Zacpat nosy, zápach z ropných lagun v Ostravě opět výrazně zesílí

  20:50aktualizováno  20:50
Obyvatelé Ostravy se musí připravit, že zápach z místních ropných lagun v areálu někdejšího podniku Ostramo bude stále silnější. Těžba obsahu nádrží totiž finišuje, což však způsobí, že nejméně do prosince bude zápach výrazně intenzivnější.

Ostravské ropné laguny obtěžují zápachem blízké sídliště. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Už minulý týden Ostravu potrápily vysoké koncentrace oxidů síry, které při likvidaci ekologické zátěže unikly do ovzduší. "V pátek mi teklo z očí, kašlala jsem. To všechno kvůli tomu zápachu. Mám panickou hrůzu z toho, že se to bude znovu opakovat," řekla Jana Koudelková z Ostravy-Mariánských Hor (o úniku oxidů síry čtěte zde).

Mnozí z lidí žijících v oblastech poblíž areálu Ostramo se teď bojí toho, že se situace bude opakovat. To podle zástupců sdružení Čistá Ostrava (SČO) a státního podniku Diamo nehrozí.

Těžba ropných kalů se zastavila.

Těžba ropných kalů z lagun

"Během prací asi došlo k pochybení. Zaměstnanci firem, které obsah lagun odstraňují, neměli při činnosti v noci informace o koncentracích oxidů síry v ovzduší. To by se ale už nemělo opakovat. Odteď budou informováni nonstop," říká ředitel ostravského závodu Diama Josef Havelka.

Současně ale podotýká, že nyní, když se finišuje s odtěžováním obsahu ropných lagun, bude i zápach, který z nich vychází, zřejmě o něco intenzivnější než jindy. "Myslím, že intenzivnější bude, ale v rámci limitů," upřesňuje Havelka.

Pach bude horší, upozorňují i inspektoři životního prostředí

Také vedoucí oddělení ochrany ovzduší oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ostravě Radomír Štěrba poznamenává, že pro lidi žijící v okolí lagun intenzivnější vytěžování jejich obsahu znamená i větší pachovou zátěž.

"Každé větší nakládání s lagunami způsobí, že pachový vjem bude bohužel horší," říká Štěrba. Vytěžit obsah nádrží, kde jsou uloženy jedovaté kaly nashromážděné během stoleté historie zdejší chemičky, musí sdružení Čistá Ostrava do konce roku.

Původně to mělo stihnout už do 31. prosince 2010, tento termín mu ale na požádání stát posunul. Byl totiž problém s prodejem paliva vyráběného z obsahu lagun.

Co jsou to ropné laguny

Jedno z nejznečištěnějších míst v zemi. Více než sto let se tu ukládaly ropné kaly z továrny Ostramo. Ta pracovala s ropnými výrobky.

Ten by nyní už měl být podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Jiřího Sochora odstraněn. Palivo se podle něj má skladovat na skládce společnosti Celio v Litvínově a spalovat se bude v cementárně Lafarge v Čížkovicích v Ústeckém kraji.

Povolení pro možnost spalování se ale teprve vyřizuje. Podle státu ani SČO nic nebrání tomu, aby se obsah lagun do konce roku vytěžil. O tom ale pochybují třeba někteří politici na Ostravsku.

Obavy z toho, že se nestihne už jednou přesunutý termín pro vytěžení lagun, který je nyní stanovený na konec roku 2011, má například primátor Ostravy Petr Kajnar.

Zajistěte dodržení termínu, napsal primátor Nečasovi

Nedávno kvůli tomu napsal dopis premiéru Nečasovi. "Žádám, abyste se osobně zasadil o striktní dodržení termínů tak, jak jsou uvedeny ve stanovisku ministerstva životního prostředí ze 7. dubna 2010. Současně uvítám, pokud by dokončení realizace odstraňování staré ekologické zátěže proběhlo v předstihu," napsal premiérovi primátor.

Poté, co minulý týden do ovzduší uniklo při vytěžování obsahu lagun mnohonásobně vyšší množství oxidů síry, než povolují limity, apelovali regionální politici na své pražské kolegy znovu.

"Velmi mě rozhořčila zpráva o úniku nebezpečného množství oxidu síry do ovzduší, k němuž došlo v Ostravě při práci na likvidaci ropných lagun v bývalém Ostramu," uvedl ve svém prohlášení náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej.

Ostravské ropné laguny

Ostravské ropné laguny

"Budu požadovat po pracovnících odpovědných orgánů, především po ministerstvu životního prostředí, ale i po celé vládě, která přes protesty města schválila posunutí závazných termínů pro likvidaci lagun, aby celou záležitost nechali důkladně prošetřit," dodal Madej.

Kvůli úniku oxidů síry napsal premiérovi i hejtman Jaroslav Palas. Žádá, aby stát zajistil jednoznačné a důsledné prošetření příčin incidentu z minulého týdne.

Nebývale vysoký nárůst koncentrací oxidů síry, které byly v Česku podle odborníků nejvyšší za 20 let, zřejmě souvisel s tím, že se v areálu Ostrama teď odstraňuje obsah laguny, jejíž složení je nejagresivnější. "Byla celou dobu pokryta olejem a teď přišla jako poslední na řadu," říká Josef Havelka.

Firmě Geosan Group ze sdružení Čistá Ostrava, která vysoké koncentrace oxidů síry minulý týden zřejmě způsobila, teď hrozí až 7 milionů pokuty.

Areál bude zcela vyčištěný až v roce 2020

Ropné laguny Ostramo jsou největší ekologickou zátěží v kraji. Problematické jsou mimo jiné proto, že se nacházejí blízko ostravského sídliště Fifejdy, jehož obyvatele trápí nepříjemným zápachem.

Pokud sdružení Čistá Ostrava dodrží závazek ze smlouvy se státem a vytěží obsah lagun do konce roku, měl by se pak zápach z areálu zřejmě zmírnit. Ne ale úplně ustat. Sanace lagun bude pokračovat i v dalších letech. Kompletně vyčištěný areál má SČO předat investorovi v roce 2020.

Historie

1888: V Přívoze vzniká rafinerie minerálních olejů.
80. léta 20. století: Zpracování ropy v Ostramu stát zastavuje.
1991: Vítězslav Vlček privatizuje ziskové Ostramo za 132 milionů korun, zavazuje se, že se postará o odstranění ekologické zátěže. Firma ale postupně krachuje.
1996: Laguny od Ostrama kupuje za korunu stát.
1997: Ostramo zaplavuje Odra při červencové povodni, továrna už neobnoví výrobu.
2004: Sdružení Čistá Ostrava (SČO) vyhrává na jaře státní zakázku na likvidaci lagun za 3 miliardy korun.
2005: Odtěžování obsahu lagun má začít v roce 2007 a trvat tři roky. Do roku 2013 se mají kaly v podobě paliva odvézt.
2008: Obsah lagun se začíná těžit. SČO tvrdí, že laguny vytěží do prosince 2010. Se zpožděním začíná zkušební výroba ropného paliva.
2010: Vláda na začátku roku schvaluje odsunutí původních termínů o rok. Obsah lagun má být vytěžen do 31. prosince 2011, kaly v podobě paliva mají zmizet do konce roku 2014.
2011: Obsah lagun se těží, v noci z 22. na 23. září během prací uniká do ovzduší extrémně vysoké množství oxidů síry.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz