Zakázaní mladí komunisté získali přes 180 tisíc podpisů proti radaru

  14:06aktualizováno  14:06
Přes 180 tisíc podpisů získali mladí komunisté pod petici proti plánovanému vybudování americké radarové základny v Brdech. Organizátoři předají archy s podpisy v úterý petičnímu výboru Sněmovny, který se touto peticí už opakovaně zabýval.
Petiční akce KSM patří mezi největší, kterými se Sněmovna v posledních letech zabývala. Ilustrační foto

Petiční akce KSM patří mezi největší, kterými se Sněmovna v posledních letech zabývala. Ilustrační foto | foto: Michal ŠulaMF DNES

Média o tom informoval předseda soudem zakázaného Komunistického svazu mládeže (KSM) Milan Krajča. V podpisových akcích, mítincích i v protestních shromážděních proti umístění základny, kterou podle průzkumů odmítají asi dvě třetiny Čechů, hodlají mladí komunisté podle Krajči nadále pokračovat.

Největší demonstrace chystají spolu s dalšími odpůrci radaru na dobu, kdy smlouvu mezi ČR a USA o jeho vybudování bude projednávat Poslanecká sněmovna. Termín, kdy ji zákonodárcům předloží, vláda zatím neoznámila.

Petiční akce KSM proti základně patří mezi největší, kterými se Sněmovna v posledních letech zabývala. Petiční výbor už dostal archy s více než 200 tisíci podpisy od odpůrců radaru v Česku. Jako poslední mu 19. srpna předala zhruba 50 tisíc podpisů iniciativa Ne základnám.

Hlavní smlouvu o výstavbě radaru podepsalo Česko s Američany v červenci. Spolu se silem s desítkou antiraket, které má stát v Polsku, bude součástí protiraketového štítu USA v Evropě, namířeného proti nepřátelským státům jako Írán.

Minulý týden Praha a Washington údajně také dojednaly smlouvu o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území (SOFA). Její text je podle českého ministerstva obrany hotov a zbývá doladit detaily.

Česká vláda by smlouvu údajně měla projednávat tento nebo příští týden. Pokud smlouvy schválí český parlament, kde však nemají zajištěnu podporu, musí je ještě podepsat prezident republiky.

Program KSM v rozporu s ústavou
Ministerstvo vnitra rozpustilo KSM v říjnu 2006, neboť jeho program byl podle něj v rozporu s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod. Městský soud v Praze závěr ministerstva uznal. KSM podal proti rozsudku soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Petici proti základně organizuje tříčlenný tým složený ze členů KSM, kteří tvrdí, že poslancům nic nebrání v tom, aby se jejich akcí zabývali.

Vše o americkém radaru v Česku

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz