Ani vězni, ani pacienti. V detenci končí psychicky narušení zločinci

  19:54aktualizováno  19:54
V roce 2014 vtrhla žena do školy ve Žďáru nad Sázavou a napadla několik studentů. Minulé září pak jiná žena přeřízla lano výškovému pracovníkovi. Oba případy mají jedno společné. Jejich pachatele soud umístil do zabezpečovací detence.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Detence je nejtvrdším typem ochranného opatření. V systému trestů představuje krajní řešení – soud ji nařizuje až ve chvíli, kdy jiná opatření, například ochranné léčení v psychiatrické léčebně, nepřicházejí v úvahu. Jedním z jejích úkolů je totiž chránit společnost před lidmi, kteří by při pobytu na svobodě byli nebezpeční, ale kteří kvůli nepříčetnosti nejsou trestně odpovědní. 

Ústavy pro výkon zabezpečovací detence se proto víc než zdravotnickým zařízením podobají věznicím. „Nejčastěji se jedná o násilné trestné činy, jako znásilnění, vraždy, porušování nařízené ochranné léčby a zneužívání psychotropních látek,“ popsala mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová, jakých trestných činů se chovanci v detenčních zařízeních dopustili nejčastěji.

Kvůli jejich duševní poruše by však umístění do léčebny k ochraně společnosti nestačilo. „Detenční zařízení pochopitelně účinně zamezí útěku dotyčného pacienta. Hlavní náplní psychiatrické nemocnice nemůže být strážení pacientů, ale jejich léčba,“ komentoval psychiatr Pavel Konečný. Výhodou detence je oproti psychiatrickým nemocnicím podle Konečného i vyšší ochrana zdravotníků a spolupacientů.

Detence? Léčebna ani vězení, říká šéf ústavu

Oproti standardní věznici je pak v detenčních zařízeních více terapeutických a pedagogických programů, jako komunity, semináře a vzdělávací programy. Součástí týmu jsou pak i psychologové a psychoterapeuti.

„Pobyt tedy vedle, v danou chvíli z hlediska zájmů veřejnosti, nezbytné izolace dává prostor i pro resocializaci,“ doplnil Konečný.

Pachatelé nevědí, na jak dlouho „budou zavření“

Pobyt v detenčním zařízení není oproti věznicím časově omezený.Zabezpečovací detence potrvá, dokud to vyžaduje ochrana společnosti,“ uvádí zákon. „U některých chovanců je vzhledem k jejich duševnímu stavu pravděpodobný dlouholetý, možná celoživotní pobyt v detenčním ústavu,“ uvedl vedoucí výzkumné skupiny na Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Petr Zeman.

Podle něj tak chovanci můžou pobyt v detenci vnímat dokonce jako přísnější opatření, než „obvyklé vězení“. „Jsou zbaveni osobní svobody, nacházejí se v zařízení s vězeňským režimem a na rozdíl od výkonu trestu odnětí svobody dopředu nevědí, jak dlouho ve výkonu zabezpečovací detence budou,“ vysvětlil.

Soud musí alespoň jednou ročně přezkoumat, zda by měl chovanec v detenci zůstat i nadále.„Zákon to sice nevylučuje, ale je obtížné si představit, že by se stav některého chovance změnil najednou natolik, že by bylo možné ho z Ústavu pro výkon zabezpečovací detence propustit rovnou na svobodu,“ uvedl Zeman.

„V případě pozitivních změn lze reálně uvažovat o změně ve smyslu rozhodnutí o ústavní léčbě jako mezistupni před ochrannou léčbu ambulantní,“ doplnil Konečný.

Pro navrácení chovanců do běžného života je zásadní právě léčba. „Pokud léčbu odmítají – nespolupracují, sabotují, utíkají – nebo jí prostě v důsledku svého duševního stavu nejsou schopni, nelze resocializaci očekávat,“ komentoval Zeman.

Tisíc korun na den

Zabezpečovací detenci vykonávají ústavy v Brně a Opavě, spravuje je Vězeňská služba. Obě zařízení mají zvýšenou ostrahu. „Zejména se jedná o větší počet příslušníku Vězeňské služby. Všichni absolvovali týdenní kurz v Psychiatrické léčebně Bohnice,“ popsala Kučerová. Ti jsou kromě standardního vybavení opatřeni také přenosnými tísňovými hlásiči a ochrannými vestami proti vpichu.

Celková kapacita obou zařízení je dohromady necelých dvě stě míst. V současnosti mají 88 chovanců, z toho 8 žen. Devětačtyřicet chovanců je v Opavě, devětatřicet v Brně. Jeden den v detenčním zařízení stojí přibližně 1 100 korun na chovance. 

České soudy mohou detenci ukládat od ledna 2009. „Do roku 2009 tito pachatelé museli zůstávat ve zdravotnických zařízeních ve výkonu ochranného léčení, které ovšem u nich nemohlo fungovat a navíc svým chováním mařili léčbu ostatních pacientů – kromě toho, že představovali nebezpečí pro život a zdraví ostatních pacientů i personálu,“ nastínil Zeman. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Ve Sněmovně čeká několik zákonů, které mají ambici zlepšit české školství

Školní jídelna (ilustrační foto)

Už přes týden zaměstnává koalici hledání odpovědi na otázku, zda mají ve školách jíst zadarmo všechny děti, nebo jen...

Rath znovu řeční u soudu. A opět chce mluvit dlouhé hodiny

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha,...

U Krajského soudu v Praze začalo v úterý dopoledne jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Od moderátorského stolku do politiky. Soukup založil vlastní politické hnutí

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Avizované „životní rozhodnutí“, které mediální podnikatel Jaromír údajně učinil, se ukázalo jako opravdu zásadní. V...

Najdete na iDNES.cz