Stát chce ušetřit za zdravotnické pomůcky. Odneseme to, bojí se pacienti

  20:45aktualizováno  20:45
Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu, která má začít cenově regulovat trh se zdravotnickými pomůckami. Resort tím chce ušetřit až šest miliard ročně. Pacientské organizace se obávají, že pomůcky podraží, pocítili by to zejména chroničtí pacienti. Navíc už nyní výrazně podražila některá obinadla či gázy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Byznys se zdravotnickými pomůckami je v Česku rozsáhlý - lidé, nemocnice či pojišťovny za ně v roce 2013 utratily 28 miliard korun.

Chystaná novela by měla ceny a úhrady ze zdravotního pojištění regulovat, podobně jako u léků by je stanovil Státní ústav pro kontrolu léčiv, který by vycházel z nejnižších cen v EU. Změnila by se tak dosavadní praxe, kdy se domlouvají zdravotní pojišťovny s firmami a některé přístroje či pomůcky jsou tak podle ministerstva výrazně dražší než v zahraničí.

Změny v této oblasti ale mezi pacientskými organizacemi budí obavy - nejen proto, že zákon je ve fázi záměru a jeho znění není známé. Roli může hrát i to, že některé pomůcky aktuálně podražily, byť z jiného důvodu.

„Můj kolega má stomii a píštěl, u Crohnovy choroby (zánětlivé onemocnění trávicí soustavy, pozn. red.) jsou časté. Měsíčně potřebuje 20 balení gázových čtverců 10 x 10 cm, na které dříve doplácel osm korun za balení, tedy 160 korun celkem. Nyní ale doplácí 39 korun za balení, měsíčně 780 korun,“ vysvětluje Marie Ředinová, předsedkyně pacientského sdružení České ILCO sdružujícího stomické pacienty. 

Rozdíl mezi červnovým a červencovým doplatkem tedy činí 620 korun. Navíc podle jejích slov změna nastala bez předešlého upozornění a lékaři dál předepisovali to, co pacientovi vyhovovalo.

„Podle dostupných informací se skutečně u některých prostředků zvýšily doplatky, zejména u obinadel a krytí (gázy apod.), v důsledku snížení úhrady ze zdravotního pojištění,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí české lékárnické komory Aleš Krebs.

Podle VZP se 1. července změnila metodologie pro stanovování výše úhrady z veřejného zdravotního pojištění a nový systém je transparentnější a propracovanější. U tzv. krycích materiálů nyní hradí jejich skutečný rozměr, výše úhrady se tak mění s každým centimetrem plochy.

U některých krycích materiálů může změna znamenat, že si od začátku měsíce doplatíme více kvůli snížení úhrady z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Podle pojišťovny se ale není čeho obávat. „Pacienti budou mít nadále plně hrazeny zdravotnické prostředky se stejným terapeutickým efektem, jako tomu bylo doposud. Někteří výrobci ovšem přijdou o své nadsazené zisky, protože VZP bude nadále hradit ekonomicky výhodnější výrobky. Ušetřené prostředky VZP následně použije na zkvalitnění péče o nemocné,“ dovysvětlil červencovou změnu v nastavení úhrad u obvazového materiálu a vlhkého krytí mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Jedna plně hrazená pomůcka na všechno nemusí být řešením

Navrhovaná novela zákona o zdravotnických prostředcích s jejich cenové regulace se ale nelíbí české asociaci dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed. Podle ní není úspora až šesti miliard reálná a na novelu doplatí především pacienti. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka to je ale jen zastrašovaní pacientů ze stran dodavatelů, kteří se obávají se o své zisky.

Podle plánů ministerstva by vyhláška dělila zdravotnické prostředky až do několika stovek skupin podle jejich určení, tedy tak jak tomu je u léků. V každé skupině by byl minimálně jeden plně hrazený prostředek. Podle asociace ale mají zdravotnické prostředky svá specifika, a proto je není možno dělit stejně jako léky.

„Na změnu doplatí chroničtí pacienti. Nesouhlasíme s tím, aby jedna pomůcka byla pro všechny a na všechno. Podmínky a život pacienta se mění, pomůcky mu mají v různých fázích pomoci žít,“ poukázala Ředinová na možné úskalí.

Pacient, který najde vyhovující pomůcku, se jí podle ní nechce vzdát. „I chronicky nemocní chtějí jen žít a ne jen přežívat. Bojím se za nemocné, zda bude nová regulace zohledňovat kvalitu výrobku a potřeby konkrétních výrobků,“ dodává.

Podle ministra zdravotnictví se ale potřebné prostředky k pacientům dostanou. Navíc zákon zaručí plnou úhradu aspoň jednoho prostředku v dané skupině, což nyní neplatí.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Lesy ČR chtějí kácet u Boubínského pralesa. Požádaly o výjimku

Lesy České republiky podaly žádost o výjimku k plošnému kácení na území národní přírodní rezervace Boubínský prales...

Babiš se Zemanem večeřeli v Lánech, novoroční oběd si dají 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě...

Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci...

Premium

Eutanazie hrazená státem: návrh zákona se finalizuje, odpůrců je řada

Pokud bude v Česku legalizována eutanazie, budou o ni moci požádat všichni občané zemí Evropské unie, kteří splní...

Najdete na iDNES.cz