Studenti spustili projekt dárcovství kostní dřeně. Pomohou i slavní

  16:04aktualizováno  16:04
Získat nové dobrovolné dárce kostní dřeně především z řad studentů a mladých lidí si dala za cíl skupina studentů Univerzity Karlovy v Praze. Založila proto projekt nazvaný "Na dřeň", který v úterý odstartoval za podpory zlaté olympioničky Evy Samkové a herce Tomáše Vorla.

Tomáš Vorel vstupuje do registru dárců kostní dřeně v pražském IKEM. (15. dubna 2014) | foto: IKEM

Poslední rok na vysoké škole chceme zúročit naše nápady a investovat energii do něčeho prospěšného, řekli si v létě tři studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Začali proto rozvíjet projekt, na který postupně nabalovali další studenty, známé osobnosti a především započali spolupráci s Českým registrem dárců krvetvorných buněk z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Studenty přitom k vytvoření projektu nevedl žádný emotivní příběh. "Měli bychom se snažit nemocným pomoct jen tak, jen proto, že tu možnost máme. Téměř každý z nás, mladých lidí, se může stát dárcem a třeba někomu zachránit život, když už ne kostní dření, tak alespoň dárcovstvím krve," popsala důvody vzniku iniciativy studentka Univerzity Karlovy a zakladatelka projektu Michaela Černá. Dodala ještě, že s financováním projektu jim pomohla Fakulta sociálních věd.

Nutnost získat nové dárce kostní dřeně v této době narůstá. Během následujících pěti let totiž bude z registru dárců vyřazeno téměř šest tisíc lidí. Důvodem jsou zdravotní problémy a především vysoký věk. "Dosáhnou totiž šedesáti let, což je horní hranice pro evidenci v databázi registru," řekla Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Fotogalerie

Podmínky pro vstup do registru jsou přitom přísné. Vstupovat mohou jen lidé ve věku osmnáct až pětatřicet let. V evidenci však zůstávají do šedesáti let.

"Dárce oslovujeme třeba až po několika letech. Musíme nechat časový prostor k jejich stárnutí. Proto je nastavená hranice pro vstup v tomto rozmezí. Zejména u mužů je navíc v pozdějším věku častý problém s vysokým tlakem, který je překážkou pro vstup," řekla koordinátorka registru Gabriela Hošková s tím, že další překážkou je i finanční stránka, protože vstupní vyšetření si registr musí uhradit sám.

Příští měsíc se spustí kampaň Květen, měsíc dárců kostní dřeně. Při osvětových přednáškách a doprovodných kulturních akcích vystoupí i řada známých sportovců a umělců. Mezi ty nejvýraznější patří úspěšná olympionička Eva Samková a Tomáš Vorel, který po úterním startu projektu do registru rovnou vstoupil.

"Mám z toho velkou radost," řekl mladý herec. "Uvažoval jsem o tom už dříve, ale když člověk není v přímém kontaktu s někým nemocným, neustále to odkládá. Jsem proto rád, že zde existuje nějaká iniciativa, která bude tuto problematiku neustále připomínat," dodal.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz