Zahradil jako první Čech povede frakci v Evropském parlamentu

  12:42aktualizováno  18:39
Jan Zahradil povede konzervativní frakci Evropského parlamentu. Europoslanec za ODS, který byl ve volbě favoritem, tak bude prvním Čechem v čele některé ze skupin EP.

Europoslanec Jan Zahradil | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

"Je to samozřejmě velké uznání pro mě, pro ODS i pro Českou republiku," řekl po hlasování Jan Zahradil. "Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí."

Mluvčí europoslanců ODS Jan Křelina už před volbou avizoval, že Zahradil bude mít ve volbě předsedy Skupiny Evropských konzervativců a reformistů (EKR) největší podporu od poslanců dalších stran. "O jeho kandidatuře mluvil Nečas s britským premiérem Cameronem a oba řekli, že Češi ani Britové v tom nevidí problém," vysvětlil.  

Jan Zahradil

Bývalý poslanec a 1. místopředseda ODS. Do Evropského parlamentu byl zvolený v roce 2004, o pět let později svůj mandát obhájil. Ve Skupině Evropských konzervativců a reformistů působil jako místopředseda.

Ve funkci předsedy dnes končí Polák Michal Kamiński, protože odešel ze strany Právo a spravedlnost (PiS). Zahradilovými soupeři byli Ryszard Legutko z PiS a britský konzervativec Tymothy Kirkhope.

O předsedovi ve Štrasburku v tajné volbě rozhodovali všichni europoslanci ze Skupiny EKR. Šéf frakce ve funkci setrvává 2,5 roku, Zahradil ale pouze dokončí Kamińského mandát, který trvá do konce letošního roku. 

V čele frakcí bývají zástupci velkých států

Zahradil se stal prvním českým politikem v čele některé z eurofrakcí. "Předsedové politických frakcí rozhodují o tom, co bude parlament řešit na schůzích a mají velký formální i neformální vliv," tvrdí Křelina. 

Pozice předsedů eurofrakcí obsazují převážně zástupci velkých evropských států. Menší a nové členské země mají své zástupce na těchto pozicích zatím sporadicky.

ODS založila Skupinu EKR spolu s britskými konzervativci či polskou stranou Právo a spravedlnost v červnu 2009. Skupina má 54 členů z celkového počtu 736 europoslanců. Občanští demokraté mají v parlamentu devět zástupců, britští konzervativci pětadvacet.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Indie versus česká uklízečka. Soudy už pět let řeší žalobu na velvyslanectví

Velvyslanectví Indie u Letenské pláně v Praze

V roce 2014 ji vyhodili, protože nepřišla do práce. Přitom byla Marcela Novotná, uklízečka na Indickém velvyslanectví,...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Najdete na iDNES.cz