Za operaci si připlatíte stovky korun, píše TOP 09 v nové brožuře pro voliče

  15:58aktualizováno  15:58
Bez dalšího připlácení za některé zákroky u lékaře to dál nepůjde, říká otevřeně strana TOP 09 voličům. V dosud nezveřejněné brožuře Malý průvodce zdravotnictvím vysvětluje, za co by pacienti platili. Výslovně strana uvádí, že by se to týkalo třeba operací zákalů či kloubů a stálo by to řádově stokoruny.

TOP 09 poodhalila své plány se zpoplatněním některých lékařských zákroků ve volební brožuře Malý průvodce zdravotnictvím. Nová vláda by podle TOP 09 měla prosadit zákon, který by každoročně stanovoval limit spoluúčasti pacientů. | foto: iDNES.cz

"Chceme, aby změny nebyly démonizovány ani překrucovány nebo zneužívány sociálními populisty," píší autoři volební brožury TOP 09, slovenský exministr zdravotnictví Rudolf Zajac a další expert strany z její zdravotní komise Vladimír Pavelka.

V průvodci zdravotnictvím pro voliče napsali, že dříve či později parlament zažije diskusi o tom, co je standardní sádra, oční čočka či kyčelní kloub. "Vláda musí prosadit zákon, který jí umožní určovat maximální přípustný podíl spoluúčasti v daném roce, nebo i v delším časovém období," plánuje TOP 09.

"Například v roce 2011 by to mohlo být 16 procent, v roce 2012 by to mohlo být 18 procent. V zásadě jde o to, aby se během tří až šesti let přímá spoluúčast pacientů dostala na nějakých 24 až 25 procent," řekl iDNES.cz Zajac. TOP 09 se v tomto chce přiblížit některým zemím západní Evropy jako je Nizozemsko, Francie či Německo, kde je přímá finanční spoluúčast mezi 22 a 25 procenty.

"Řádově ve stovkách korun můžeme očekávat spoluúčast u léčby plánovaných onemocnění - operace zákalů, operace bederních kloubů (kyčelních - pozn. autora, brožuru psal Slovák Zajac, "bedrový klb" se ve slovenštině říká kloubu kyčelnímu). Je také možnost požadovat spoluúčast u zdravotní péče, která je poskytnuta na vyžádání pacienta," píše TOP 09 ve svém průvodci zdravotnictvím. Podle Zajace bude ale záležet na formě například šedého zákalu. Léčba určité formy bude zpoplatněna, jiná ne.

Základním principem, podle nějž se má podle TOP 09 rozhodnout, zda se připlácet bude, nebo ne, má být to, zda choroba ohrožuje život nebo je její léčení neodkladné, což se týká úrazů či akutních operací. V takovém případě by se podle strany nepřiplácelo.

Už dříve expert TOP 09 Zajac zmínil příklad akné a strana na této chorobě ilustruje svůj plán připlácet u lékaře i v Malém průvodci zdravotnictvím. "Akné může být ve formě pupínků, jejichž léčení je lehké, jednoduché. Nebudeme bránit spoluúčasti pacientů při jejich léčbě. Naopak existuje forma, která ohrožuje život, a tu opravdu nelze zpoplatnit," píše strana ve svém novém materiálu.

ODS: Nechystáme seznam placených nemocí

I když sociální demokraté rozjeli billboardovou kampaň, v níž označují TOP 09 i ODS za "řezníky" českého zdravotnictví a přesvědčují voliče, kolik budou muset platit, když tyto dvě strany uspějí, občanští demokraté dali dnes najevo, že jejich představy jsou jiné než TOP 09.

"Každému garantujeme plně hrazenou alternativu," zdůraznil náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. ODS mluví o možnosti komerčního připojištění za nadstandard, zatímco standard by byl nadále hrazen z odvedeného zdravotního pojištění.

"ODS nikdy nepřipravovala a nepřipravuje seznam placených nemocí," zdůraznil volební lídr strany Petr Nečas. Občanští demokraté také dnes znovu obhajovali poplatky u lékaře, které podle nich plně ukázaly svůj smysl.

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek řekl, že zdravotní pojišťovny za loňský rok vrátily asi 260 milionů korun téměř 300 tisícům pojištěnců, kteří překročili ochranný limit. Ten je 5 tisíc korun, pro důchodce a děti poloviční.

"Například rodina jednoho tříletého chlapce s vážnou metabolickou poruchou zaplatila za léčení 33 373 korun, ale 30 873 korun pojišťovna rodině vrátila," řekl Julínek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz