Zákon zakáže kouřit v hospodě. Nebudu to vetovat, ujišťuje kuřák Zeman

  10:08aktualizováno  16:14
Pro kuřáky jsou to dvě špatné zprávy. Ministr financí Andrej Babiš prosadil ve vládě návrh, který příští rok zdraží krabičku cigaret o tři až čtyři koruny a ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi vláda jednomyslně kývla na protikuřácký zákon. Ten má už od ledna zakázat zapálit si cigaretu v restauraci pod hrozbou několikatisícové pokuty.

Ministr zdravotnictví zdůraznil, že navržený zákon poměrně striktně omezuje i dostupnost tabákových výrobků a alkoholu mladistvým. „Například při internetovém nákupu vyžaduje průkaz věku. Je tam zákaz kouření ve všech prostorách stravovacích zařízení, v restauracích, barech a podobně,“ řekl Němeček.

Zdražení cigaret od příštího roku vyplývá ze změny zákona o spotřební dani, na kterou ministrovi financí Babišovi kývla vláda. Jak zdražení cigaret, tak zákaz kouření v restauracích má teď v rukou parlament.

Zeman: Lepší by byla místnost pro kuřáky, druhá pro nekuřáky

Prezident Miloš Zeman ve středu zopakoval, že nebude vetovat úplný zákaz kouření v restauracích. „Právě proto, že zde mám konflikt zájmů, nemohu s čistým svědomím tento zákon vetovat. Takže ho vetovat nebudu,“ uvedl náruživý kuřák Zeman při návštěvě Jihočeského kraje. „Ale na druhé straně se domnívám, že daleko rozumnějším řešením - protože prakticky každá restaurace má minimálně dvě místnosti - by bylo, kdyby v jedné místnosti byli kuřáci, v druhé nekuřáci a vzájemně by si nepřekáželi,“ dodal Zeman.

Ministr Němeček ještě před jednáním o zákonu ve vládě iDNES.cz řekl, že na poslední chvíli v zákonu udělal jednu změnu. Vzdal se fondu prevence kouření, do kterého mělo směřovat jedno procento z vybrané spotřební daně z cigaret a z dalších tabákových výrobků. „Proti byla legislativní rada vlády,“ zdůvodnil to ministr zdravotnictví. Šlo přitom asi o miliardu korun. Z každé krabičky, jichž se ročně prodá okolo miliardy, by totiž šla do fondu prevence jedna koruna

Úplný zákaz kouření ve všech restauracích má podle vládního návrhu platit od ledna příštího roku. Za porušení zákazu by hrozila pokuta pět tisíc korun. Provozovatelé restaurací by přitom mohli dostat pokutu až 50 tisíc.

Co podle vás udělá zákaz kouření s návštěvností restaurací a hospod?

celkem hlasů: 19882

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. června 2015. Anketa je uzavřena.

Nezmění se 10943
Sníží se 5557
Zvýší se 3382

Týkat se to má i podniků, kde se nepodává jídlo, ale jen pití. Návrh zákona z dílny ministerstva zdravotnictví počítá s tím, že v restauracích by byly zakázány i elektronické cigarety.

Zákaz kouření v restauracích kritizuje Český svaz pivovarů a sladoven. Může to způsobit zavírání restaurací zejména na menších městech a vesnicích, řekl ČTK výkonný ředitel svazu Vladimír Balach. S úplným zákazem kouření nesouhlasí ani Asociace hotelů a restaurací, uvedl ředitel pražského hotelu Olympic Vlastislav Šos. Přístup politiků označil ze nekoncepční, protože dosud provozovatelé restaurací museli stavebně oddělovat kuřácké a nekuřácké prostory. Pokud projde úplný zákaz, znehodnotí to tyto investice.

Povinně v nabídce jeden nealko nápoj levnější než pivo

Návrh ministerstva zdravotnictví, na který kývla vláda, přitom neřeší jen kouření. V nabídce hospod a restaurací by v případě schválení zákona v parlamentu musel být v nabídce povinně jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkoholický.

Stačila by přitom karafa s vodou, která má být levnější než pivo. Hostinský by navíc podle návrhu zákona ručil za to, že v jeho podniku není podnapilý mladistvý.

V parlamentu je již od loňského roku i další návrh zakazující kouření ve vnitřních prostorách restaurací od poslance Radka Vondráčka z ANO.

Poslanci ale jeho projednávání dosud bránili, což sociální demokracie zdůvodňovala tím, že čeká na Němečkův návrh. Poslanec marně apeloval na kolegy z ČSSD, ať projednají jeho návrh, který je stručnější a týká se jen kouření, ne dalších povinností pro provozovatele restaurací.

Kuřák Miroslav Kalousek: Do restaurací, kde se jí, kouření nepatří (5. 2. 2015):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Komplikace kolem vrtulníků z USA. Vládě hrozí, že ztratí podporu komunistů

Předseda KSČM Vojtěch Filip na volebním sjezdu v Praze

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené....

Ve sporu Altnerových dědiců s ČSSD o stamiliony je ve hře ústavní stížnost

Patrik a Veronika Altnerovi na tiskové konferenci ke kauze Lidový dům a sporu s...

Patrik a Veronika Altnerovi, dědicové po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, hodlají dál pokračovat ve sporu s ČSSD....

Najdete na iDNES.cz