ODS chce zatrhnout syntetické drogy. Změnu zákona předloží už příští týden

  11:56aktualizováno  12:51
Občanští demokraté chtějí po vzoru polských zákonodárců zakázat prodej syntetických drog. Jejich prodej se do České republiky dostal právě z Polska, odkud obchody vyhnala změna legislativy.

Jedna ze syntetických drog z obchodu na Stodolní ulici, které jsou prodávány jako sběratelský předmět. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nyní chystá podobnou úpravu legislativy i Občanská demokratická strana. "Jedná se o vážný problém, který sahá za hranice Moravskoslezského kraje. Je evidentní, že k tomuto jevu nemůžeme zůstat lhostejní," řekl k tomu premiér a předseda strany Petr Nečas.

ODS příští týden předloží novelu zákona o návykových látkách, která postaví náhražky zakázaných drog mimo zákon podobně jako v Polsku. Seznam drog se tak rozšíří o patnáct látek.

Pokud půjde vše podle plánu, změnu budou mít poslanci na stole už na březnové schůzi Poslanecké sněmovny. Podle Nečase bude ODS usilovat o to, aby poslanci mohli zákon schvalovat ve zrychleném řízení.

Novelu nejspíš přivítají i policisté, kteří nyní proti obchodům s drogovými náhražkami nic nezmůžou a vše jen zdálky pozorují.

Obchody se syntetickými drogami, jejichž účinky se podobají například pervitinu nebo marihuaně, se objevily nejprve v . Od té doby už se podobné .

nové drogy

Mefedron je jinde v Evropě na seznamu zakázaných látek. Prodává se i přes internet a vydává se například za hnojivo, jeho šňupání přitom účinkuje jako extáze nebo kokain. Kromě něj vzorky obsahovaly i syntetické kanabinoidy, které působí podobně jako marihuana. I ty se podle návrhu objeví na seznamu zakázaných drog.

Nejnebezpečnější obsaženou látkou je podle Béma mefedron. "Svými účinky se podobá extázi a díky pocitům euforie, které vyvolává, je oblíbená zejména mezi mladými lidmi," řekl poslanec ODS Pavel Bém, někdejší generální sekretář meziresortní protidrogové komise.

I když mají látky prodávané v obchodech podobné účinky jako nelegální drogy, zakázané zatím nejsou. Obchodníci totiž obcházejí zákon tím, že zapovězené látky jako metamfetamin nahradí povoleným jedem na krysy.

Ten však může pochopitelně otrávit i lidské konzumenty. I na to ale prodejci myslí - látky totiž prodávají jako sběratelské předměty, které by lidé neměli konzumovat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Najdete na iDNES.cz