Začalo sčítání lidu, domů a bytů. Poradíme vám, jak na něj

  0:01aktualizováno  0:01
Lidem se po půlnoci otevřely všechny kanály, kterými se mohou až do 14. dubna sčítat. Na internetu začaly fungovat on-line verze dotazníků. Vyplněné je mohou lidé začít vracet také komisařům pošty nebo pomocí speciálních poštovních obálek.
Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto

Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úderem půlnoci z pátku na sobotu si Česká republika prošla takzvaným rozhodným okamžikem sčítání lidu. To znamená, že lidé mohou vyplňovat dotazníky od soboty, zohlednit v nich ale musí vše tak, jak to bylo platné k pátku.

Co je rozhodný okamžik

Rozhodný okamžik dává zelenou všem, kteří chtějí dotazníky vyplnit on-line. V celé historii této statistické akce to jde vůbec poprvé a dotazníky jsou od půlnoci k dispozici na www.scitani.cz. Statistici ale nabádají lidi, aby k počítačům nesedali hned, čas mají až do 14. dubna.

Sčítací list osoby

Unikátní kódy pro on-line sčítání najdou lidé v dolním pravém rohu formuláře

On-line se dá vyplnit jak sčítací list osoby, tak také bytový nebo domovní list. Vyplnit můžete tímto způsobem buď jeden nebo třeba všechny. K počítači mohou usednout i lidé, kteří původně nahlásili komisaři, že dotazník odevzdají jemu nebo ho pošlou poštou.

Podstatné je, že k vyplnění přes internet potřebuje každý v první fázi papírový formulář. Na každém jsou totiž dva unikátní kódy, bez kterých se do internetové verze sčítání nedostanete.

On-line sčítání je rychlé a k dispozici lidé mají interaktivní nápovědu. Český statistický úřad zveřejnil také videonápovědu, která má lidem s vyplňováním přes počítač pomoci.

Jak na on-line formulář?

Na stránce www.scitani.cz zvolíte možnost, že chcete vyplňovat elektronické formuláře. Jde o dokumenty vytvořené ve formátu PDF. Doporučenou aplikací k vyplnění těchto formulářů je Adobe Reader ve verzi 9.0 a vyšší. Pokud tuto aplikaci nemáte, nebo máte starší verzi, nic se neděje, z odkazu na stránce si Adobe Reader zdarma stáhnete.
Vyberete si možnost, že chcete vyplnit formuláře on-line a objeví se vám obrazovka se základními informacemi a možností bezplatného stažení potřebné verze Acrobat Reader. Kliknete na možnost vyzvednutí formulářů a otevře se vám stránka, kde zadáte kódy ze svého papírového formuláře. Jakmile kliknete na tlačítko Vyzvednout, stáhne se vám váš formulář do počítače a můžete vyplňovat.

Počínaje sobotou ale můžete formuláře odevzdávat i jinou cestou. Třeba poštovní. Komisaři při roznášení formulářů vydávali také speciální obálky formátu A4 a s logem sčítání. Do těch lze vložit tiskopisy celé domácnosti a pak bez nutnosti poštovní známky je stačí vhodit do nejbližší poštovní schránky.

Další možností je formulář odevzdat sčítacímu komisaři. Ideální je, pokud jste si jeho návštěvu dohodli předem.

Nejméně pohodlnou cestou je nést formulář na některou z poboček pošt nebo statistického úřadu.

I pro výše uvedené způsoby platí, že lidé musí formuláře odevzdat nejpozději do 14. dubna. Statistici chtějí dát týden navíc těm, kteří budou v době sčítání například v zahraničí.

Videonápověda pro vyplňování dotazníků

Český statistický úřad zveřejnil videonápovědy, jak jednotlivé formuláře vyplnit. Podívejte se, jak

- vyplnit sčítací list osoby
- vyplnit bytový list
- vyplnit domovní list

Při sčítání se vyplňují tři typy formulářů. Zelený je sčítací list osoby, ten vyplní každý obyvatel včetně cizinců s trvalým pobytem. Za malé děti je vyplní rodiče, například za nesvéprávné pak jejich poručníci. Každý člověk v domácnosti dostane svůj vlastní, žlutý bytový list. Pro každou domácnost patří jeden a vyplní ho některý z dospělých členů domácnosti. Oranžový domovní list vyplní pouze majitelé nebo správci domů.

Za nevyplnění formulářů mohou obecní a městské úřady ve správním řízení uložit mimo jiné i pokutu. Její maximální výše je 10 tisíc korun.

Česká pošta měla formuláře roznést do soboty, místy ale její práce vázne. Pokud je někteří lidé proto stále nemají a komisař u nich vůbec nebyl, podle statistického úřadu nemusí nikam chodit a mají vyčkat příchodu komisaře. Pokuta jim nehrozí. Na nejbližší sběrné místo by lidé měli vyrazit tehdy, pokud v domě nebo ve schránce najdou spolu s výzvou, aby tak učinili, adresu pobočky, kde se formuláře vydávají.

Nejčastější dotazy

Pokud jsem byl hospitalizován či odjel krátce po rozhodném okamžiku mimo domov a nestihl jsem do 14. dubna formulář odevzdat, hrozí mi pokuta?
Pokud jste odjel na dovolenou či zahraniční pracovní cestu, můžete formuláře vyplnit třeba po internetu i ze zahraničí nebo je můžete svěřit některému z členů rodiny, který je odevzdá za vás. Pokud byste se dostal do mimořádné situace, že budete např. hospitalizován, tak vás za pozdní odevzdání formulářů nikdo pokutovat nebude.

Nemám formuláře, kde je mohu ještě sehnat?
Pokud vám je ještě v pátek nepřinesou sčítací komisaři, lze je vyzvednout až do 14. dubna na sběrném místě vašeho bydliště, což je jedna z větších pošt v regionu v místě bydliště. Existuje ještě tzv. dodatečné sečtení, kdy si od 5. dubna můžete zajít pro formuláře také na obecní úřady, ale to je určeno hlavně pro ty, kteří tu vůbec v době distribuce formulářů nebyli a vrátili se třeba ze zahraničí.

Mám trvalé bydliště v jiném místě, než trvale žiji. Kde mám vyplnit formulář?
Tam, kde skutečně bydlíte. Trvalé bydliště není z pohledu sčítání důležité a není potřeba se jím vůbec zabývat.

V noci z 25. na 26. března jsem nebyl doma, byl jsem na koleji či v hotelu. Kde mám formuláře vyplnit?
Záleží na vašem rozhodnutí. Formuláře si můžete vzít a vyplnit je na koleji, kde budou také sčítací komisaři. Můžete ovšem také se rozhodnout, že na koleji nic vyplňovat nebudete a vyplníte ty, které na Vás čekají doma. Pokud jste byl/a v hotelu a nemáte formulář doma, můžete jej vyplnit tam.

Vyplnil jsem formulář dvakrát, a to jak v místě trvalého bydliště, tak jinde. Vadí to?
Pokud omylem vyplníte formulář dvakrát, nic se neděje, při zpracování se na to přijde a jeden z formulářů se vyřadí.

Musím vyplnit domovní list i za chatu či chalupu?
Nemusíte, pokud tam dlouhodobě nebydlíte - v takovém případě by Vám tam komisař přinesl všechny potřebné formuláře a sečetl byste se na chalupě.

Co dělat, když jsem formuláře ztratil?
Vaše sběrné místo vám vydá v takovém případě formuláře nové.

Nejsem si jistý zněním některé otázky. Koho se mohu zeptat?
V první řadě ČSÚ doporučuje podívat se do vysvětlivek, v naprosté většině případů Vám pomohou. Velmi užitečné mohou být také speciální videonápovědy, které ČSÚ pro každý formulář připravil. Je to malý videoprůvodce celým vyplněním, který najdete na www.scitani.cz.

Zdroj: ČTKHlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

ODS chce spolupráci s dalšími stranami v boji proti ANO, Piráti nevidí důvod

Tisková konference ODS před jednáním Poslanecké sněmovny, na snímku předseda...

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG - PŘÍPRAVÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz