Zájemce o Čunkovo křeslo vystřelil jedovatý šíp dřív, než chtěl

  18:32aktualizováno  18:32
"... voliči vystavili vedení KDU-ČSL červenou kartu. A po té se odchází z hřiště." To napsal lidovecký europoslanec Jan Březina v prohlášení pro média, které se objevilo i na webu strany. Má to jeden háček - muž, který se netají chutí kandidovat na předsedu KDU-ČSL, prohlášení poslal dřív, než chtěl.

Jan Březina přiznal, že zpráva šla do světa dřív, než plánoval. | foto: MF DNES

Europoslanec Březina zprávou jednoznačně říká, že po volbách musí dojít u křesťanských demokratů ke změně.

"Nulu na kontě hejtmanů i senátorů nelze z hlediska KDU-ČSL označit jinak než jako volební fiasko. ... Obávám se, že předsednictvo co do schopnosti vést stranu narazilo na hranice svých možností," napsal Březina.

Celé prohlášení europoslance Březiny

Nulu na kontě hejtmanů i senátorů nelze z hlediska KDU-ČSL označit jinak než jako volební fiasko. Je alarmující, že jsme ztratili pozice i v regionech, o které jsme se až dosud mohli i v těžkých časech vždy opřít. Bez silné regionální základny se přitom budeme jen obtížně odrážet k lepšímu výsledku v příštích volbách do sněmovny.

Současná politika KDU-ČSL je pro voliče nesrozumitelná a nedůvěryhodná. Obávám se, že předsednictvo co do schopnosti vést stranu narazilo na hranice svých možností a nedokáže nabídnout voličům potřebnou kvalitu, která by je přesvědčila o smysluplnosti hlasování pro naši stranu.

S výměnou vedení strany se nesmí otálet, má-li být zachována šance na odvrácení pohromy v dalších volbách. Výsledky krajských a senátních voleb je třeba číst tak, že voliči vystavili vedení KDU-ČSL červenou kartu. A po té se, jak známo, odchází z hřiště.

Už po krajských volbách minulou sobotu Březina naznačil, že by měl chuť usilovat o to, aby právě on vystřídal v čele předsedu Jiřího Čunka. Pokud po tom bude mezi straníky poptávka. - čtěte Volby rozhodnou, zda v čele stran zůstanou Topolánek, Paroubek a Čunek

Když chtěla redakce iDNES.cz k nedělnímu prohlášení podrobnosti, politikova reakce byla překvapivá. "Pokud voláte kvůli té tiskové zprávě s červenou kartou, tak já nevím, jak je možné, že se to prohlášení ocitlo na webu," řekl Březina.

Zpráva prý vyjadřuje to, co si myslí. Protože však neví, kdo ji zveřejnil, rád by, aby se o ní nepsalo.

Záhy se k podílu na vydání zprávy "přiznal" poslancův asistent. "Ono to jaksi bylo trochu předčasné. ... Byla to chyba zúřadování. Já jsem to poslal lidem, kteří to pak poslali dál," řekl iDNES.cz Jan Tlamycha.

"Není tam nic, s čím bych nesouhlasil, ale chtěli jsme počkat na reakci našeho vedení, která se bohužel nedostavuje. Chtěl jsem jim dát víc času, zveřejnění bylo předčasné," řekl o chvíli později Březina s tím, že se za zmatek omlouvá.

Čunek k volbám mlčí, promluvil Juránek
Pravdou je, že nejvyšší vedení se k neúspěchu strany po senátních volbách v sobotu nevyjádřilo. KDU-ČSL přišla o čtyři senátory, nezískala žádného. Předseda Jiří Čunek je podle hlášky na vypnutém mobilním telefonu v zahraničí, telefon nezvedá ani první místopředseda Roman Línek.

Křištálová lupa V neděli promluvil místopředseda a končící jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. "Co se týká voleb senátních, tam nebyl žádný úspěch. Jednoznačně neúspěchem je, že KDU-ČSL neoslovila voliče, které oslovovala v minulosti," řekl iDNES.cz.

Dodal, že necítí potřebu řešení urychlovat, stačí řádný sjezd plánovaný na příští rok, aby se strana mohla připravit na další volby do Sněmovny.

Naráží tak na závěr Březinova prohlášení: "S výměnou vedení strany se nesmí otálet, má-li být zachována šance na odvrácení pohromy v dalších volbách. Výsledky krajských a senátních voleb je třeba číst tak, že voliči vystavili vedení KDU-ČSL červenou kartu. A po té se, jak známo, odchází z hřiště."

Výsledky voleb jsou velkým důvodem k zamyšlení i podle dalšího místopředsedy Davida Macka. "Doufám, že se budeme bavit o tom, jak obnovit KDU-ČSL, jak ji omladit nejen věkově, ale i myšlenkově a jak vpustit nové lidi do vyšších pater politiky," řekl iDNES.cz Macek.

I on ale tvrdí, že by nejdříve měla ve straně proběhnout analýza volebního neúspěchu. "Až v další fázi, kdy budeme vědět, kam dál, pak teprve řešme i personální otázky, kdo bude tím vhodným nositelem dalšího směřování KDU-ČSL," řekl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Najdete na iDNES.cz