Začal podzim a na hory přinese vločky. Babí léto se ještě vrátí

  13:55aktualizováno  13:55
Astronomicky vzato dnes začal podzim. Sychravé dny na sebe nenechají dlouho čekat a na hřebenech hor se může příští týden objevit sníh. S babím létem, tedy teplými a slunečnými dny, ale není třeba se loučit. Podle meteorologů se může vrátit v říjnu.

Východ slunce nad zamlženou Olomoucí | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Zatímco klimatologicky začíná podzim od 1. září a například průměrné podzimní teploty se počítají za celé měsíce září, říjen a listopad, astronomický podzim začíná 23. září v 5:08 hodin," upozornil meteorolog Pavel Jůza.

BABÍ LÉTO

Jeden z nejpoužívanějších meteorologických pojmů odborníci nikdy pevně nedefinovali. Meteorologové babím létem označují poměrně pravidelnou odchylku od celkového trendu počasí. Podle meteorologického slovníku je babí léto obdobím suchého, málo větrného, slunného a přes den velmi teplého počasí. "Noci už ale bývají poměrně chladné a vytvářejí se v nich radiační mlhy, které se s postupujícím podzimem udržují po větší část dne," doplnil Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že takové období trvá asi 3 až 4 dny.
Takové dny přichází do Evropy na konci září a začátku října a vyskytuje se i v jiných zemích Evropy. Teplé dny si jednotlivé země označují po svých patronech. "V Čechách je to léto svatého Václava, ve Francii léto svatého Mořice, v Anglii léto svatého Lukáše, v Německu léto svatého Michaela, ve Švédsku léto svaté Brigity, apod. V Severní Americe je obdobou babího léta léto indiánské," uzavřel Racko.

Nastává tak podzimní rovnodennost a Slunce překročí rovník. Den však není stejně dlouhý jako noc. "Když se podíváme do tabulek, zjistíme, že dnes například v Chebu vychází Slunce v 6:58 a zapadá v 19:06 hodin, v Praze vychází v 6:49 a zapadá v 18:58 a v Ostravě vychází v 6:34 a zapadá v 18:43 hodin, takže den je o několik minut delší než noc," upozornil Jůza.

Delší den je způsoben optickým jevem - refrakcí. Kvůli tomu, že atmosféra zakřiví sluneční paprsky, vidíme Slunce trochu výš, než ve skutečnosti je. "Když sledujeme západ Slunce, to už je asi 0,8 stupňů pod obzorem," dodal meteorolog.

Teploty dnes ale podzimní nebudou. Meteorologové slibují i 24 stupňů nad nulou, jedním dechem ale dodávají, že to není žádná výjimka. "Absolutní teplotní maximum padlo 23. září v roce 1987, kdy meteorologové na Klementinu naměřili 28,1 stupňů. Nejchladněji pak bylo 23. září 1997, kdy se na Jezerní slati na Šumavě naměřilo -8,5 stupně," informoval mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Přestože předpovědi slibují na konci týdne ochlazení až na 15 stupňů Celsia, déšť, zataženou oblohu, a v příštím týdnu na horách na severu území dokonce i sníh, teplé dny se podle očekávání meteorologů mají vrátit.

"Babí léto se dosti často vrací, většinou na přelomu září a října, ale spolehlivě se to určit nedá. Čekáme tedy, že se ještě nějaký výběžek babího léta objeví, ale nejsem schopen říct, jestli se ta předpověď vyplní a kdy to bude," upozornil mluvčí.

Přestože si teď Češi užívají sluníčka a teplých dní, září je podle dosavadního měření meteorologů spíše teplotně podprůměrným měsícem. "Tento podzim není výjimečný, vypadá to, že budeme teplotně spíš v normálu až pod normálem," dodal Dvořák.

I zima by měla být podle hrubých klimatologických dohadů spíše teplotně pod normálem. Prozatím to vypadá, že nás čeká studený říjen, listopad i prosinec. Naopak leden by mohl být na blátě, které by se mohlo pod sněhovou pokrývku schovat zase v únoru.

Kdy Českou republiku zabalí první souvislá sněhová pokrývka a zda vydrží, si meteorologové zatím odhadnout netroufají.

PŘEDPOVĚĎ POČASí na nejbližší dny

Podzim, babí létoV pátek v noci bude jasno, k ránu občas mlhy a nízká oblačnost. Noční teploty klesnou na 11 až 7 stupňů. Přes den ještě většinou jasno až polojasno. Na západě Čech večer ojediněle déšť. Teploty se budou pohybovat od 20 do 24 stupňů.

V sobotu bude oblačno až zataženo, v Čechách od západu občasný déšť nebo přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku ještě většinou polojasno a srážky jen ojediněle, četnější déšť přijde až v neděli v noci. Teploty v noci 13 až 9, přes den 16 až 20 stupňů, na východě 22 stupňů.

V neděli bude převážně zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Teploty v noci klesnou na 13 až 9 stupňů, přes den vystoupají na 13 až 17 stupňů.

V pondělí bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, které budou od jihovýchodu postupně slábnout. teploty v noci 12 až 8 stupňů, přes den 14 až 18 stupňů, na západě Čech kolem 12 stupňů.

Od úterý do pátku bude zpočátku oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, postupně ubývání oblačnosti a slábnutí srážek. Ojediněle mlhy. Teploty v noci klesnou od 9 do 5 stupňů, při malé oblačnosti kolem 3 stupňů. Přes den vystoupají mezi 11 a 16 stupňů.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Geniální léčitel z Jeseníků málem upadl v zapomnění. Dnes je pojmem

Průkopník vodoléčitelství, jehož odkaz žije dodnes. Od narození jesenického génia Vincenze Priessnitze právě uplynulo...

Rodiče „šťastné loutky“ hledali pomoc, čeští experti kývli na výzkum

Kvůli častému smíchu se pacientům s Angelmanovým syndromem přezdívá „šťastné loutky“. Další příznaky už ale tak veselé...

Vpád rakouských stíhaček byl unikátní. Piloti skončili na poli u Prahy

Před pětapadesáti lety přistály s problémy na lánech u Ořecha dva rakouské letouny. Jeden z nich se převrátil v příkopu...

VIDEA TÝDNE: Děsivá nehoda na D1, trpící Putin a drama v Londýně

Jakou každou neděli, tak i dnes vám přinášíme videa týdne. Nejsledovanějšími se staly autentické záběry nehody na D1,...

Najdete na iDNES.cz