Zákon zakáže kouřit v hospodě. Nebudu to vetovat, ujišťuje kuřák Zeman

  10:08aktualizováno  16:14
Pro kuřáky jsou to dvě špatné zprávy. Ministr financí Andrej Babiš prosadil ve vládě návrh, který příští rok zdraží krabičku cigaret o tři až čtyři koruny a ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi vláda jednomyslně kývla na protikuřácký zákon. Ten má už od ledna zakázat zapálit si cigaretu v restauraci pod hrozbou několikatisícové pokuty.

Ministr zdravotnictví zdůraznil, že navržený zákon poměrně striktně omezuje i dostupnost tabákových výrobků a alkoholu mladistvým. „Například při internetovém nákupu vyžaduje průkaz věku. Je tam zákaz kouření ve všech prostorách stravovacích zařízení, v restauracích, barech a podobně,“ řekl Němeček.

Zdražení cigaret od příštího roku vyplývá ze změny zákona o spotřební dani, na kterou ministrovi financí Babišovi kývla vláda. Jak zdražení cigaret, tak zákaz kouření v restauracích má teď v rukou parlament.

Zeman: Lepší by byla místnost pro kuřáky, druhá pro nekuřáky

Prezident Miloš Zeman ve středu zopakoval, že nebude vetovat úplný zákaz kouření v restauracích. „Právě proto, že zde mám konflikt zájmů, nemohu s čistým svědomím tento zákon vetovat. Takže ho vetovat nebudu,“ uvedl náruživý kuřák Zeman při návštěvě Jihočeského kraje. „Ale na druhé straně se domnívám, že daleko rozumnějším řešením - protože prakticky každá restaurace má minimálně dvě místnosti - by bylo, kdyby v jedné místnosti byli kuřáci, v druhé nekuřáci a vzájemně by si nepřekáželi,“ dodal Zeman.

Ministr Němeček ještě před jednáním o zákonu ve vládě iDNES.cz řekl, že na poslední chvíli v zákonu udělal jednu změnu. Vzdal se fondu prevence kouření, do kterého mělo směřovat jedno procento z vybrané spotřební daně z cigaret a z dalších tabákových výrobků. „Proti byla legislativní rada vlády,“ zdůvodnil to ministr zdravotnictví. Šlo přitom asi o miliardu korun. Z každé krabičky, jichž se ročně prodá okolo miliardy, by totiž šla do fondu prevence jedna koruna

Úplný zákaz kouření ve všech restauracích má podle vládního návrhu platit od ledna příštího roku. Za porušení zákazu by hrozila pokuta pět tisíc korun. Provozovatelé restaurací by přitom mohli dostat pokutu až 50 tisíc.

Co podle vás udělá zákaz kouření s návštěvností restaurací a hospod?

celkem hlasů: 19882

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. června 2015. Anketa je uzavřena.

Nezmění se 10943
Sníží se 5557
Zvýší se 3382

Týkat se to má i podniků, kde se nepodává jídlo, ale jen pití. Návrh zákona z dílny ministerstva zdravotnictví počítá s tím, že v restauracích by byly zakázány i elektronické cigarety.

Zákaz kouření v restauracích kritizuje Český svaz pivovarů a sladoven. Může to způsobit zavírání restaurací zejména na menších městech a vesnicích, řekl ČTK výkonný ředitel svazu Vladimír Balach. S úplným zákazem kouření nesouhlasí ani Asociace hotelů a restaurací, uvedl ředitel pražského hotelu Olympic Vlastislav Šos. Přístup politiků označil ze nekoncepční, protože dosud provozovatelé restaurací museli stavebně oddělovat kuřácké a nekuřácké prostory. Pokud projde úplný zákaz, znehodnotí to tyto investice.

Povinně v nabídce jeden nealko nápoj levnější než pivo

Návrh ministerstva zdravotnictví, na který kývla vláda, přitom neřeší jen kouření. V nabídce hospod a restaurací by v případě schválení zákona v parlamentu musel být v nabídce povinně jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkoholický.

Stačila by přitom karafa s vodou, která má být levnější než pivo. Hostinský by navíc podle návrhu zákona ručil za to, že v jeho podniku není podnapilý mladistvý.

V parlamentu je již od loňského roku i další návrh zakazující kouření ve vnitřních prostorách restaurací od poslance Radka Vondráčka z ANO.

Poslanci ale jeho projednávání dosud bránili, což sociální demokracie zdůvodňovala tím, že čeká na Němečkův návrh. Poslanec marně apeloval na kolegy z ČSSD, ať projednají jeho návrh, který je stručnější a týká se jen kouření, ne dalších povinností pro provozovatele restaurací.

Kuřák Miroslav Kalousek: Do restaurací, kde se jí, kouření nepatří (5. 2. 2015):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Najdete na iDNES.cz