Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Opilci dluží záchytkám desítky milionů. Za nocleh zaplatí jen každý čtvrtý

  0:05aktualizováno  0:05
Záchytky si za noc účtují v průměru dva a půl tisíce korun, aby pokryly náklady. Většina „hostů“ však za nocleh nezaplatí. Stanice se je snaží motivovat například splátkovým kalendářem nebo slevou za včasné splacení, nakonec přistupují k vymáhání. Přesto se jim podaří vybrat jen čtvrtinu peněz a dluhy se tak šplhají k milionovým částkám.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jakub BernáthOčima čtenářů

Poplatek za přenocování na protialkoholní záchytné stanici zaplatí nakonec jen dvacet pět procent dlužníků. Vymahatelnost se přitom liší v závislosti na lokalitě a ceně noclehu.

Například v Praze se od roku 2013 vyšplhaly dluhy až ke čtyřiceti milionům korun. „Většina pohledávek je nevymahatelných,“ prozradil iDNES.cz ředitel Městské polikliniky Praha David Doležil s tím, že dlužníky jsou často bezdomovci, nemajetní nebo cizinci. Výběr se podle něj podaří zhruba u čtvrtiny klientů, což odpovídá celorepublikovému průměru.

„I přes všechny právní formy vymáhání se pohledávky nedaří vymáhat. Pokud bychom částku zvýšili o penále, jenom by tím narostla dlužná částka, reálně bychom ale peníze nedostali,“ dodal Doležil.

Záchytka na splátky

Lepší bilanci mají v Kroměříži, zřejmě i díky nižší ceně za záchyt, která byla v roce 2017 oproti Praze poloviční – jen 950 korun. Zhruba třetina hospitalizovaných zde zaplatila bez problémů hned po propuštění. Třetinu pohledávek pak opilci uhradili na základě dohodnutých splátkových kalendářů. Zbývající část je nevymahatelná, vysvětlila mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová. Loni tak záchytce vznikl dluh ve výši 905 950 korun.

Splátkový kalendář nabízí také záchytky ve Středočeském kraji. I přesto jim tam vznikla za rok 2017 „sekera“ přesahující tři a půl milionu korun. „Platby se uskutečňují na místě nebo složenkou, případně lze vystavit splátkový kalendář,“ uvedla mluvčí kraje Nicol Lenertová.

Podotkla, že vymáhání dlužných částek je velice složité, protože klienty záchytek bývají obvykle lidé bez domova, kteří se tam objevují opakovaně. „Vymáhání dlužných částek je zpravidla uskutečňováno formou zasílání upomínek, avšak ty bývají často nedoručitelné. Často je dlužná částka nevymahatelná,“ popsala Lenertová.

Podobně jsou na tom i jinde. Větší vymahatelnost mají přitom záchytky, které si účtují za hospitalizaci méně. Je to i případ českobudějovické stanice, která je v současnosti nejlevnější v zemi. Za pobyt tam v roce 2017 zaplatilo téměř čtyřicet procent ošetřených. Dlužná částka tak činí „jen“ 757 tisíc.

Záchranná služba se snaží posílat upomínky neplatičům, ale doručit se je podaří pouze ve třetině případů. „V minulosti jsme zkoušeli i jiné možnosti vymáhání pohledávek, ale vzhledem k sociální situaci valné většiny klientů se od nich upustilo,“ konstatovala mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková.

V Plzni upustili od kritizovaných směnek

Od kontroverzního způsobu vymáhání peněz upustila plzeňská záchytka. Ta byla dříve kritizována za pochybný postup vůči dlužníkům. Pokud nezaplatili hned, byli nuceni podepsat směnku a rozhodčí doložku, což navyšovalo dlužné částky až k desítkám tisíc. Pohledávky přitom vymáhala právní kancelář, jejíž zakladatel Pavel Cink je i jednatelem Městské polikliniky v Plzni a je tedy zároveň zřizovatelem tamější záchytky.

Praxi kritizovaly neziskové organizace i ombudsmanka Anna Šabatová, některé případy se dostaly až k soudu, který dal za pravdu dlužníkům – jako v případě ženy, která měla za tři pobyty na záchytce zaplatit sto tisíc korun.

Jak dluhy vymáhají dnes, už plzeňští prozradit nechtěli. „Městská poliklinika Plzeň nezveřejňuje podrobnosti ohledně postupů při vymáhání dluhů, nicméně dluhy jsou vymáhány v souladu se zákony,“ odpověděla asistentka jednatele Jitka Průšová a dodala, že směnky ani rozhodčí doložky už nepoužívají.

Většina stanic se snaží nedobytné pohledávky řešit soudní cestou. Příkladem je Brno. Tamější opilci za sebou nechali jen za rok 2017 dluh ve výši téměř 2,4 milionu korun. Pohledávky nyní vymáhá právní oddělení, které se primárně snaží dohodnout s dlužníkem na splátkovém kalendáři. Když se to nepodaří, předá věc soudu. Na provoz záchytky přitom přispívá kraj osmi miliony ročně.

PŘEHLEDNĚ: Kolik stojí noc na záchytce? Nejvíce platí opilci v Plzni

Přes právníky řeší dluhy i ve Vojenské nemocnici Olomouc, která provozuje tamější záchytku. Mluvčí kraje Eva Knajblová uvedla, že bez urgence uhradí pobyt na záchytce pouze pětina hospitalizovaných. Každoročně jim tak vznikají statisícové dluhy.

Více než 7,5 milionu korun dluží opilci za loňský rok na všech záchytkách v Moravskoslezském kraji. Městská nemocnice Ostrava má pohledávky za tři miliony, o něco lépe je na tom záchytka ve Frýdku-Místku, kde chybí 2,5 milionu. Přes dva miliony pak „visí“ návštěvníci záchytek v Karviné a Opavě.

Necelé čtyři miliony vyfakturovali loni na záchytce v Pardubickém kraji, zaplacena byla však zatím jen čtvrtina z této částky. Ve vedlejším Královéhradeckém kraji zůstaly po intoxikovaných pohledávky ve výši 1,8 milionu korun, celkově se dluh vyšplhal na 6,5 milionu korun.

Podívejte se, kde končí opilci v Kroměříži:

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

Témata: Alkoholismus

  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obětí koronaviru je i sestra z Thomayerovy nemocnice. Zemřela doma

Mezi oběťmi na nový typ koronaviru je také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze. Zemřela doma, potvrdil...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Městská policie propustila strážníka, který v Praze udeřil a srazil ženu

Pražský strážník, který napadl mladou ženu v roušce, je bez práce. Mluvčí městské policie v pondělí informovala, že byl...

Hamáček: Otevřít obchody je riziko. Ve vážných případech povolí vycestování

Ústřední krizový štáb v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem by chtěl povolit Čechům po 14. dubnu vycestovat za...

Vláda rozhoduje, zda otevřít obchody, regulovat počet lidí a měřit teplotu

Členové vlády rozhodují, zda budou moci ještě před Velikonocemi otevřít další obchody. Prodejny by ale podle ministra...

Zrušené senátní volby na Teplicku budou do konce června, uvedlo vnitro

Obě dvě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku by se měla uskutečnit do 30. června. Počítá s tím návrh zákona,...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...