Zácpy z D1 jen tak nezmizí, i nová vláda selhala

  2:51aktualizováno  2:51
Ivan Langer před dvěma roky vyzýval Paroubkovu vládu, ať "něco udělá" s dálnicí mezi Prahou a Brnem. Nechal dokonce kolem dálnice vyvěsit billboardy s ironickým nápisem "Zácpa ministra Šimonovského". Teď, když je Langer sám přes rok ministrem, se nic neděje a ani dít nebude.
Plán na rozšíření na šest pruhů padl, policistů bude málo i za rok. Ilustrační foto.

Plán na rozšíření na šest pruhů padl, policistů bude málo i za rok. Ilustrační foto. | foto: Jan KarásekMF DNES

Ivan Langer je už přes rok ministrem vnitra a jeho stranický kolega Aleš Řebíček ministrem dopravy. Stav dálnice D1 je ale i nadále velmi špatný. A co víc: situace se zřejmě v dohledné době nezlepší.

Situace na nejdůležitější komunikaci v zemi, kterou každý den využívají desetitisíce lidí, se však nezměnila. A v dohledné době nezmění, kvůli nedostatku peněz ministerstvo dopravy odpískalo i plán na rozšíření dálnice na šest pruhů.

Zrovna včera se na dálnici u Velkého Beranova ve směru na Brno srazilo nákladní auto s osobním. Policie musela dopravu svést do odstavného pruhu.

Koncem září byla dálnice po nehodě kamionu zablokovaná v obou směrech na víc než devět hodin. Langer tvrdí, že nejde všechno udělat tak rychle, jak by si lidé představovali. Právě to však chtěl po minulé vládě.

"Jestli se tu něco osm let zanedbávalo, tak se to nedá rychle změnit. Je to jako ledoborec a jen otočení kormidlem vyžaduje čas," hájí se dnes ministr vnitra.

Šimonovský: Už je pozdě!
Někdejší ministr dopravy Milan Šimonovský, kterého Langer na billboardech za stav na dálnici kritizoval, říká, že na technická opatření na dálnici je už pozdě. On sám ještě před koncem svého působení na ministerstvu dopravy nechal na dálnici umístit varovné tabule a upravit na některých místech středová svodidla, aby se dala v případě nehody rychle odstranit a řidiči mohli projet do druhého pruhu.

"Teď už je situace na dálnici tak vážná, že na to nějaké nové značky nebudou mít větší vliv. Nejlepší by bylo, aby pan ministr Langer poslal k dálnici víc policistů," řekl Šimonovský. Jenže to se jen tak nestane.

Langer řekl, že víc policistů se dá na dálnici Praha– Brno čekat až po lednu 2009, kdy začne platit nový zákon o policii. Podobné stanovisko jako Langer zastává i ministerstvo dopravy.

"Situaci na dálnici měníme postupně. Samozřejmě záleží na financích," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka."

Na šest pruhů je silnice rozšířená alespoň u Prahy a také u Brna, což jsou dva nejvíc zatížené úseky na celé dálnici," dodal mluvčí ministerstva dopravy Hanzelka.

Podle statistik třeba výjezdem u Prahy projede kolem osmdesáti tisíc aut denně. Hanzelka zároveň říká, že situaci na dálnici z Prahy do Brna vyřeší jen dostavění rychlostní komunikace mezi Olomoucí a Hradcem Králové. Jenže ani na tu teď nejsou peníze. A i kdyby byly, tak by se stejně v nejbližší době stavět nezačalo.

"Trasa chystané silnice stále není v územním plánu Pardubického kraje. Bez toho, že krajský úřad plán připraví, se nemůže začít stavět," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Současný odhad, kdy by se chybějící úsek cesty z Olomouce na Hradce Králové mohl začít stavět, je rok 2010. Kdy by mohla být nová silnice dokončená, však nikdo odhadovat nechce.

Rychlejší opravy? Spíš ne
Jenže je tu jiná věc, kterou by mohlo ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic ovlivnit. Provoz mezi Prahou a Brnem ovlivňují kromě nehod také opravy.

Silničáři sice už víceméně dodržují slib, že v každém směru budou jen tři dlouhodobá omezení kvůli opravám. Jenže dělníci s prací příliš nepospíchají. Začátkem tohoto týdne nebyli vidět po třetí hodině odpoledne třeba u uzavírky nedalekého známého odpočívadla Devět křížů.

Opravuje se tady připojovací pruh a rekonstrukce, která začala už koncem září, má skončit až 2. listopadu. Každý den tudy řidiči jezdí krokem v kolonách. Proč tu nikdo nepracoval, nikdo z úředníků vysvětlit neumí.

"Obecně můžu říct, že se snažíme opravy provést co nejrychleji. Teď už ale nejde stavět třeba v noci, protože teploty klesají příliš nízko. Navíc jsou takové práce zbytečně drahé," argumentuje mluvčí ministerstva dopravy Hanzelka.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Z krveprolití jsme strach měli, vzpomínal na revoluci v Rozstřelu Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

V boji o rozpočet je klíčová KSČM. Není úžasný, ale pragmatický, řekl Dolejš

Hlasy patnácti poslanců KSČM jsou pro vládu Andreje Babiše při schvalování rozpočtu na příští rok klíčové. Bez nich by...

Po výbuchu granátu zůstávají dva vojáci v nemocnici, jeden je v domácí péči

Tři vojáci, kteří se zranili při výcviku hodu granátem ve vojenském újezdu Březina u Vyškova, jsou mimo ohrožení...

Volby během jednoho dne a žádné lístky ve schránkách, plánuje vnitro

Stěsnat dobu voleb do jednoho dne, elektronizovat volby, pro zahraničí zavést korespondenční hlasování a také zrušit...

Najdete na iDNES.cz