Umíte vytvořit záchranářskou uličku? Řidiči nevědí, kam mají uhnout

  10:22aktualizováno  10:22
Čeští řidiči se stále ještě nenaučili, jak vytvořit záchrannou uličku pro jedoucí záchranku i hasiče. Řidičům by nově měly radit cedule na dálnicích. Záchranná vozidla často blokují vyčnívající kamiony, zdržení tak může trvat i pár minut. Jenže pokud jedou záchranáři k závažnému případu, jde o sekundy.

Prvního července letošního roku jeli středočeští hasiči k požáru kamionu na D1 na 18. kilometru u Mnichovic. Kouř byl vidět už zdálky. Jízda však připomínala spíše přískoky.

Fotogalerie

Na videu, které hasiči poskytli MF DNES, je vidět, že někteří šoféři uhýbají, až když za nimi brzdí hasičské auto. V jednu chvíli hasiči dojedou i „zátaras“ tvořený náklaďákem a musí na chvíli zastavit. Při hrozivě vypadajícím požáru cisterny se naštěstí nikdo nezranil, i když kabina kompletně shořela.

Případ ukazuje, že čeští řidiči se pořád ještě nenaučili udělat místo záchranářům v krizové situaci. Od října 2018 platí nová pravidla pro tvoření takzvané záchranářské uličky na dálnicích, kde jsou tři pruhy. Česko se tak sjednotilo s Evropou. Auta v levém pruhu zastaví u středových svodidel, auta ze zbylých pruhů musí co nejvíc doprava. Záchranáři projíždějí mezi nejrychlejším a prostředním pruhem.

Řidičům nově budou radit světelné tabule na dálnicích, začnou zobrazovat schéma, jak má ulička vypadat. A nejen to... „Vyrobili jsme už loni animovaný spot a ten i letos běží v inzertní kampani. Budeme ho nasazovat ještě v září v několika televizích. Řidičům se záchranářskou uličku snažíme průběžně připomínat,“ řekl šéf BESIP Tomáš Neřold. Animované video ostatně běží pod heslem „Ulička pro život“.

Zoufalá cesta k nehodě

I další video pořízené kamerou v kabině hasičského auta, tentokrát na jižní Moravě, je výmluvné.

Kamera sleduje dálnici před cisternou, vlevo auta, vpravo auta. Uprostřed „záchranářská ulička“. Každých pár sekund však červený houkající automobil dojede zadní část kamionu, který vyčuhuje z řady. Než uhne, hasiče na okamžik zdrží. Ve videu je skoro slyšet i nadávání posádky. Když se to sečte, celkové zdržení činí odhadem minutu a půl, dvě minuty.

Jenomže to je často při cestě k člověku zaklíněnému v autě při nehodě, kterého hasiči musí vystříhat, hrozně moc. Často potřebuje resuscitaci do pěti minut. „Situace se po změně zákona a informacích v médiích trochu zlepšila. Už i kamiony začínají zastavovat v koloně vpravo. Nicméně pořád se to nedá srovnávat například s chováním řidičů v Rakousku, ačkoliv tam je záchranná ulička uzákoněna kratší dobu než u nás,“ hodnotí poměry na českých silnicích mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Jak uvolnit cestu vozidlům s právem přednostní jízdy?

Šance na přežití. Plus 40 procent

Mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová ještě připomíná, že někdy řidiči uličku sice pro záchranku a hasiče vytvoří, jenže po jejich průjezdu ji zas uzavřou. 

Nedojde jim už, že by záchranářských aut mohlo jet víc a některá by mohla dojíždět i později. Rakouský automotoklub ÖAMTC nedávno spočítal, že správně udělaná ulička zrychlí příjezd záchranářů na místo až o čtyři minuty a tak o 40 procent zvýší naděje zraněného na přežití.

Česká policie nevede statistiky přestupků, kolik řidičů bránilo v průjezdu sanitce nebo záchranářům. Hrozí však pokuta až dva tisíce korun.

V červenci ale policisté na D7 u Slaného vyšetřovali případ několika hazardérů. Část čekajících řidičů využila uličku k tomu, aby obrátila auto do protisměru a unikla z kolony. To už byl prokazatelný přestupek, za který hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

Pravidlo o záchranářské uličce je nyní stejné v Česku a okolních zemích. Pokuty se ale hodně liší. V Německu může řidič za „zaclánění“ v záchranářské uličce dostat pokutu ve stovkách eur. Sazby začínají na 200 eurech, a to člověk ani nemusí nikoho příliš ohrozit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Lidé umírají v USA kvůli THC, řekl v Rozstřelu obchodník s e-cigaretami

Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička v diskusním pořadu...

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s...

Co očekává od klimatického summitu? Hostem Rozstřelu bude mladá aktivistka

Lucie Smolková, studentka a klimatická aktivistka

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Pozor na okresní kmotry, radil novým soudcům prezident Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman (druhý zprava) jmenoval 18. září 2019 v Praze...

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho...

Najdete na iDNES.cz