Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tichá změna v trestním řádu umožňuje podle provozovatele vypnutí webu

  0:01
Od prvního února letošního roku začala platit novela trestního řádu. Do zákona přibyla klauzule, že policisté mohou ve sporných situacích odstavit web až na tři měsíce. Podle policie je strach provozovatele neopodstatněný.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Na problematickou část zákona upozornila na svém blogu společnost Wedos, která je poskytovatelem hostingových služeb. Podle ní je sporná ta část zákona, která definuje nové postupy pro zajištění dat potřebných pro trestní řízení. Věc se tak týká i provozovatelů webů a hostingů. Pokud podle slov Wedosu například na provozovatele nějakého e-shopu podá někdo trestní oznámení, může být jeho web až na tři měsíce odstaven.

Pokud se na webu objeví sporná data, která by znamenala pokračování trestné činnosti nebo její opakování, policie může nařídit třetí straně, tedy provozovateli hostingu, který data uchovává, aby k nim veřejnosti znemožnil přístup. V případě, že policista usoudí, že věc nesnese odkladu, může nakázat vypnutí webu okamžitě. A to až na tři měsíce, bez předchozího souhlasu soudu či státního zástupce.

„Je to srovnatelné jako kdyby mohla Policie ČR, najednou provádět domovní prohlídky jen na základě uvážení příslušníka a jen třeba kvůli pomluvě od souseda... Případně jako kdyby mohla zavírat továrny a firmy až na 90 dní a to opět jen na základě uvážení jednoho příslušníka,” uvedl Wedos na svém webu. Podle zástupců provozovatele je tato část upravené legislativy velmi snadno zneužitelná například k cenzuře nebo ke konkurenčnímu boji.

Poukazují zejména na část, kde se mluví o „nesnesení odkladu“. Podle nich lze něco takového na internetu velmi snadno obhájit, vzhledem k tomu, že obsah internetu může vidět každou sekundu milion lidí. „Stejně tak obsah může být každou minutu zcela odlišný a může se kdykoliv měnit. Důvod k akci se vždy najde,“ uvedli.

Trestní řád § 7b

(1) Je-li zapotřebí zabránit ztrátě, zničení nebo pozměnění dat důležitých pro trestní řízení, která jsou uložena v počítačovém systému nebo na nosiči informací, lze nařídit osobě, která uvedená data drží nebo je má pod svojí kontrolou, aby taková data uchovala v nezměněné podobě po dobu stanovenou v příkazu a učinila potřebná opatření, aby nedošlo ke zpřístupnění informace o tom, že bylo nařízeno uchování dat.

(2) Je-li to zapotřebí k zabránění pokračování v trestné činnosti nebo jejímu opakování, lze nařídit osobě, která drží nebo má pod svojí kontrolou data, která jsou uložena v počítačovém systému nebo na nosiči informací, aby znemožnila přístup jiných osob k takovým datům.

(3) Příkaz podle odstavce 1 nebo 2 je oprávněn vydat předseda senátu a v přípravném řízení státní zástupce nebo policejní orgán. Policejní orgán potřebuje k vydání takového příkazu předchozí souhlas státního zástupce; bez předchozího souhlasu může být příkaz policejním orgánem vydán jen tehdy, jestliže nelze předchozího souhlasu dosáhnout a věc nesnese odkladu.

(4) V příkazu podle odstavce 1 nebo 2 musí být označena data, na která se příkaz vztahuje, důvod, pro který mají být data uchována nebo k nim má být znemožněn přístup, a doba, po kterou mají být tato data uchována nebo k nim má být znemožněn přístup, která nesmí být delší než 90 dnů. Příkaz musí obsahovat poučení o následcích neuposlechnutí příkazu.

(5) Orgán, který vydal příkaz podle odstavce 1 nebo 2, jej neprodleně doručí osobě, vůči které směřuje.

Jde jen o data

Podle advokátní koncipientky Anny Drgové ze společnosti SimpleLaw nic takového nehrozí. Sporný druhý odstavec, na který Wedos upozornil, se podle ní musí interpretovat v kontextu toho prvního. 

„Což znamená, že se to týká výhradně zálohovaných dat, která jsou uložena někde bokem a příkazem podle odstavce 2 má provozovatel povinnost je znepřístupnit třetím osobám, kterými se rozumí třeba externí technici,” uvedla. Důvodem je, aby se data v nezměněné podobě mohla využít například jako důkaz pro soud. Podle ní odstavec dva tak pouze doplňuje odstavec první.

Připouští však, že je zákon možné interpretovat i způsobem, jaký naznačuje Wedos, a může nastat situace, že se web znepřístupní koncovým čtenářům či zákazníkům celý. Podle Drgové by ale něco takového bylo nezákonné a v praxi by toto jednání neobstálo. 

„Navíc použití legislativy jako nástroj k blokování webu by bylo proti smyslu vyšetřování, které je ze své podstaty utajené. A blokování webu je navenek viditelné, takže by podezřelý pachatel mohl urychleně chtít ničit jiné digitální stopy,” doplnila.

Kontroverzní ustanovení

Právník Tomáš Sokol z advokátní kanceláře Brož & Sokol & Novák nicméně zastává jiné stanovisko. Podle něj jde o kontroverzní ustanovení. „Je zřejmé, že pojmy ‚věc nesnese odkladu‘ nebo ‚zabránění pokračování v trestné činnosti nebo jejímu opakování‘ lze vykládat velmi různým způsobem,“ uvedl. Naráží také na to, že příslušné ustanovení v takové formě vznáší otazník nad tím, zda je proti němu možný opravný prostředek.

„Příkaz vydaný dle § 7b trestního řádu teoreticky může být vydán jako usnesení, proti kterému by bylo právo stížnosti, ale máme i příkaz k domovní prohlídce nebo příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, u něhož se rozhodně s žádným opravným prostředkem z povahy věci nepočítá.“

Sám si tak dokáže představit situaci, že v budoucnu může docházet ke zneužití legislativy a tedy v praxi může být provozovatelům e-shopů bráněno, aby na tři měsíce provozovali svou činnost. Zda by mohly orgány díky legislativě znepřístupnit celé weby, ukáže podle Sokola až praxe. Úplně striktně totiž legislativa tuto možnost nevylučuje.

A co na to policie?

Články o novém znění trestního řádu zaznamenala i Policie ČR. I podle ní je  strach Wedosu neopodstatněný. „Celá novelizovaná úprava trestního řádu procházela řádným legislativním procesem, který trval déle než rok a během této doby vůči němu nikdo nevznesl žádné kritické připomínky,“ uvedl tiskový mluvčí Josef Bocán. Podle něj jde jen o zpřesnění stávající úpravy.

„Má být zabráněno tomu, aby bylo pokračováno v trestné činnosti nebo byla opakována. Standardně lze takový příkaz vydat jen s předchozím souhlasem státního zástupce. Pouze v neodkladných případech, kdy je třeba konat neprodleně, například je třeba zamezit další viktimizaci osoby zobrazené na audiovizuálním díle, jej může vydat sám policejní orgán. Je přitom na poskytovateli, jakým způsobem protiprávní obsah odstraní či znepřístupní,“ uvedl.

Autor:

Blokujete stavbu přehrady, vmetl ministr aktivistovi

  • Nejčtenější

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Škola...

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

Premium

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil závěry kontrol prezidentských kampaní z loňského roku. Mimo jiné se zaměřil na kampaň současné hlavy...

9. října 2024  15:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena, která již dříve měla se školou konflikty, na pedagožku narazila neplánovaně na chodbě při cestě za...

10. října 2024  14:33

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil. O příčinách smrti však neinformovalo. V textech svých písní umělec často...

9. října 2024  21:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou

Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní přívaly srážek a záplavy a miliony lidí odstřihl od elektřiny. Bouře provázená desítkami tornád zabila...

10. října 2024  3:05,  aktualizováno  11.10 3:45

Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou

Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce být jejich loutkou a plnit jejich nejrůznější přání, měl by se takovým manipulacím umět bránit. Jak...

14. října 2024

Obchodníci tlačí na ceny krevet. Často nepokryjeme ani náklady, trápí farmáře

Tlak na co nejnižší ceny při nákupu krevet tlačí drobné chovatele v jihovýchodní Asii na hranu bankrotu. Ve snaze snížit náklady propouštějí zaměstnance, i tak je pro ně někdy obtížné dosáhnout...

14. října 2024

Padající mrakodrapy, vybuchující vlaky. Loňský útok Hamásu měl být ničivější

Premium

Palestinské hnutí Hamás plánovalo mnohem rozsáhlejší útok, než jaký uskutečnilo loni 7. října. Chtělo provést teroristické akce ve velkých izraelských městech, jež měly ochromit infrastrukturu a...

14. října 2024

Nemocí od klíšťat přibývá. Očkovaných je přesto málo, přitom jde o život

Premium

Lidí nakažených nemocemi od klíšťat je letos nebývale mnoho. Do konce září podle nejnovějších čísel ÚZIS lékaři odhalili 3 086 případů lymské boreliózy, což je o 703 více než za stejné období...

14. října 2024

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Mlčení o mzdách padne. Lidé budou mít právo ptát se, kolik berou kolegové

Premium Zaměstnavatelé budou muset uchazečům o práci prozrazovat, jaký minimální rozpočet na danou pozici mají k dispozici....

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...