Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Začátek výuky od devíti, chtějí Zelení. Podle ředitelů by to přineslo problémy

  21:50
Začátek školní výuky až v devět hodin, slibují ve svém programu Zelení. Odkazují se přitom na dosavadní studie, které potvrzují, že pozdější start školy má pozitivní vliv na zdraví dětí. Změna by dopřála statisícům školáků po ránu delší vylehávání v posteli, podle ředitelů by s sebou ovšem přinesla i komplikace - s ohledem na dopravu či odpolední volnočasové aktivity.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Debata o posunutí začátku vyučování na školách není v České republice nová. V roce 2013 navrhoval změnu stínový ministr školství Marcel Chládek z ČSSD, který měl vizi o začátku školy až v devět hodin. „Psychologové nám říkají, že děti nejvíce vnímají výuku mezi desátou a jedenáctou hodinou,“ říkal tehdy. Jeho plány ale nikdy nedopadly.

O osm let později se téma opět dostává do popředí a to s ohledem na blížící se volby do Sněmovny. Posunutí výuky totiž ve svém programu má Strana zelených. „V souladu s aktuálním vědeckým poznáním v oblastí biologie, psychologie a pediatrie posuneme standardní začátek výuky na 9:00,“ slibují ve svém programu. 

„Posun začátku výuky ve školách by se pozitivně dotkl bezmála milionu dětí na základních školách a dalších zhruba čtyř set tisíc středoškoláků. Dosavadní studie ukazují, že pozdější začátek výuky má pozitivní vliv na fyzické i psychické zdraví dětí a vede ke zlepšení docházky i studijních výsledků,“ obhajuje nápad lídr Zelených na jižní Moravě Matouš Vencálek.

Dvě pětiny dětí nemají dostatek spánku. Dohání je sociální jet lag

Posunutí výuky by mohlo dětem pomoci. Dokazují to i čísla z nedávné studie Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) o tom, jak děti v současné době spí: alespoň čtyřiceti procentům dětí mezi jedenácti a patnácti lety se spánku nedostává dost. 

Například jedenáctiletí spí přes týden v průměru osm hodin a 46 minut, podle doporučení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí by přitom měli spát devět až dvanáct hodin.

Děti trpí takzvaným sociálním jet lagem - během týdne spí méně kvůli škole a jiným povinnostem a spánek dohání o víkendu. Podle odborníků z UPOL trápí tento fenomén asi 45 procent deváťáků, v celkové populací dětí od jedenácti do patnácti let pak jde o více než třetinu všech školáků, častěji dívek. O víkendu proto spí v průměru o dvě hodiny déle než ve všední dny, a to má za následek zvýšenou únavu v průběhu týdne. 

Odborníci tak doporučují posunutí začátku vyučování. „V některých zemích začíná škola v 8:30 nebo v devět hodin. Když jsme dělali dodatečné analýzy, zkoušeli jsme nasimulovat situaci, kdy by škola začínala o půl hodiny později. Najednou bychom se dostali na osmdesát procent dětí, které by splnily spánková doporučení,“ popsal už dříve Michal Kalman, vedoucí výzkumného týmu studie HBSC.

Jeho slova ostatně podporují i data z loňského jara, kdy se děti učily z domova. Odborníci tehdy udělali menší doplňující výzkum. „Děti na loňském jaře plnily spánková doporučení o dvacet procent více, takže jde o jeden z pozitivních dopadů lockdownu,“ řekl Kalman. Pro pozdější start vyučování hovoří i několik dalších studií. Některé mluví o tom, že děti tak méně spí ve škole a více do ní chodí. 

Jste pro posun začátku vyučování na devátou hodinu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 20. září 2021. Anketa je uzavřena.

Ne1176
Ano560

Rozhodnutí je na ředitelích

O něco rezervovanější jsou ve změnách samotní ředitelé škol, kteří ve svým rukou mají možnost ovlivnit start vyučování. 

„Vyhláška o základním vzdělávání stanoví, že vyučování začíná zpravidla v 8 hodin, nesmí však začínat dříve než v 7 hodin. Vyučování musí být ukončeno nejpozději do 17 hodin,“ vysvětlila základní parametry mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Už nyní má tedy ředitel školy možnost posunout ve svém školním řádu začátek vyučování na později. A podle odborných organizací je to dobře. 

„Z obecného hlediska by bylo nějaké posunutí začátku výuky pro životní styl přínosné, proti hovoří logistické argumenty. Proto je nejrozumnější ponechat rozhodnutí, jak je tomu dnes, v kompetenci ředitele, ten může vyjít z lokálních podmínek,“ uvedl programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký.

Učitel: S distanční výukou musíme počítat, zasadila ale hluboké rány

Například výuka na Gymnáziu Nad Školou v Praze začíná v osm hodin ráno. „Jednak je to v naší společnosti zažité, jednak i proto, aby žáci měli v odpoledních hodinách čas na svoje mimoškolní aktivity – kroužky, sporty,“ obhajuje tento čas Renata Schejbalová, ředitelka školy a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií. Pokud by začátek vyučování posunula, žáci by podle ní neměli čas na mimoškolní aktivity.

Právě argument odpoledních aktivit, které by děti nestíhaly, zaznívá i z jiných škol. „Vše se posune o hodinu, obědy, kroužky. Děti budou chodit později domů,“ vyjmenoval případné komplikace pozdějšího zahájení výuky Martin Vosyka, ředitel ZŠ Holečkova v Olomouci. 

