Lidovce dál povede Bělobrádek. Nejsme ODS z kostela, přesvědčoval sjezd

  11:04aktualizováno  21:04
Volební sjezd lidovců v Olomouci potvrdil v čele partaje na další dva roky Pavla Bělobrádka. Ten byl jediným uchazečem o tento post, prezidentská kandidátka Zuzana Roithová se kandidatury vzdala. Delegáti ji jednomyslně zvolili místopředsedkyní. Na sjezdu po volbě vystoupil prezident Zeman.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek na sjezdu v Olomouci (8. června 2013) | foto: ČTK

Bělobrádek získal 244 hlasů z 273 možných. Odpoledne a večer sjezd volil místopředsedy strany. Nejdříve svůj post obhájil první místopředseda Marian Jurečka. Získal 183 hlasů delegátů.

Podle očekávání pak zvolili delegáti místopředsedkyní strany nedávnou kandidátku na prezidentku republiky a dlouholetou poslankyni Evropského parlamentu Zuzanu Roithovou. Získala hlasy všech přítomných.

"Co je teď mým cílem? Vrátit stranu do Poslanecké sněmovny, kam patří a to, aby křesťanské hodnoty u nás rezonovaly stejně jako je tomu v celé Evropě," uvedla Roithová. Konkrétnější však být nechtěla s poukazem na to, že strana představí své programové priority na podzim a do té doby nechce dávat návod jiným stranám, aby mohly nápady převzít.

"Důležité je, že strana bude vstupovat do voleb narozdíl od těch ostatních stran, očištěna o jména spojená s nejrůznějšími aférami," dodala.

Mluvil i prezident Zeman

Dalším místopředsedou sjezd zvolil místostarostu Dačic Jana Bartoška. Muž, který významně napomohl tomu, že v Česku skončil projekt sKaret a že se odhalily machinace s IT zakázkami na ministerstvu práce a sociálních věcí, získal druhý nejvyšší počet hlasů.

"V sociální oblasti, které se věnuji, je pro nás podstatné mimo jiné to, aby například neziskové organizace získaly jistotu příjmu peněz na své projekty v období tří let," řekl. "Jinak sociální karta není původně špatný nápad, ale nesmí to být nástroj šikany obyčejných lidí jako jsou matky na mateřské, ale těch, kteří dávky zneužívají," zdůraznil. V druhém kole voleb zvítězil Roman Línek, náměstek hejtmana pardubického kraje a dosavadní místopředsedkyně Klára Liptáková.

Delegátům přednesl svůj projev prezident Miloš Zeman. Byl to přitom právě on, kdo v únoru na sjezdu SPOZ prohlásil, že lidovci a další malé strany jsou plevel. V sobotu však Bělobrádkovi vyjádřil úctu. "Známe se již poměrně dlouho, vzpomínám si na jeho návštěvu v mé tvrzi v době, kdy ještě nebyla ani ohlášena má kandidatura. Má úcta k němu není předstíraná, za to, že se pokusil vrátit stranu do Poslanecké sněmovny, protože má odvahu," prohlásil Zeman (více o jeho projevu čtěte zde).

Nejsme jazýčkem na vahách

Sám Bělobrádek ve svém úvodním projevu prohlásil, že lidovci jsou připraveni podílet se na vedení země. "Jsme schopni se uskrovnit ve prospěch celku, a to je konzervativní řešení pro celou republiku. Podívejte se, jak jsme si poradili s dluhy, i vnitřní obrodou strany a i bez mediální podpory a bez peněz se nám podařilo dostat devět procent krajských mandátů," řekl. Podle něj strana začne fungovat i díky Pavlu Hořavovi, krizovému manažerovi strany, letos na konci roku znovu bez dluhů.

"Jsme kompetentní, dejte nám šanci a ukážeme, že umíme vést Českou republiku. Ale ne za každou cenu, pokud bychom měli ustupovat v podstatných věcech, tak se vlády účastnit nebudeme. Nejsme tím jazýčkem na vahách," řekl.

Ve svém projevu se Bělobrádek vymezil i vůči dvěma nejsilnějším politickým stranám. "Nejsme stranou odéesáků chodících do kostela, nebo stranou socialistů chodících do kostela. Jsme stranou lidí, kteří se chtějí ztotožnit s více než dva tisíce let starým konceptem, na němž není co měnit. Naše strana je tvořena z třiceti procent z lidí, kteří dar víry vůbec nemají. Jsme tu pro ty, co chtějí sdílet stejné hodnoty," řekl na závěr svého projevu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Najdete na iDNES.cz