Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

  16:44aktualizováno  19:15
Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou práci a byl jim kvůli tomu krácen výdělek, by se podle návrhu Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka mohli dočkat náhrady za ztrátu příjmu maximálně ve výši padesátinásobku minimální mzdy, tedy momentálně 667 500 korun.

Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci. Fond představil vlastní návrh o ochraně oznamovatelů | foto: FTV Prima

Zavedena podle návrhu má být i náhrada za nemajetkovou újmu. A to jednorázová částka 100 tisíc korun. Počítá s tím návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele, který v úterý představil Janečkův protikorupční fond. Předložil ho zástupcům ministerstev, parlamentních stran i odborníkům z řad akademické i neziskové sféry.

„Rozhodli jsme se představit vlastní návrh, který zahrnuje naše dosavadní zkušenosti s touto problematikou. Věřím, že se nám ho podaří dotáhnout do takové verze, která by se následně stala součástí našeho právního řádu,“ okomentoval v tiskové zprávě Nadačního fondu proti korupci návrh ředitel fondu Karel Škácha.

Zákon má pomoci ochránit občany, kteří ohlásí některé trestné činy páchané na pracovišti - korupci, manipulaci s veřejnými zakázkami či praní špinavých peněz. A to ze strany zaměstnanců v pracovním poměru, státních úředníků, příslušníků ozbrojených sborů nebo vojáků z povolání.

Návrh má umožnit podání anonymního trestního oznámení či zavedení statutu „chráněného oznamovatele“. O tom by rozhodoval příslušný státní zástupce na základě žádosti oznamovatele trestného činu. K převedení oznamovatele trestného činu na jinou práci či k ukončení pracovního poměru by byl nutný předchozí souhlas Úřadu práce.

Ochranu oznamovatelů připravuje i Babišova vláda

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, který je ve vládě za ANO, počátkem února uvedl, že hodlá svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů poslat vládě do konce února, Jiří Kapras z ministerstva spravedlnosti v úterý řekl, že návrh byl vládě předložen v pondělí.

Kromě možnosti podat anonymní oznámení nebo samotné ochrany oznamovatele podle Kaprase navrhuje zejména vznik agentury, přes kterou by bylo možné protizákonné jednání nahlásit, oznamovatel by se mohl stále obrátit i na policii. Větší zaměstnavatelé by také museli vést interní oznamovací systém, šlo by zhruba o 5000 až 6000 zaměstnavatelů.

Právě vznik agentury ale Janečkův protikorupční fond kritizuje. „Nevidím důvod, proč by mezi oznamovatele a orgány činné v trestním řízení měl být vkládán nějaký další článek, který by měl oznámení vidět nebo zvažovat, zda oznámení postoupí dál,“ řekl legislativní expert Nadačního fondu proti korupci Ondřej Závodský.

Zákon, který měl nastavit pravidla pro ochranu oznamovatelů protiprávního jednání, takzvaných whistleblowerů, se pokusila naposledy vláda Bohuslava Sobotky v posledním volebním období, ale nestihl ho projednat parlament.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

Najdete na iDNES.cz