Ne slabá vůle, ale geny. Čtvrtina kuřáků nedokáže přestat kvůli DNA

  14:30aktualizováno  14:30
Při odvykání kouření hrají důležitou roli i geny. Každý čtvrtý kuřák nemůže se zlozvykem skoncovat kvůli svým genetickým predispozicím, zjistili vědci. Geny ovlivňují třeba to, jak rychle tělo nikotin odbourává, a kolik ho tedy člověk pro uspokojení potřebuje, i to, jak slastný pocit kuřákům cigarety přinášejí.
Genetické predispozice hrají u závislosti na tabáku roli asi ze 60 procent. Ilustrační foto.

Genetické predispozice hrají u závislosti na tabáku roli asi ze 60 procent. Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vědci potvrdili to, na co se řada kuřáků dosud vymlouvala - za neschopnost skoncovat s kouřením nemůže jejich slabá vůle, ale geny. Jde přitom hlavně o gen CYP2A6, který se podílí na metabolickém zpracování nikotinu v těle a vyskytuje se v několika variantách.

Prozatímní výsledky výzkumů přitom ukazují, že lidé s jednou jeho formou mají menší šanci s kouřením přestat. Týká se to až každého čtvrtého kuřáka.

Ke světovému výzkumu se připojili také lékaři z pražského IKEM. Prozkoumali už DNA čtyř set českých kuřáků a zjišťovali, do jaké míry stojí za jejich závislostí genetická predispozice. "Kuřáci s 'hyperaktivní' formou tohoto genu rozkládají nikotin velmi rychle, proto potřebují cigaretu častěji," popsala přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM Věra Adámková.

Kouření ve světě a v Česku

Každý rok umírá po celém světě na následky kouření pět až šest milionů lidí. V Česku začínají kouřit už děti ve škole. Mezi 16. a 19. rokem podle IKEM kouří 24 procent dívek a 27 procent chlapců (velký průzkum o kouření v Česku najdete zde).

Odborníci upozorňují také na velmi vysoký podíl těhotných kuřaček. Mezi 15. a 19. rokem kouří 16,6 procenta těhotných žen, mezi 20. a 24. rokem věku dokonce 18,6 procenta. Kouření přitom velmi nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu.

Gen ovlivní i pocit uspokojení z kouření

Význam mají i další geny, například ten s označením SLC6A3, který má vliv na hladinu dopaminu v mozku. Na něm závisí, jak moc dělá kouření člověku dobře a do jaké míry cigarety uspokojí jeho potřebu.

Genetické predispozice přitom hrají u závislosti na tabáku roli asi ze 60 procent, zbytek je ovlivněn prostředím, zjistili pražští lékaři. "Výzkum jsme prováděli na dvojčatech. Na základě toho, kdy začali kouřit, kolik toho vykouří, atd. jsme se zabývali velikostí predispozice," řekl genetik Jaroslav Hubáček z Laboratoře molekulární genetiky IKEM.

Otestovat se v rámci výzkumu může nechat každý kuřák. Lékaři mu odeberou krev nebo setřou sliny z úst a provedou rozbor DNA. Cílem pražských expertů je shromáždit do výzkumu tisícovku kuřáků odhodlaných definitivně cigarety odložit.

Lékaři při příležitosti celosvětového Dne bez tabáku, jenž připadá právě na čtvrtek, připomněli i to, že závislost na této látce se už dnes považuje za nemoc. Má dokonce svůj kód, F17. Úspěch odvykání od cigaret vede hlavně přes pevné rozhodnutí s cigaretami skoncovat. Někoho může zjištění, že se bude kvůli svým genům muset víc snažit, odradit. Jak ale Hubáček podotkl, existují i lidé, které to naopak nakopne.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Sypat Stutox na holá pole bez vegetace je nebezpečné, tvrdí olomoucký vědec

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez...

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez vegetace je nebezpečné, řekl vedoucí...

Najdete na iDNES.cz