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Najdete na iDNES.cz