Opilci dluží záchytkám desítky milionů. Za nocleh zaplatí jen každý čtvrtý

  0:05aktualizováno  0:05
Záchytky si za noc účtují v průměru dva a půl tisíce korun, aby pokryly náklady. Většina „hostů“ však za nocleh nezaplatí. Stanice se je snaží motivovat například splátkovým kalendářem nebo slevou za včasné splacení, nakonec přistupují k vymáhání. Přesto se jim podaří vybrat jen čtvrtinu peněz a dluhy se tak šplhají k milionovým částkám.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jakub BernáthOčima čtenářů

Poplatek za přenocování na protialkoholní záchytné stanici zaplatí nakonec jen dvacet pět procent dlužníků. Vymahatelnost se přitom liší v závislosti na lokalitě a ceně noclehu.

Například v Praze se od roku 2013 vyšplhaly dluhy až ke čtyřiceti milionům korun. „Většina pohledávek je nevymahatelných,“ prozradil iDNES.cz ředitel Městské polikliniky Praha David Doležil s tím, že dlužníky jsou často bezdomovci, nemajetní nebo cizinci. Výběr se podle něj podaří zhruba u čtvrtiny klientů, což odpovídá celorepublikovému průměru.

„I přes všechny právní formy vymáhání se pohledávky nedaří vymáhat. Pokud bychom částku zvýšili o penále, jenom by tím narostla dlužná částka, reálně bychom ale peníze nedostali,“ dodal Doležil.

Záchytka na splátky

Lepší bilanci mají v Kroměříži, zřejmě i díky nižší ceně za záchyt, která byla v roce 2017 oproti Praze poloviční – jen 950 korun. Zhruba třetina hospitalizovaných zde zaplatila bez problémů hned po propuštění. Třetinu pohledávek pak opilci uhradili na základě dohodnutých splátkových kalendářů. Zbývající část je nevymahatelná, vysvětlila mluvčí Zlínského kraje Adéla Kousalová. Loni tak záchytce vznikl dluh ve výši 905 950 korun.

Splátkový kalendář nabízí také záchytky ve Středočeském kraji. I přesto jim tam vznikla za rok 2017 „sekera“ přesahující tři a půl milionu korun. „Platby se uskutečňují na místě nebo složenkou, případně lze vystavit splátkový kalendář,“ uvedla mluvčí kraje Nicol Lenertová.

Podotkla, že vymáhání dlužných částek je velice složité, protože klienty záchytek bývají obvykle lidé bez domova, kteří se tam objevují opakovaně. „Vymáhání dlužných částek je zpravidla uskutečňováno formou zasílání upomínek, avšak ty bývají často nedoručitelné. Často je dlužná částka nevymahatelná,“ popsala Lenertová.

Podobně jsou na tom i jinde. Větší vymahatelnost mají přitom záchytky, které si účtují za hospitalizaci méně. Je to i případ českobudějovické stanice, která je v současnosti nejlevnější v zemi. Za pobyt tam v roce 2017 zaplatilo téměř čtyřicet procent ošetřených. Dlužná částka tak činí „jen“ 757 tisíc.

Záchranná služba se snaží posílat upomínky neplatičům, ale doručit se je podaří pouze ve třetině případů. „V minulosti jsme zkoušeli i jiné možnosti vymáhání pohledávek, ale vzhledem k sociální situaci valné většiny klientů se od nich upustilo,“ konstatovala mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková.

V Plzni upustili od kritizovaných směnek

Od kontroverzního způsobu vymáhání peněz upustila plzeňská záchytka. Ta byla dříve kritizována za pochybný postup vůči dlužníkům. Pokud nezaplatili hned, byli nuceni podepsat směnku a rozhodčí doložku, což navyšovalo dlužné částky až k desítkám tisíc. Pohledávky přitom vymáhala právní kancelář, jejíž zakladatel Pavel Cink je i jednatelem Městské polikliniky v Plzni a je tedy zároveň zřizovatelem tamější záchytky.

Praxi kritizovaly neziskové organizace i ombudsmanka Anna Šabatová, některé případy se dostaly až k soudu, který dal za pravdu dlužníkům – jako v případě ženy, která měla za tři pobyty na záchytce zaplatit sto tisíc korun.

Jak dluhy vymáhají dnes, už plzeňští prozradit nechtěli. „Městská poliklinika Plzeň nezveřejňuje podrobnosti ohledně postupů při vymáhání dluhů, nicméně dluhy jsou vymáhány v souladu se zákony,“ odpověděla asistentka jednatele Jitka Průšová a dodala, že směnky ani rozhodčí doložky už nepoužívají.

Většina stanic se snaží nedobytné pohledávky řešit soudní cestou. Příkladem je Brno. Tamější opilci za sebou nechali jen za rok 2017 dluh ve výši téměř 2,4 milionu korun. Pohledávky nyní vymáhá právní oddělení, které se primárně snaží dohodnout s dlužníkem na splátkovém kalendáři. Když se to nepodaří, předá věc soudu. Na provoz záchytky přitom přispívá kraj osmi miliony ročně.

PŘEHLEDNĚ: Kolik stojí noc na záchytce? Nejvíce platí opilci v Plzni

Přes právníky řeší dluhy i ve Vojenské nemocnici Olomouc, která provozuje tamější záchytku. Mluvčí kraje Eva Knajblová uvedla, že bez urgence uhradí pobyt na záchytce pouze pětina hospitalizovaných. Každoročně jim tak vznikají statisícové dluhy.

Více než 7,5 milionu korun dluží opilci za loňský rok na všech záchytkách v Moravskoslezském kraji. Městská nemocnice Ostrava má pohledávky za tři miliony, o něco lépe je na tom záchytka ve Frýdku-Místku, kde chybí 2,5 milionu. Přes dva miliony pak „visí“ návštěvníci záchytek v Karviné a Opavě.

Necelé čtyři miliony vyfakturovali loni na záchytce v Pardubickém kraji, zaplacena byla však zatím jen čtvrtina z této částky. Ve vedlejším Královéhradeckém kraji zůstaly po intoxikovaných pohledávky ve výši 1,8 milionu korun, celkově se dluh vyšplhal na 6,5 milionu korun.

Podívejte se, kde končí opilci v Kroměříži:

Autor:
Témata: Alkoholismus

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Je to verbež. Zastřelit, reagují na webu k sexuálnímu násilníkovi z ciziny

Ilustrační snímek

V severních Čechách znásilnil v úterý cizinec šestnáctiletou dívku. Událost sdílel na svém Facebooku i předseda SPD...

STAN navrhuje sloučit ministerstva životního prostředí a zemědělství

Členka Celostátní výbor STAN Jana Krutáková byla místostarostkou Moravské Nové

S nápadem sloučit ministerstva životního prostředí a zemědělství přišli poslanci nejmenšího klubu ve Sněmovně z hnutí...

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování

Činnost Národního situačního centra ochrany hranic a cizinecké  policie

Národní situační centrum ochrany hranic ŘSCP má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Jak to bude fungovat v...

Najdete na iDNES.cz