Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Návod pro rodiče: Co čeká děti na začátku školy a jak na očkování

Přehledně
Ve středu usednou žáci a studenti po letních prázdninách do školních lavic. Začátek roku jim ale zkomplikují koronavirová opatření. Děti, které nejsou očkované, se budou muset podrobit testování na covid. Pokud budou mít pozitivní test, zahájí školní rok v karanténě. Na školních chodbách budou muset děti nosit roušky. Upraví se například výuka tělocviku i mimoškolní akce.

Děti výuku zvládly a mohly se vrátit do lavic. Oslovené školy nezachytily ani jeden případ nákazy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

1 Očkování pro vstup do školy

Nejvíce usnadněný začátek školního roku budou mít děti, které v uplynulých 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19, případně ty, které jsou očkované. Pokud se rodiče přes léto rozhodli děti neočkovat, stále mají možnost.

Děti mohou být očkovány vakcínou Pfizer/BioNTech. Její použití i pro dvanáctileté doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky a schválila Evropská komise. Látka by měla být aplikována stejně jako u dříve schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma injekcemi v rozmezí alespoň tří týdnů.

Společně s některým z rodičů nebo se zákonným zástupcem musí zájemce z věkové skupiny 12 až 15 let vyrazit na očkovací místo, kde je k dispozici pediatr nebo praktický lékař pro děti a dorost. Seznam míst v jednotlivých krajích, kde mohou děti dostat vakcínu, uvádí ministerstvo zdravotnictví. 

2 Testování

Žáci základních a středních škol, kteří nebudou mít očkování, se na začátku září třikrát otestují antigenními testy na covid. Termíny testování budou 1. či 2. září a dál 6. a 9. září. Podle výsledků testů z prvních dvou termínů se rozhodne o dalším testování.

Školy budou moct antigenní testy nahradit i přesnějšími PCR testy, pro které budou platit jen dva termíny testování. Pro děti, které se na covid-19 preventivně neotestují, bude ve škole po celou dobu povinná rouška či respirátor. Pokud odmítnou i to, nebudou se moct účastnit prezenčního vzdělávání. Škola zároveň nemá povinnost v takovém případě zajistit distanční výuku. 

Od 10. září už ve školách testování probíhat nebude. Výuky se tak budou moct zúčastnit i ti žáci, kteří žádný test neabsolvovali. Výjimka nastane pouze tehdy, pokud by hygienické stanice odhalily více než 25 potvrzených případů nákazy na sto tisíc obyvatel. S testováním by se v tomto případě pokračovalo.

16. srpna 2021

3 Karanténa

V případě pozitivního výsledku antigenního testu bude dítě posláno na potvrzovací PCR test. Pokud i ten vyjde pozitivně a pokud byl odebrán hned 1.­ září, do karantény půjde jen tento žák, případně jeho rodina. V dalších vlnách testování se může stát, že v karanténě skončí celá třída.

4 Výuka

Ze zveřejněného návrhu ministerstva zdravotnictví mimo jiné plyne, že by školy měly od září v co největší míře zachovávat homogenitu skupin dětí a omezit slučování tříd či hromadné školní akce. Neměly by se pořádat například besedy či divadelní představení, omezit by se měl i pohyb cizích lidí v prostorách škol a hodiny tělocviku by měly probíhat co nejvíc venku.

Děti, které se nenechají na začátku školního roku testovat, nebudou moci cvičit uvnitř a budou mít zakázáno zpívat, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

To, kde budou muset děti a zaměstnanci školy nosit roušky či respirátory, by se mělo řídit aktuálními opatřeními ministerstva. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga dříve uvedl, že jako minimum předpokládá zachování roušek třeba na chodbách či v šatnách.

5 Oslava nového školního roku

Rodiče mohou jít se svými dětmi oslavit začátek školního roku do restaurace či cukrárny. U stolu bude moct nově sedět šest lidí. Doposud to mohli být maximálně čtyři lidé. Změna bude platit od začátku září.

Od září také může být na kulturních a sportovních akcích zaplněno sto procent kapacity hlediště. Polovina návštěvníků nad tři tisíce osob bude moci do hlediště s negativním testem, polovina s očkováním nebo s prodělaným covid-19 v posledních 180 dnech.

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...