Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Začalo sčítání lidu, domů a bytů. Poradíme vám, jak na něj

  0:01
Lidem se po půlnoci otevřely všechny kanály, kterými se mohou až do 14. dubna sčítat. Na internetu začaly fungovat on-line verze dotazníků. Vyplněné je mohou lidé začít vracet také komisařům pošty nebo pomocí speciálních poštovních obálek.
Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto

Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úderem půlnoci z pátku na sobotu si Česká republika prošla takzvaným rozhodným okamžikem sčítání lidu. To znamená, že lidé mohou vyplňovat dotazníky od soboty, zohlednit v nich ale musí vše tak, jak to bylo platné k pátku.

Co je rozhodný okamžik

Rozhodný okamžik dává zelenou všem, kteří chtějí dotazníky vyplnit on-line. V celé historii této statistické akce to jde vůbec poprvé a dotazníky jsou od půlnoci k dispozici na www.scitani.cz. Statistici ale nabádají lidi, aby k počítačům nesedali hned, čas mají až do 14. dubna.

Sčítací list osoby

Unikátní kódy pro on-line sčítání najdou lidé v dolním pravém rohu formuláře

On-line se dá vyplnit jak sčítací list osoby, tak také bytový nebo domovní list. Vyplnit můžete tímto způsobem buď jeden nebo třeba všechny. K počítači mohou usednout i lidé, kteří původně nahlásili komisaři, že dotazník odevzdají jemu nebo ho pošlou poštou.

Podstatné je, že k vyplnění přes internet potřebuje každý v první fázi papírový formulář. Na každém jsou totiž dva unikátní kódy, bez kterých se do internetové verze sčítání nedostanete.

On-line sčítání je rychlé a k dispozici lidé mají interaktivní nápovědu. Český statistický úřad zveřejnil také videonápovědu, která má lidem s vyplňováním přes počítač pomoci.

Jak na on-line formulář?

Na stránce www.scitani.cz zvolíte možnost, že chcete vyplňovat elektronické formuláře. Jde o dokumenty vytvořené ve formátu PDF. Doporučenou aplikací k vyplnění těchto formulářů je Adobe Reader ve verzi 9.0 a vyšší. Pokud tuto aplikaci nemáte, nebo máte starší verzi, nic se neděje, z odkazu na stránce si Adobe Reader zdarma stáhnete.
Vyberete si možnost, že chcete vyplnit formuláře on-line a objeví se vám obrazovka se základními informacemi a možností bezplatného stažení potřebné verze Acrobat Reader. Kliknete na možnost vyzvednutí formulářů a otevře se vám stránka, kde zadáte kódy ze svého papírového formuláře. Jakmile kliknete na tlačítko Vyzvednout, stáhne se vám váš formulář do počítače a můžete vyplňovat.

Počínaje sobotou ale můžete formuláře odevzdávat i jinou cestou. Třeba poštovní. Komisaři při roznášení formulářů vydávali také speciální obálky formátu A4 a s logem sčítání. Do těch lze vložit tiskopisy celé domácnosti a pak bez nutnosti poštovní známky je stačí vhodit do nejbližší poštovní schránky.

Další možností je formulář odevzdat sčítacímu komisaři. Ideální je, pokud jste si jeho návštěvu dohodli předem.

Nejméně pohodlnou cestou je nést formulář na některou z poboček pošt nebo statistického úřadu.

I pro výše uvedené způsoby platí, že lidé musí formuláře odevzdat nejpozději do 14. dubna. Statistici chtějí dát týden navíc těm, kteří budou v době sčítání například v zahraničí.

Videonápověda pro vyplňování dotazníků

Český statistický úřad zveřejnil videonápovědy, jak jednotlivé formuláře vyplnit. Podívejte se, jak

- vyplnit sčítací list osoby
- vyplnit bytový list
- vyplnit domovní list

Při sčítání se vyplňují tři typy formulářů. Zelený je sčítací list osoby, ten vyplní každý obyvatel včetně cizinců s trvalým pobytem. Za malé děti je vyplní rodiče, například za nesvéprávné pak jejich poručníci. Každý člověk v domácnosti dostane svůj vlastní, žlutý bytový list. Pro každou domácnost patří jeden a vyplní ho některý z dospělých členů domácnosti. Oranžový domovní list vyplní pouze majitelé nebo správci domů.

Za nevyplnění formulářů mohou obecní a městské úřady ve správním řízení uložit mimo jiné i pokutu. Její maximální výše je 10 tisíc korun.

Česká pošta měla formuláře roznést do soboty, místy ale její práce vázne. Pokud je někteří lidé proto stále nemají a komisař u nich vůbec nebyl, podle statistického úřadu nemusí nikam chodit a mají vyčkat příchodu komisaře. Pokuta jim nehrozí. Na nejbližší sběrné místo by lidé měli vyrazit tehdy, pokud v domě nebo ve schránce najdou spolu s výzvou, aby tak učinili, adresu pobočky, kde se formuláře vydávají.

Nejčastější dotazy

Pokud jsem byl hospitalizován či odjel krátce po rozhodném okamžiku mimo domov a nestihl jsem do 14. dubna formulář odevzdat, hrozí mi pokuta?
Pokud jste odjel na dovolenou či zahraniční pracovní cestu, můžete formuláře vyplnit třeba po internetu i ze zahraničí nebo je můžete svěřit některému z členů rodiny, který je odevzdá za vás. Pokud byste se dostal do mimořádné situace, že budete např. hospitalizován, tak vás za pozdní odevzdání formulářů nikdo pokutovat nebude.

Nemám formuláře, kde je mohu ještě sehnat?
Pokud vám je ještě v pátek nepřinesou sčítací komisaři, lze je vyzvednout až do 14. dubna na sběrném místě vašeho bydliště, což je jedna z větších pošt v regionu v místě bydliště. Existuje ještě tzv. dodatečné sečtení, kdy si od 5. dubna můžete zajít pro formuláře také na obecní úřady, ale to je určeno hlavně pro ty, kteří tu vůbec v době distribuce formulářů nebyli a vrátili se třeba ze zahraničí.

Mám trvalé bydliště v jiném místě, než trvale žiji. Kde mám vyplnit formulář?
Tam, kde skutečně bydlíte. Trvalé bydliště není z pohledu sčítání důležité a není potřeba se jím vůbec zabývat.

V noci z 25. na 26. března jsem nebyl doma, byl jsem na koleji či v hotelu. Kde mám formuláře vyplnit?
Záleží na vašem rozhodnutí. Formuláře si můžete vzít a vyplnit je na koleji, kde budou také sčítací komisaři. Můžete ovšem také se rozhodnout, že na koleji nic vyplňovat nebudete a vyplníte ty, které na Vás čekají doma. Pokud jste byl/a v hotelu a nemáte formulář doma, můžete jej vyplnit tam.

Vyplnil jsem formulář dvakrát, a to jak v místě trvalého bydliště, tak jinde. Vadí to?
Pokud omylem vyplníte formulář dvakrát, nic se neděje, při zpracování se na to přijde a jeden z formulářů se vyřadí.

Musím vyplnit domovní list i za chatu či chalupu?
Nemusíte, pokud tam dlouhodobě nebydlíte - v takovém případě by Vám tam komisař přinesl všechny potřebné formuláře a sečetl byste se na chalupě.

Co dělat, když jsem formuláře ztratil?
Vaše sběrné místo vám vydá v takovém případě formuláře nové.

Nejsem si jistý zněním některé otázky. Koho se mohu zeptat?
V první řadě ČSÚ doporučuje podívat se do vysvětlivek, v naprosté většině případů Vám pomohou. Velmi užitečné mohou být také speciální videonápovědy, které ČSÚ pro každý formulář připravil. Je to malý videoprůvodce celým vyplněním, který najdete na www.scitani.cz.

Zdroj: ČTK


  • Nejčtenější

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Pieta pro Popelku. Lidé přišli uctít památku Šafránkové

Příznivci Libuše Šafránkové mohli přijít vzdát herečce hold na sousedskou pietu. Vzpomínková akce se konala v pondělí...

Otec se synem nesprávně chlorovali bazén. Spustili chemickou reakci

Pořádný malér se stal osmdesátiletému Němci a jeho synovi, kteří v městě v Hesensku chtěli chlorovat bazén. Kvůli...

Nedali odměny, řekl řidič sanitky a má padáka. Reportéra vyrazili ze dveří

Řidičům sanitek garantuje vyhláška ministerstva zdravotnictví odměnu 75 tisíc korun za nasazení během koronavirové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvacet tisíc lidí se nakazilo po prvním očkování. Ochrana je jen poloviční

Premium Ačkoliv první dávka očkování proti koronaviru stačí, aby se daný člověk nemusel pravidelně testovat, v praxi není...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Museli zavřít, teď chtějí odškodné za lockdown. Podnikatelům nahrály i soudy

Premium Dvanáct miliard korun požadují podnikatelé a živnostníci od státu jako náhradu za koronavirová opatření, která zasáhla...

Šlechtová navrhla, aby pěstouny mohli být nově i partneři stejného pohlaví

Exministryně obrany Karla Šlechtová navrhla, aby dítě mohlo být svěřeno do společné pěstounské péče jiným dvěma osobám,...

Tropické teploty ještě několik dní vydrží, v sobotu bude až 35 stupňů

Tropické dny ještě chvíli vydrží. Teploměr bude až do pondělí ukazovat přes třicet stupňů, od úterý pak dojde k mírnému...

OBRAZEM: Zeman přečkal u soudu rozkaceného otce a vykouřil pět cigaret

Prezident Miloš Zeman ve středu svědčil u soudu. Obžaloba tvrdí, že manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) podvedli...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...