Poplatek za přenocování na protialkoholní záchytné stanici zaplatí nakonec jen dvacet pět procent dlužníků. Vymahatelnost se přitom liší v závislosti na lokalitě a ceně noclehu.
Například v Praze se od roku 2013 vyšplhaly dluhy až ke čtyřiceti milionům korun. „Většina pohledávek je nevymahatelných,“ prozradil iDNES.cz ředitel Městské polikliniky Praha David Doležil s tím, že dlužníky jsou často bezdomovci, nemajetní nebo cizinci. Výběr se podle něj podaří zhruba u čtvrtiny klientů, což odpovídá celorepublikovému průměru.
„I přes všechny právní formy vymáhání se pohledávky nedaří vymáhat. Pokud bychom částku zvýšili o penále, jenom by tím narostla dlužná částka, reálně bychom ale peníze nedostali,“ dodal Doležil.
Záchytka na splátky
Lepší bilanci mají v Kroměříži, zřejmě i díky nižší ceně za záchyt, která byla v roce 2017 oproti Praze poloviční – jen 950 korun. Zhruba třetina hospitalizovaných zde zaplatila bez problémů hned po propuštění. Třetinu pohledávek pak opilci uhradili na základě dohodnutých splátkových kalendářů. Zbývající část je nevymahatelná, vysvětlila mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová. Loni tak záchytce vznikl dluh ve výši 905 950 korun.
Splátkový kalendář nabízí také záchytky ve Středočeském kraji. I přesto jim tam vznikla za rok 2017 „sekera“ přesahující tři a půl milionu korun. „Platby se uskutečňují na místě nebo složenkou, případně lze vystavit splátkový kalendář,“ uvedla mluvčí kraje Nicol Lenertová.
Podotkla, že vymáhání dlužných částek je velice složité, protože klienty záchytek bývají obvykle lidé bez domova, kteří se tam objevují opakovaně. „Vymáhání dlužných částek je zpravidla uskutečňováno formou zasílání upomínek, avšak ty bývají často nedoručitelné. Často je dlužná částka nevymahatelná,“ popsala Lenertová.
Podobně jsou na tom i jinde. Větší vymahatelnost mají přitom záchytky, které si účtují za hospitalizaci méně. Je to i případ českobudějovické stanice, která je v současnosti nejlevnější v zemi. Za pobyt tam v roce 2017 zaplatilo téměř čtyřicet procent ošetřených. Dlužná částka tak činí „jen“ 757 tisíc.
Záchranná služba se snaží posílat upomínky neplatičům, ale doručit se je podaří pouze ve třetině případů. „V minulosti jsme zkoušeli i jiné možnosti vymáhání pohledávek, ale vzhledem k sociální situaci valné většiny klientů se od nich upustilo,“ konstatovala mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková.
V Plzni upustili od kritizovaných směnek
Od kontroverzního způsobu vymáhání peněz upustila plzeňská záchytka. Ta byla dříve kritizována za pochybný postup vůči dlužníkům. Pokud nezaplatili hned, byli nuceni podepsat směnku a rozhodčí doložku, což navyšovalo dlužné částky až k desítkám tisíc. Pohledávky přitom vymáhala právní kancelář, jejíž zakladatel Pavel Cink je i jednatelem Městské polikliniky v Plzni a je tedy zároveň zřizovatelem tamější záchytky.
Praxi kritizovaly neziskové organizace i ombudsmanka Anna Šabatová, některé případy se dostaly až k soudu, který dal za pravdu dlužníkům – jako v případě ženy, která měla za tři pobyty na záchytce zaplatit sto tisíc korun.
Jak dluhy vymáhají dnes, už plzeňští prozradit nechtěli. „Městská poliklinika Plzeň nezveřejňuje podrobnosti ohledně postupů při vymáhání dluhů, nicméně dluhy jsou vymáhány v souladu se zákony,“ odpověděla asistentka jednatele Jitka Průšová a dodala, že směnky ani rozhodčí doložky už nepoužívají.
Většina stanic se snaží nedobytné pohledávky řešit soudní cestou. Příkladem je Brno. Tamější opilci za sebou nechali jen za rok 2017 dluh ve výši téměř 2,4 milionu korun. Pohledávky nyní vymáhá právní oddělení, které se primárně snaží dohodnout s dlužníkem na splátkovém kalendáři. Když se to nepodaří, předá věc soudu. Na provoz záchytky přitom přispívá kraj osmi miliony ročně.
PŘEHLEDNĚ: Kolik stojí noc na záchytce? Nejvíce platí opilci v Plzni |
Přes právníky řeší dluhy i ve Vojenské nemocnici Olomouc, která provozuje tamější záchytku. Mluvčí kraje Eva Knajblová uvedla, že bez urgence uhradí pobyt na záchytce pouze pětina hospitalizovaných. Každoročně jim tak vznikají statisícové dluhy.
Více než 7,5 milionu korun dluží opilci za loňský rok na všech záchytkách v Moravskoslezském kraji. Městská nemocnice Ostrava má pohledávky za tři miliony, o něco lépe je na tom záchytka ve Frýdku-Místku, kde chybí 2,5 milionu. Přes dva miliony pak „visí“ návštěvníci záchytek v Karviné a Opavě.
Necelé čtyři miliony vyfakturovali loni na záchytce v Pardubickém kraji, zaplacena byla však zatím jen čtvrtina z této částky. Ve vedlejším Královéhradeckém kraji zůstaly po intoxikovaných pohledávky ve výši 1,8 milionu korun, celkově se dluh vyšplhal na 6,5 milionu korun.
Podívejte se, kde končí opilci v Kroměříži:
7. ledna 2016 |