Fenomén Karel Gott
Sledovat další díly na iDNES.tvZádušní mši zahájil kardinál Dominik Duka. Poděkoval bohu za dar Gottova života. Úryvek z evangelia přečetla zpěvačka Eva Pilarová. Z první řady jim naslouchali vdova Ivana, Gottovy dcery Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie, prezident Miloš Zeman a premiéři Andrej Babiš a slovenský Peter Pellegrini.
Loučení s Karlem Gottem |
Rakev zdobila kytice bílých růží, v blízkosti byla umístěna velká černobílá zpěvákova fotografie. Poblíž byla také státní vlajka, která tak symbolizovala, že pohřeb Gotta se odehrával se státními poctami.
„Laureát nesčetných hudebních cen Karel Gott byl povolán,“ uvedl Duka. „Měl dar krásného hlasu, umění interpretace a úsměv, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů doma i v cizině. Ještě léta budou lidé naslouchat jeho písním.“ Dodal, že zpěvák pomáhal lidem a uznával hodnoty, které činí lidský život krásný a bohatý.
„S pokorou, úctou a trémou stojím na tomto magickém místě, abych se s Karlem Gottem rozloučila,“ zahájila svůj proslov Gottova dlouholetá přítelkyně Jiřina Bohdalová. „Netroufám si odhadnout počet truchlících, ale vím, že k nim taky patřím. Tento přetěžký úkol mi přidělil sám Karel. Byl to on, kdo rozhodl, že se s ním budu loučit právě já,“ dodala Bohdalová. „Loučení s Karlem je těžké, velmi těžké. Vede přes potoky slz,“ pokračovala.
„Karel by mi neodpustil, kdybych svou řeč alespoň maličko neodlehčila. Tak tedy Karle, počítej tam se mnou a drž mi místo. Mám pro tebe jeden opravdu báječný židovský fór. Budiž ti země lehká, miluji tě a nejsem v tom sama. Tvoje Bohdalka,“ zakončila dojatá herečka.
Promluvil i děkan lanškrounský Zbigniew Czendlik. „V duchu jeho poslední písničky Srdce nehasnou svítil Karel Gott na cestu několika generacím nejen Čechů, čehož jsem důkazem,“ uvedl. Mise Gotta na zemi podle něj nekončí, bude pokračovat skrze jeho písně.
Eucharistie přinesly dvě zdravotní sestry ze Všeobecné fakultní nemocnice, které se o Gotta v posledních dnech nemoci staraly. Zpěvačka Lucie Bílá zazpívala píseň Ave Maria, operní pěvci Eva Urbanová a Štefan Margita skladbu Andělský chléb od Césara Francka. Přímluvné modlitby za Karla Gotta pronesli v chrámu sv. Víta i Dagmar Havlová a Jiří Bartoška.
Po skončení obřadu skupina šesti vojáků hradní stráže vyzvedla rakev, aby ji odnesla před katedrálu. V pozadí zněly údery největšího zvonu v Česku, pojmenovaného Zikmund. Za rakví se utvořil průvod, v jeho čele šla vdova Ivana Gottová se čtyřmi zpěvákovými dcerami. Katedrálou se rozléhala Gottova píseň Už z hor zní zvon.
Před katedrálou vojáci hradní stráže naložili rakev do pohřebního vozu. Okolo stojící zástupy věnovaly zpěvákovi poslední potlesk. Hradčanským náměstím se pak z reproduktorů rozezněla píseň Srdce nehasnou, kterou Gott nazpíval spolu se svou dcerou Charlottou.
Vůz s rakví zamířil do motolského krematoria přímo z Pražského hradu, doprovázely ho tři černé dodávky. U brány na smuteční průvod čekal hlouček fanoušků. Krematorium už ale zůstalo otevřené pouze pro zpěvákovy nejbližší. Kam bude urna s popelem Karla Gotta uložena, zatím není jasné.
Stovky hostů
S umělcem se na Hrad přišli rozloučit vedle prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše s manželkou i další politici - ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr vnitra Lubomír Metnar, ministryně spravedlnosti Marie Benešová, předseda ČSSD Jan Hamáček, předseda Sněmovny Radek Vondráček nebo předseda Senátu Jaroslav Kubera.
Fenomén Karel Gott
Sledovat další díly na iDNES.tv„Karel Gott byl tmel, ke kterému se mohl vztahovat kde kdo,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek pro ČT.
Přítomni byli i přední čeští umělci a další osobnosti, například Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Felix Slováček, Miroslav Žbirka, Boleslav Polívka, Zlata Adamovská, Miroslav Donutil, Milan Drobný, Jaromír Hanzlík, Richard Krajčo, Jiří Adamec, Michal David či Ondřej Hejma, ze sportovců třeba Jaromír Jágr a Radek Štěpánek s Nicole Vaidišovou.
Scénář pátečního i sobotního loučení s Gottem měla na starosti jeho rodina.
První pozvaní hosté začali přicházet už krátce po deváté hodině. Zájemců z řad veřejnosti bylo na třetím nádvoří a Hradčanském náměstí méně, než se očekávalo. Na obou místech byly instalovány velkoplošné obrazovky, které přenášely celý smuteční obřad z katedrály. Kolem deváté ranní měli čínští turisté na Pražském hradě stále převahu. Později však fanoušků přibylo.
Mnohé ovládl smutek, někteří i plakali. Petr Zemánek vyrazil už v půl čtvrté ráno z Krkonoš. „Měl jsem rád Karla Kryla a teprve před pár lety jsem si uvědomil, že i ten druhý Karel je pro mě důležitý,“ svěřil se sedmapadesátiletý vychovatel ze základní školy v Jilemnici. „Cítím tlak na hrudi, když si uvědomuju, že oba Karlové už nejsou,“ dodal.
Fenomén Karel Gott
Sledovat další díly na iDNES.tvČesko se také v sobotu ponořilo na jeden den do státního smutku. Pro něj paradoxně nejsou žádná pevná pravidla, tedy až na jedno – vlajky na státních úřadech musejí být vyvěšeny pouze na půl žerdi.
Správně by se vlajky na úřadech měly svěsit už v pátek. V tomto ohledu do pravidel svérázně zasáhl prezident Miloš Zeman, který vyvěšení vlajek na půl žerdi nařídil již minulou středu. Naposledy Česko zažilo státní smutek v prosinci roku 2011 po smrti exprezidenta Václava Havla. Tehdy trval tři dny.