Starosta kritizuje neprůhledné zakázky, sám podepsal pochybnou soutěž

  18:05aktualizováno  18:05
Starosta Desné Marek Pieter kandiduje za hnutí Starostové pro Liberecký kraj do krajských voleb a patří k největším kritikům neprůhledného zadávání veřejných zakázek. Sám je ale podepsaný pod soutěží na opravu základní školy za 150 milionů, do které se přihlásily jen dvě firmy. Podmínky byly zbytečně přísné.

Marek Pieter | foto: Starostové pro Liberecký kraj

Tři roky starou soutěž na zateplení a přístavbu školy, na kterou Desná čerpá z velké části evropské peníze z Operačního programu životního prostředí, vyhrála liberecká firma Syner.

Technický dozor na stavbě dělá společnost Investing CZ, kterou vlastní Josef Nadrchal. Ten byl loni obžalován z pletich při veřejných zakázkách v případě libereckého lyžařského mistrovství (obžalobu najdete zde), Pieter ale pochyby odmítá a chce nechat zakázku prověřit antimonopolním úřadem.

Zakázka má dvě podezřelé náhody: jen dvě přihlášené firmy a prakticky stejná cena, jako ukazoval projekt. V té době přitom už v Česku byla krize a stavební firmy začaly podstatně hůř shánět práci.

Důvodem malého zájmu mohou být především náročné kvalifikační podmínky. Desná si stanovila jako podmínku zakázky za 150 milionů korun reference na celkem sedmi podobných stavbách v součtu za téměř půl miliardy.

MF DNES srovnávala jiné rekonstrukce základních škol vyhlášené v té době v hodnotě mezi sto až tři sta miliony korun. Ze srovnání vyplývá, že mírně přísnější podmínky mělo jen město Telč, jiné radnice se u podobných zakázek spokojily s referencemi maximálně na úrovni dvojnásobku hodnoty zakázky.

Stavbyvedoucí musel mít deset let praxe

Jak se taková podmínka dostala do soutěže? Podle Pietera šlo o návrh firmy Compet Consult, která pro město soutěž organizovala. Podmínky jednohlasně schválila rada i zastupitelstvo. Jednatelka Compet Consult Martina Bufková Rychecká uvedla, že zakázku dělala její kolegyně, která je na mateřské dovolené a že od vyhlášení uplynulo již několik let. K porušení zákona podle ní nedošlo.

"Každé zadávací řízení a jeho podmínky vychází z předem jasně definovaných potřeb zadavatele, za vymezení kvalifikačních i hodnotících kritérií vždy odpovídá zadavatel," uvedla.

Podle Petra Šišky, který se zabývá organizací veřejných soutěží pro některá města, je požadavek na takové reference nadstandardní a diskriminační.

"Je tam diskriminace téměř ve všem, dnes už by to vůbec neprošlo," říká Šiška. Stejně tak se podivuje například nad požadavkem desetileté praxe stavbyvedoucího.

"Počet referenčních staveb nepovažuji za přísný vzhledem k předpokládané investici a tím spojené požadavky a záruky na zhotovitele," řekl Pieter.

Zadávací dokumentaci si přitom vyzvedlo sedm firem, nabídku podaly jen dvě. Kromě vítězného Syneru ještě Konstruktiva Branko, která je nyní spojována s kauzou Davida Ratha. Obě nabídly velmi podobné ceny, téměř shodné s projektantskou. Stavba nakonec stojí více: město muselo se Synerem uzavřít už několik smluv na vícepráce.

Pieter na kandidátce zůstává

Pieter podle svých slov považuje soutěž s jen dvěma uchazeči za transparentní, protože na soutěž vyhlásili otevřené řízení. "Počet přihlášených uchazečů závisí jistě na mnoha faktorech, například volné kapacity firmy nebo situace na trhu, které město nemůže předpokládat," dodal Pieter. Syner na dotazy k soutěži neodpověděl.

O tom, že by Pieter soutěž zrušil, neuvažoval. Tvrdí navíc, že zakázku kontroloval krajský úřad i Státní fond životního prostředí a nic nenašel. Pieter vidí v upozorňování na starou zakázku snahu politických konkurentů pošpinit ho před krajskými volbami.

Lídr Starostů a starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta, který s Pietrem figuruje na řadě billboardů, se k problému jejich kandidáta vyjádřil obecně, Pieter na kandidátce dál zůstává.

"Při zadávání zakázek preferuji takové zadávací podmínky, které umožní účast co nejširšímu okruhu zájemců. Je evidentní, že čím je větší konkurence, tím větší je šance pro zadavatele ušetřit veřejné peníze," řekl Půta. Chápe ale u velkých akcí, kde náklady převyšují rozpočet obce, snahu o zajištění firmy, která by mohla garantovat dlouhé splatnosti faktur či záruky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Najdete na iDNES.cz