„Kdyby to bylo výhodné, tak bychom my ředitelé ZŠ v devět začínali. Z mého pohledu to bude pro více žáků problém, než pro kolik to bude přínosem. Z pohledu rodiče by mi to vadilo,“ dodal.

Důvody jsou ovšem i další, problémem je například i dojíždění do školy. Školní docházka totiž není odvislá jen na biorytmech, ale klíčová je i logistika, především hromadná doprava. „Školy obvykle upravují začátek výuky podle místních podmínek s ohledem na dopravní možnosti a věk žáků,“ popsal Jiří Zajíček, šéf Unie školských asociací CZESHA. Na jeho Masarykově střední škole chemické zahajují výuku v 7:45. 

„Čas byl stanoven s ohledem na dojíždějící žáky. Až 20 procent našich žáků je mimopražských. Musí zvládnout ráno přijet a odpoledne rozumně dojet domů. Výuka i při tomto nastavení končí v některých dnech v 15:35,“ popsal.

Začátek vzdělávání jako volební téma

Redakce iDNES.cz se obrátila i na další strany s dotazem, jak se k tématu staví. Názory napříč nimi se různí. Změnu by například uvítali Starostové. „Tento posun podporuji a řekl jsem to delegátům i na našem republikovém sněmu. Startu do nového školního dne by posun začátku školní výuky jen prospěl,“ uvedl za STAN Petr Gazdík, sám původní profesí pedagog.

Škola od osmi? Učení počká, ať si děti přispí, navrhují mnohé české matky

Zbytek stran je zdrženlivější, poukazují na případné komplikace. „Je ale třeba domyslet všechny konsekvence, které by takové rozhodnutí přineslo. Zejména kvůli zaměstnání rodičů těch dětí, kterým by se také denní rytmus celý posunul. Myslím si, že právě vysoký poměr zaměstnanců v průmyslu bude důvodem pro zachování současného stavu,“ prozradil Ivo Vondrák, moravskoslezský hejtman a poslanec za ANO. 

Podle ODS nelze takovou změnu zavést hned. „Posunutí výuky může být tématem nějaké budoucí debaty ve vazbě třeba na psychologické výzkumy. Nelze ale uvažovat o rychlém zavedení, které by znamenalo rozrušení obvyklého harmonogramu života v Česku,“ uvedl za stranu Martin Baxa, povoláním učitel. 

Sociální demokraté vidí ve školství důležitější problémy, například rovné šance a kvalitu vzdělávání. „Spíše je třeba podpořit férové zaměstnavatele, ať jich je více, kratší nabídnou úvazky pro rodiče za dobrou mzdu, flexibilní začátek pracovní doby, ve vesnicích bližší školy a četnější vlaky a autobusy do měst. Jinak je to hlavně pro rodiče menších dětí jen akademická diskuse a příkaz začít na devátou hodinu školu jen všem zkomplikuje život. Bez úpravy obsahu učiva to bude znamenat také to, že děti skončí později odpoledne a nabourá jim to kroužky a sport,“ tlumočila postoj bývalá ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová. 

Jana Volfová, lídryně Volného bloku ve Středočeském kraji a předsedkyně strany, zdůraznila, že je lepší, když si tuto problematiku řeší sami ředitelé škol. „Řešení podobných otázek na centrální úrovni zbytečně - a nezodpovědně - odvádí pozornost od skutečných problémů našeho školství zejména v době (post)covidové,“ sdělila.

Pozdější začátek školy mají některé evropské země jako Francie, Itálie nebo Británie. V Česku začíná výuka později zejména na soukromých školách. 

Ivana Kerlesová, lídryně kandidátky v Jihočeském kraji za Přísahu uvedla, že posun výuky by nepřinesl velká pozitiva. Podle ní navíc většina dětí posunout výuku nechce. „Posun výuky a její konec později odpoledne by navíc limitoval i školy samotné - ředitelé totiž často pronajímají některé prostory škol, zejména tělocvičny, spolkům nebo soukromým osobám k volnočasovým aktivitám,“ uvedla. 

Proti změně je i KSČM. „Posun začátku vyučování na 9. hodinu nepodporuji. Řadě dětí navazují na konec vyučování zájmové a sportovní kroužky, takže by to mohla být pro ně komplikace (vyučování by končilo později). V obcích, kde mají problém s dopravou, to mohou řešit v daném místě,“ okomentovala návrh stranická expertka na vzdělávání Marta Semelová. 

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Zrekonstruovaná D1 se otevře týden před volbami, potvrdil Havlíček

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Koudelka, Jiřičná nebo Suchý. Osobnosti dostaly od Senátu Stříbrné medaile

Pověřený ředitel BIS Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a textař a dramatik Jiří Suchý jsou jedny z patnácti...

Piráti se zahákli na billboard ANO. Odpověděli na Babišův slib po svém

Horká fáze předvolebního boje nabírá na síle, a to zejména mezi zřejmě největšími rivaly letošního klání – hnutím ANO a...

Zemřel americký veterán Earl Ingram, byl tváří i duší Slavností svobody

Ve věku 99 let zemřel americký veterán Earl Ingram, který v květnu 1945 osvobozoval pod velením generála George Pattona...

Sympaťák Bartoš. Sousedé ho nechtějí obtěžovat, on by se bavil rád

Otec s kočárkem, pohodář, ale i, kvůli svému vzezření, nedůstojně vypadající případný budoucí premiér České republiky....

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...