Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Zacpat nosy, zápach z ropných lagun v Ostravě opět výrazně zesílí

  20:50
Obyvatelé Ostravy se musí připravit, že zápach z místních ropných lagun v areálu někdejšího podniku Ostramo bude stále silnější. Těžba obsahu nádrží totiž finišuje, což však způsobí, že nejméně do prosince bude zápach výrazně intenzivnější.

Ostravské ropné laguny obtěžují zápachem blízké sídliště. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Už minulý týden Ostravu potrápily vysoké koncentrace oxidů síry, které při likvidaci ekologické zátěže unikly do ovzduší. "V pátek mi teklo z očí, kašlala jsem. To všechno kvůli tomu zápachu. Mám panickou hrůzu z toho, že se to bude znovu opakovat," řekla Jana Koudelková z Ostravy-Mariánských Hor (o úniku oxidů síry čtěte zde).

Mnozí z lidí žijících v oblastech poblíž areálu Ostramo se teď bojí toho, že se situace bude opakovat. To podle zástupců sdružení Čistá Ostrava (SČO) a státního podniku Diamo nehrozí.

Těžba ropných kalů z lagun

"Během prací asi došlo k pochybení. Zaměstnanci firem, které obsah lagun odstraňují, neměli při činnosti v noci informace o koncentracích oxidů síry v ovzduší. To by se ale už nemělo opakovat. Odteď budou informováni nonstop," říká ředitel ostravského závodu Diama Josef Havelka.

Současně ale podotýká, že nyní, když se finišuje s odtěžováním obsahu ropných lagun, bude i zápach, který z nich vychází, zřejmě o něco intenzivnější než jindy. "Myslím, že intenzivnější bude, ale v rámci limitů," upřesňuje Havelka.

Pach bude horší, upozorňují i inspektoři životního prostředí

Také vedoucí oddělení ochrany ovzduší oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ostravě Radomír Štěrba poznamenává, že pro lidi žijící v okolí lagun intenzivnější vytěžování jejich obsahu znamená i větší pachovou zátěž.

"Každé větší nakládání s lagunami způsobí, že pachový vjem bude bohužel horší," říká Štěrba. Vytěžit obsah nádrží, kde jsou uloženy jedovaté kaly nashromážděné během stoleté historie zdejší chemičky, musí sdružení Čistá Ostrava do konce roku.

Původně to mělo stihnout už do 31. prosince 2010, tento termín mu ale na požádání stát posunul. Byl totiž problém s prodejem paliva vyráběného z obsahu lagun.

Co jsou to ropné laguny

Jedno z nejznečištěnějších míst v zemi. Více než sto let se tu ukládaly ropné kaly z továrny Ostramo. Ta pracovala s ropnými výrobky.

Ten by nyní už měl být podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Jiřího Sochora odstraněn. Palivo se podle něj má skladovat na skládce společnosti Celio v Litvínově a spalovat se bude v cementárně Lafarge v Čížkovicích v Ústeckém kraji.

Povolení pro možnost spalování se ale teprve vyřizuje. Podle státu ani SČO nic nebrání tomu, aby se obsah lagun do konce roku vytěžil. O tom ale pochybují třeba někteří politici na Ostravsku.

Obavy z toho, že se nestihne už jednou přesunutý termín pro vytěžení lagun, který je nyní stanovený na konec roku 2011, má například primátor Ostravy Petr Kajnar.

Zajistěte dodržení termínu, napsal primátor Nečasovi

Nedávno kvůli tomu napsal dopis premiéru Nečasovi. "Žádám, abyste se osobně zasadil o striktní dodržení termínů tak, jak jsou uvedeny ve stanovisku ministerstva životního prostředí ze 7. dubna 2010. Současně uvítám, pokud by dokončení realizace odstraňování staré ekologické zátěže proběhlo v předstihu," napsal premiérovi primátor.

Poté, co minulý týden do ovzduší uniklo při vytěžování obsahu lagun mnohonásobně vyšší množství oxidů síry, než povolují limity, apelovali regionální politici na své pražské kolegy znovu.

"Velmi mě rozhořčila zpráva o úniku nebezpečného množství oxidu síry do ovzduší, k němuž došlo v Ostravě při práci na likvidaci ropných lagun v bývalém Ostramu," uvedl ve svém prohlášení náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej.

Ostravské ropné laguny

"Budu požadovat po pracovnících odpovědných orgánů, především po ministerstvu životního prostředí, ale i po celé vládě, která přes protesty města schválila posunutí závazných termínů pro likvidaci lagun, aby celou záležitost nechali důkladně prošetřit," dodal Madej.

Kvůli úniku oxidů síry napsal premiérovi i hejtman Jaroslav Palas. Žádá, aby stát zajistil jednoznačné a důsledné prošetření příčin incidentu z minulého týdne.

Nebývale vysoký nárůst koncentrací oxidů síry, které byly v Česku podle odborníků nejvyšší za 20 let, zřejmě souvisel s tím, že se v areálu Ostrama teď odstraňuje obsah laguny, jejíž složení je nejagresivnější. "Byla celou dobu pokryta olejem a teď přišla jako poslední na řadu," říká Josef Havelka.

Firmě Geosan Group ze sdružení Čistá Ostrava, která vysoké koncentrace oxidů síry minulý týden zřejmě způsobila, teď hrozí až 7 milionů pokuty.

Areál bude zcela vyčištěný až v roce 2020

Ropné laguny Ostramo jsou největší ekologickou zátěží v kraji. Problematické jsou mimo jiné proto, že se nacházejí blízko ostravského sídliště Fifejdy, jehož obyvatele trápí nepříjemným zápachem.

Pokud sdružení Čistá Ostrava dodrží závazek ze smlouvy se státem a vytěží obsah lagun do konce roku, měl by se pak zápach z areálu zřejmě zmírnit. Ne ale úplně ustat. Sanace lagun bude pokračovat i v dalších letech. Kompletně vyčištěný areál má SČO předat investorovi v roce 2020.

Historie

1888: V Přívoze vzniká rafinerie minerálních olejů.
80. léta 20. století: Zpracování ropy v Ostramu stát zastavuje.
1991: Vítězslav Vlček privatizuje ziskové Ostramo za 132 milionů korun, zavazuje se, že se postará o odstranění ekologické zátěže. Firma ale postupně krachuje.
1996: Laguny od Ostrama kupuje za korunu stát.
1997: Ostramo zaplavuje Odra při červencové povodni, továrna už neobnoví výrobu.
2004: Sdružení Čistá Ostrava (SČO) vyhrává na jaře státní zakázku na likvidaci lagun za 3 miliardy korun.
2005: Odtěžování obsahu lagun má začít v roce 2007 a trvat tři roky. Do roku 2013 se mají kaly v podobě paliva odvézt.
2008: Obsah lagun se začíná těžit. SČO tvrdí, že laguny vytěží do prosince 2010. Se zpožděním začíná zkušební výroba ropného paliva.
2010: Vláda na začátku roku schvaluje odsunutí původních termínů o rok. Obsah lagun má být vytěžen do 31. prosince 2011, kaly v podobě paliva mají zmizet do konce roku 2014.
2011: Obsah lagun se těží, v noci z 22. na 23. září během prací uniká do ovzduší extrémně vysoké množství oxidů síry.

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Povinné očkování nebude. Anglie ruší koronavirové restrikce

Vláda zrušila povinné očkování proti covidu i přes rostoucí počet nakažených. V Anglii skončí na konci ledna většina ...

Samotesty nepatří mezi běžný odpad. Ministerstvo radí, kam s nimi

Poptávka po samotestech na koronavirus s novými pravidly testování ve firmách narostla. S tím přibývá i odpadu z těchto...

David Rath dědil po otci oprávněně, soud zamítl žalobu jeho bratra Michala

Bývalý středočeský hejtman David Rath zdědil majetek po svém otci Ratmírovi oprávněně a na základě platné závěti. Soud...

Krach povinného očkování vítá Prymula, kritizuje Hořejší. Chcípl PES jásá

Zrušení povinného očkování pro vybrané skupiny obyvatel, vyvolalo mezi odborníky smíšené reakce. Někteří rozhodnutí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...