Zájem o hovězí klesl, ale jen někde

  23:33aktualizováno  23:33
Dnes ráno v osm hodin začne německá laboratoř v Tübingenu zkoumat vzorek z tkáně české krávy nakažené takzvanou nemocí šílených krav (BSE). Výsledek testu by měl do konce týdne definitivě prokázat, zda je nemoc BSE už i v České republice. Na oznámení o prvním výskytu BSE mezitím lidé během víkendu zareagovali různě. Někde se panika prodeje hovězího nedotkla, jinde zas maso leželo bez povšimnutí na pultech.

"Takové krásné maso a lidé ho nekupují," postěžovala si prodavačka ze supermarketu na Rantířovské ulici v Jihlavě. Od středy, kdy byl výskyt BSE v České republice ohlášen, není podle ní zájem o hovězí maso téměř žádný. Našlo se prý jen pár jedinců, kteří si ho koupili. Snížení poptávky po hovězím mase zaznamenali i v Praze. "Prodej hovězího klesl na tři čtvrtiny normálního prodeje," říká pracovník průhonického hypermarketu. "O to víc lidé začali kupovat drůbež." "Hovězí se určitě prodává méně. Zajímavé je, že zákazníci zřejmě přihlížejí i k poloze masokombinátů. Hovězího masa z některých podniků na Vysočině totiž prodáváme až o polovinu méně než obvykle. U masokombinátů ležících dále od ohniska nákazy je pokles prodeje mnohem méně výrazný," řekla jedna z pracovnic oddělení masných výrobků velkoobchodu Makro v Hradci Králové.

Přestanete jíst hovězí maso? Hlasujte v anketě

On-line rozhovor
s ředitelem veterinární správy najdete
ZDE

Bojkot českých krav začíná

V Česku se objevilo podezření na BSE

V jámě leží těla mrtvých krav

BSE: zemědělci mají strach

Masokombinát obnoví testování na BSE

I Rakousko řeklo ne českému hovězímu

20 otázek a odpovědí o nemoci šílených krav

Na poptávce se však nemoc šílených krav odrazila v některých restauracích. "Na víkend jsem měl připravené hovězí maso na svíčkovou a rajskou, ale neprodali jsme jedinou porci. Všichni hosté si přáli jídla z vepřového masa nebo z drůbeže. Uvidím, jestli se to časem nezlepší, ale v nejbližších dnech hovězí určitě nakupovat nebudu," uvedl například majitel hotelu Pošta v Sobotce na Jičínsku Miloslav Janeček.

Naopak v Restauraci U zlaté koule v Olomouci se štamgasti v neděli o své oblíbené jídlo nenechali ošidit ani zlými zprávami. "Ano, dávají si guláš a svíčková šla dneska o sto šest. Možná se obavy projeví až ve všední den. To k nám chodí na obědy více lidí," míní servírka Lucie Götzlingerová.

Před strachem z BSE také varoval v sobotu premiér Miloš Zeman. To, že není čeho se obávat, ukázal českým vojákům KFOR v Kosovu, kde byl v sobotu na návštěvě. "Chtěl bych vyzvat naše občany, aby nepodléhali některým fámám, které se nemoci šílených krav týkají, a protože hovězí je testováno na zdravotní zkoušky, aby ho dále konzumovali," řekl premiér poté, co poobědval hovězí polévku a svíčkovou.

V českých hospodách se pak hovězí nejvíce podávalo tam, kam jezdí zahraniční turisté. Hovězí guláš proto dál vařili pro Rakušany v českovelenické restauraci Diana, stejně jako ve Strážném na Prachaticku, kde jsou stálými hosty němečtí turisté. Strach z hovězího masa se neodrazil ani na tržbách v některých pobočkách amerického rychloobčerstvení McDonald's. "Prodej hamburgerů vůbec neklesl. Prodává se jako jindy," říká jedna z prodavaček v pražské Vodičkově ulici.

Také jednoho z největších zpracovatelů masa na západě Čech, Masokombinátu Klatov, se výskyt BSE zatím nijak nedotkl. "Nemáme žádné signály, že by naši odběratelé přestali chtít hovězí maso nebo uvažovali o omezení nákupu," říká správkyně klatovského masokombinátu Luďa Šabatová. Ta se domnívá, že k nějakému katastrofickému poklesu zájmu ani nedojde.

Dobytče s takzvanou nemocí šílených krav (BSE) porazil 4. června kostelecký masokombinát. Ihned po oznámení výsledku druhého vyšetření nařídila ústřední nákazová komise v chovu Zemědělského družstva v Dušejově na Jihlavsku, odkud kráva pocházela, nezbytná opatření. Do postiženého chovu dnes přijede také ministr zemědělství Jan Fencl.

Ohroženo by mělo být jen pár desítek kusů
Výskyt nemoci šílených krav (BSE) hrozí v České republice malému množství dobytka. "Očekávám, že to bude maximálně několik málo desítek kusů," řekl ředitel Státní veterinární zprávy Josef Holejšovský. Neslavný primát patří Dušejovu na Jihlavsku, kde byla nemoc potvrzena v pátek.

"Ta pravděpodobnost by neměla být vyšší než jedna ku deseti tisícům," zdůraznil Holejšovský. "Pravděpodobnost je samozřejmě daná tím, že největší koncentrace vyšetření je právě na okresech Vysočiny," prohlásil Holejšovský. Počet nucených porážek bude podle něho nakonec o něco nižší, až opadnou počáteční emoce. Lidé se poté mají vrátit ke konzumaci hovězího a zvířata budou pravidelně vyšetřována, říká ředitel Státní veterinární správy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Občanky i stavební povolení bude možné vyřídit online. Změny začnou letos

Vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla

Žádost o stavební povolení, vystavení nového občanského průkazu, komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení –...

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

Najdete na iDNES.cz