Ukázky testů najdete ve středeční MF DNES. Ilustrační foto

Ukázky testů najdete ve středeční MF DNES. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Začíná příprava k přijímačkám na SŠ, vyzkoušejte si testy

Do přijímacích zkoušek na střední školy zbývají tři měsíce a tři týdny. Nejvyšší čas zjistit, jaké vás ve vyvoleném vzdělávacím ústavu čekají testy a podle toho se připravit. MF DNES proto připravila pro žáky základních škol několik testů, aby zjistili, jak jsou na tom s vědomostmi.

Víte, co se stalo v roce 863, 1415, 1212, 1526 nebo 1618? Co je to NaCl a jaký má pro člověka význam? A určíte, v jakém rodinném vztahu byli sv. Václav a sv. Ludmila?

S podobnými otázkami se můžete setkat v testech všeobecných znalostí, kterými si své budoucí studenty vybírají hlavně gymnázia. Ta také, ať víceletá nebo čtyřletá, zkoušejí znalosti z češtiny a matematiky, někdy z angličtiny nebo dalšího cizího jazyka. Objevují se i psychologické testy. Podle zaměření vás u zkoušek na gymnázium může čekat i odborný test.

S otázkami z biologie a chemie musíte určitě počítat na zdravotnických školách. Připravit hlasivky a trénovat obratnost byste měli, pokud se v budoucnu chcete věnovat výchově dětí v mateřských školách nebo družinách.

"Kromě češtiny čeká uchazeče v rámci přijímaček například sestava sportovní gymnastiky, atletické disciplíny, zpěv, zhudebnění předloženého textu nebo kresba," sděluje Hana Lišková, zástupkyně ředitele Vyšší odborné školy pedagogické a Střední pedagogické školy v Litomyšli.

Nebiflujte data, učte se myslet
Další možností jsou testy studijních předpokladů. Jejich testování prozkoumává schopnost porozumět textu a pracovat s ním, logicky myslet, zpracovávat a využívat informace. Pro zvládnutí studia jsou to vlastnosti podstatnější než naučit se zpaměti letopočty a soustavu prvků.

"Často používané testy všeobecných znalostí neurčí, jestli má dotyčný vůbec nějaké studijní předpoklady, ale co si dokáže zapamatovat a jak se umí nabiflovat. Jako prostředek testování jsou přežité," myslí si ve společnosti Scio, která pořádá Národní srovnávací zkoušky a letos připravuje přijímací testy na klíč pro zhruba 240 středních škol.

Tip: Zkuste si test obecných studijních předpokladů, i když ho právě vaše škola nevyžaduje. Zjistíte tak, zda máte šanci studia zvládnout.

Najděte si svůj test
I když se vám třeba logické myšlení víc líbí, vy se budete muset připravovat podle toho, co požaduje škola, na kterou se hlásíte. Typové testy z minulých let najdete buď na jejích webových stránkách, nebo je získáte při Dni otevřených dveří či osobní návštěvě.

O podobě letošních testů na vámi vybrané škole se určitě včas informujte, budete tak moci přizpůsobit přípravu přesným požadavkům.

Tip: Ukázky z testů konkrétních škol lze najít ve speciálních učebnicích pro přípravu. "Například v titulu Testy všeobecné 2007 najdete konkrétní zadání loňských přijímacích zkoušek z třinácti gymnázií a devíti středních odborných škol. V edici Testy mohou budoucí studenti dále najít přípravu na češtinu, matematiku, angličtinu, všeobecné testy nebo testy studijních předpokladů Scio," vypočítává Milan Hošek z nakladatelství Didaktis. Letošní testy však nemusí být stejné jako loňské, měli byste se podle nich pouze orientovat, ne se je naučit nazpaměť a počítat se zaručeným úspěchem.

Matematika: jiná na průmce, jiná na gymnáziu Nestačí vědět, že děláte zkoušky z matematiky. Na každé škole to může znamenat něco odlišného. S jinými nároky na znalosti musíte počítat u zkoušek na obchodní akademii než na prestižní gymnázium, kam se hlásí čtyřikrát více uchazečů.

"Na ekonomických školách a obchodních akademiích se budou objevovat úlohy s cenami zboží, procenty a úroky, průmyslovky mohou klást zvýšený důraz na příklady s fyzikální tematikou, například výpočet rychlosti, hustoty, objemu. Prestižní gymnázia spíše testují logické myšlení na typově výjimečných úlohách," říká majitel agentury Zkoušky nanečisto a specialista na přípravu z matematiky Petr Husar.

Tip: Zjistěte, s jakým typem zadání se u přijímaček potkáte. Zda dává škola přednost uzavřeným, nebo otevřeným testům. V prvním případě zaškrtáváte pouze nabídnuté správné odpovědi a postup, jakým jste se k nim dobrali, se nehodnotí. Na druhou stranu u otevřených testů odevzdáváte celý výpočet nebo zpracování úlohy a při bodování je důležitá i cesta, kterou jste k výsledku došli.

Možná, že vás zkoušky úplně minou
Budoucí studenti mají naději, že vůbec nebudou zkoušky dělat. Pokud se totiž hlásíte na některou střední odbornou školu nebo obchodní akademii, může se vám stát, že budete přijati bez zkoušek pouze na základě splnění určitého průměru prospěchu na konci 8. a v polovině 9. třídy, výjimečně tato kritéria stačí i gymnáziím.

Když tedy do pololetní klasifikace pořádně zapracujete, dá se ještě pár bodů zachránit. Například na křesťanském jazykovém Gymnáziu Beskydy Mountain Academy ve Frýdlantu nad Ostravicí dostanete maximálních 80 bodů za průměr od 1,0 do 1,20.

"Studenty přijímáme pouze na základě výsledků a hodnocení ze ZŠ. Zajímá nás průměr známek v polovině a na konci osmého ročníku a pololetní vysvědčení z devítek. Jsme schopni přijmout i uchazeče s průměrem 1,75, ale to jen v některých oborech, nároky jsou odstupňované," vysvětluje Ladislav Konopka, ředitel Obchodní akademie a Střední zemědělské školy v Bruntále.

Rada MF DNES a Kde najít důležité informace

Zeptejte se ve škole
Jaké přijímací testy vás budou čekat, zjistěte přímo ve škole, na kterou se budete hlásit. Nespoléhejte pouze na testy z minulých let, školy přijímačky obměňují.

Důležité informace
* www.stredniskoly.cz
* www.uiv.cz - přehledy všech středních škol v ČR, data dnů otevřených dveří
* www.zkousky-nanecisto.cz
* www.scio.cz
* www.didaktis.cz - příprava k přijímačkám
* www.scio.cz/in/2ss/ppp.asp - přehled pedagogicko-psychologických poraden

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue