Umíte vytvořit záchranářskou uličku? Řidiči nevědí, kam mají uhnout

  10:22aktualizováno  10:22
Čeští řidiči se stále ještě nenaučili, jak vytvořit záchrannou uličku pro jedoucí záchranku i hasiče. Řidičům by nově měly radit cedule na dálnicích. Záchranná vozidla často blokují vyčnívající kamiony, zdržení tak může trvat i pár minut. Jenže pokud jedou záchranáři k závažnému případu, jde o sekundy.

Prvního července letošního roku jeli středočeští hasiči k požáru kamionu na D1 na 18. kilometru u Mnichovic. Kouř byl vidět už zdálky. Jízda však připomínala spíše přískoky.

Fotogalerie

Na videu, které hasiči poskytli MF DNES, je vidět, že někteří šoféři uhýbají, až když za nimi brzdí hasičské auto. V jednu chvíli hasiči dojedou i „zátaras“ tvořený náklaďákem a musí na chvíli zastavit. Při hrozivě vypadajícím požáru cisterny se naštěstí nikdo nezranil, i když kabina kompletně shořela.

Případ ukazuje, že čeští řidiči se pořád ještě nenaučili udělat místo záchranářům v krizové situaci. Od října 2018 platí nová pravidla pro tvoření takzvané záchranářské uličky na dálnicích, kde jsou tři pruhy. Česko se tak sjednotilo s Evropou. Auta v levém pruhu zastaví u středových svodidel, auta ze zbylých pruhů musí co nejvíc doprava. Záchranáři projíždějí mezi nejrychlejším a prostředním pruhem.

Řidičům nově budou radit světelné tabule na dálnicích, začnou zobrazovat schéma, jak má ulička vypadat. A nejen to... „Vyrobili jsme už loni animovaný spot a ten i letos běží v inzertní kampani. Budeme ho nasazovat ještě v září v několika televizích. Řidičům se záchranářskou uličku snažíme průběžně připomínat,“ řekl šéf BESIP Tomáš Neřold. Animované video ostatně běží pod heslem „Ulička pro život“.

Zoufalá cesta k nehodě

I další video pořízené kamerou v kabině hasičského auta, tentokrát na jižní Moravě, je výmluvné.

Kamera sleduje dálnici před cisternou, vlevo auta, vpravo auta. Uprostřed „záchranářská ulička“. Každých pár sekund však červený houkající automobil dojede zadní část kamionu, který vyčuhuje z řady. Než uhne, hasiče na okamžik zdrží. Ve videu je skoro slyšet i nadávání posádky. Když se to sečte, celkové zdržení činí odhadem minutu a půl, dvě minuty.

Jenomže to je často při cestě k člověku zaklíněnému v autě při nehodě, kterého hasiči musí vystříhat, hrozně moc. Často potřebuje resuscitaci do pěti minut. „Situace se po změně zákona a informacích v médiích trochu zlepšila. Už i kamiony začínají zastavovat v koloně vpravo. Nicméně pořád se to nedá srovnávat například s chováním řidičů v Rakousku, ačkoliv tam je záchranná ulička uzákoněna kratší dobu než u nás,“ hodnotí poměry na českých silnicích mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Jak uvolnit cestu vozidlům s právem přednostní jízdy?

Šance na přežití. Plus 40 procent

Mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová ještě připomíná, že někdy řidiči uličku sice pro záchranku a hasiče vytvoří, jenže po jejich průjezdu ji zas uzavřou. 

Nedojde jim už, že by záchranářských aut mohlo jet víc a některá by mohla dojíždět i později. Rakouský automotoklub ÖAMTC nedávno spočítal, že správně udělaná ulička zrychlí příjezd záchranářů na místo až o čtyři minuty a tak o 40 procent zvýší naděje zraněného na přežití.

Česká policie nevede statistiky přestupků, kolik řidičů bránilo v průjezdu sanitce nebo záchranářům. Hrozí však pokuta až dva tisíce korun.

V červenci ale policisté na D7 u Slaného vyšetřovali případ několika hazardérů. Část čekajících řidičů využila uličku k tomu, aby obrátila auto do protisměru a unikla z kolony. To už byl prokazatelný přestupek, za který hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

Pravidlo o záchranářské uličce je nyní stejné v Česku a okolních zemích. Pokuty se ale hodně liší. V Německu může řidič za „zaclánění“ v záchranářské uličce dostat pokutu ve stovkách eur. Sazby začínají na 200 eurech, a to člověk ani nemusí nikoho příliš ohrozit.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Podle Babiše jsou církevní restituce předražené a příjmy se mají danit

Premiér Andrej Babiš trvá na tom, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun. Ústavní soud, který se v...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz