Za miliony chtějí do Sněmovny. Mecenáši, kteří financují Věci veřejné

  1:07aktualizováno  1:07
Strana Věci veřejné, jejíž tváří je bývalý novinář Radek John, se svým rozpočtem na předvolební kampaň dostala mezi pětici nejútratnějších stran. Strana uvedla, že do kampaně vloží 11 milionů korun, což ji řadí na páté místo hned za ODS, ČSSD, komunisty a TOP 09. Bude tak mít dražší kampaň než zelení či lidovci. Rozpočet této malé strany nakonec může dosáhnout až 20 milionů. Kde na to strana vezme? Financují ji vlivní mecenáši.

Usilují Johnovi mecenáši o čistší politiku, nebo si sponzorskými dary kupují jízdenku do Sněmovny? To ukáže čas. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Říkají si "véčkaři". Jestli jste o nich ještě neslyšeli, tak vězte, že o ně v nejbližší době určitě "zakopnete". Buď je objevíte ve schránce, nebo na vás vykouknou z billboardu, nebo "vybafnou" z televize. O koho jde? O politickou stranu Věci veřejné (VV).

Dosud se tahle malá politická strana, která založila svou existenci na boji proti korupci, uchytila jen v Praze, kde má dokonce i zastupitele. Jenže loni v létě se stal lídrem "véčkařů" bývalý novinář a spisovatel Radek John.

A ten se nyní vyšvihl v jednom z průzkumů popularity šéfů stran dokonce na první místo a nechal za sebou i nesmírně populárního Karla Schwarzenberga z konkurenční TOP 09. Strana Věci veřejné se chce dostat do parlamentu. Některé agentury jí připisují už pětiprocentní podporu u lidí.

Bohatá čtveřice

Věci veřejné mají čtyři mecenáše. Podnikatelé Vít Bárta, Lukáš Semerák, Michal Babák a Kamil Jankovský nalili do partaje již 12 milionů korun. A zřejmě ještě přidají. Kdo jsou tito filantropové? Naivní blázni, nebo nadšenci, jimž jde o změnu zatuchlé politiky? Nebo nastrčené figurky jiných byznysmenů, kteří nechtějí být vidět? Motiv Babáka a Jankovského je jasný. Kandidují. Chtějí se dostat do Sněmovny.

Věci veřejné

Strana vznikla už v roce 2001. Za tu dobu slavila úspěch v Praze, kde se probojovala s několika zastupiteli na radnice. Dosud se dostávala do povědomí hlavně barevným časopisem Věci veřejné, který házela lidem do schránek.

Loni se ale stal lídrem exnovinář Radek John. Popularita se hned zvedla. Některé výzkumné agentury jí dokonce předpovídají víc jak 5% popularitu, což by jim mohlo vynést až šest křesel ve Sněmovně.

Strana přišla s několika revolučními přístupy. Třeba o předsedovi či o klíčových programových věcech rozhoduje referendum.

Strana založila princip na tom, že má asi 15 tisíc registrovaných příznivců na svých webových stránkách. Každý zaregistrovaný příznivec má právo rozhodovat o dění ve straně. Založili Akademii VV, kde za poplatek školí pět měsíců své budoucí politiky.

Babák z Blanenska má firmy na daňové poradenství. Do strany vstoupil poté, co pro ni dělal jako externista účetnictví. Spolu se známou herečkou, exmanželkou Bolka Polívky Chantal Poullainovou vede třeba Nadaci Archa Chantal na pomoc dětem. Babák věnoval straně 3,5 milionu korun. "Mám společnost, která má dostatečný příjem. Myslím to hodně vážně. Chci jít do politiky," říká pětatřicetiletý muž.

Jankovský přeskočil k "véčkařům" z malé strany SNK ED. Má firmu Phar service, která staví technologické linky na výrobu léků. Jejím největším klientem je gigant Zentiva. "Situace na politické scéně je hrozná. Chci to změnit. Mám firmu, která funguje od roku 1992, takže jsem zabezpečený," říká. Straně dal tři miliony korun.

Vít Bárta, majitel největší bezpečnostní agentury v zemi ABL, je hnacím motorem celé strany. Dal jí 2,8 milionu korun. A minulý týden oznámil, že bude hlavním volebním manažerem strany.

"Politika je příliš prorostlá krkovička"

Realitní magnát Lukáš Semerák má asi nejkontroverznější minulost. Semerák totiž v letech 1995 až 2007 dělal významného manažera v realitní firmě Sekyra Group, která je spojena zejména s pražskou politickou smetánkou. Tato firma staví byty i celé vilové čtvrti. Její majitel Luděk Sekyra navíc figuroval ve známém policejním spisu Krakatice jako významný kontakt zavražděného kmotra Františka Mrázka a exministra vnitra Ivana Langera.

"Nastoupil jsem k panu Sekyrovi v roce 1995 hned po fakultě. Byl jsem tam 12 let. Byl jsem dvojkou ve firmě hned po Sekyrovi. A přiznávám, že jsem se pohyboval v branži, která je na tu komunální politiku hodně napojená. Ale to, že jsem byl ve stejném dresu, ještě neznamená, že jsem se vším souhlasil," tvrdí Semerák.

Před dvěma lety se osamostatnil a odešel do Ostravy, kde se svou firmou SPI Holding staví bytové domy. Věci veřejné jsou mu prý sympatické, protože staví na nových a nezkažených lidech.

"Myslím, že jsme politiku nechali už hodně prorůst korupcí, že ta krkovička je už prostě moc prorostlá. A kromě nápadů a elánu je potřeba do toho vrazit i peníze. Jinak se proti tomu bojovat nedá. Dal jsem Věcem (veřejným) 2,7 milionu korun. To je hodně peněz. A samozřejmě mě to úplně netěší. Ale je to daň za to, že jsme byli dvacet let apatičtí a nechali ty velké strany zbohatnout a fungovat tak, jak tu fungují," prohlásil.

A zase Janoušek

Strana se sympatickými ambicemi však má jeden problém. Stále nad ní visí stín vlivného a kontroverzního lobbisty, pražského podnikatele Romana Janouška. Toho vyšetřuje švýcarská prokuratura pro podezření z praní špinavých peněz.

Švýcaři zjišťují původ až dvou miliard korun, které protekly jeho účty v cizině. Janoušek byl spojován zejména s pražským primátorem Pavlem Bémem. Ale pak se Janoušek stáhl do ústraní a začal hledat jinou cestu, jak v budoucnu ovlivňovat politiku.

Radek John byl od roku 2002 sedm let v čele firmy Ora Print, která připravovala a vydávala specializovaný osvětový časopis Všeobecné zdravotní pojišťovny za sto milionů ročně. Auditorské firmy to pak studovaly a zjistily, že by se dala tahle zakázka dělat skoro o půlku levněji. Firmu Ora Print založil právě Janoušek. I úspěchy Bárty jsou spojovány s Janouškovým vlivem.

Náhrada za Béma?

"Janoušek je stejně jako Marek Dalík či Jaroslav Tvrdík člověk, kterého jsem v životě potkal, ale s žádným z těchto pánů nemám žádné osobní vztahy," tvrdí Bárta. "Nejsem žádný přítel Janouška," řekl John.

Stopy po Janouškově vlivu můžeme najít i u mecenáše Semeráka. Firma Sekyra Group, pro kterou pracoval, by byla bez Janouška v pražském byznysu poloviční. Jak se tedy na "véčkaře" dívat?

Buď si Janoušek připravuje náhradu za Béma a ODS, a buduje si tak nový vliv v politice, nebo jsou Bárta a spol. jen Janouškovi pohrobci a sami od sebe hledají nové místo na politickém nebi.

Anebo je možné, že tento propletenec vztahů už dávno neplatí a Věci veřejné to myslí opravdu vážně a upřímně. Pak by platilo Johnovo oblíbené indické přísloví: "Lepší je zapálit malou svíčku než proklínat tmu." Jak poznáme, která možnost platí? Třeba tak, že pak uvidíme, jak si Johnovi poslanci "posvítí" na Janouškovy staré hříchy.

Kdo jsou Johnovi lidé

Kromě lídra Johna je nejdůležitější postavou strany podnikatel
Vít Bárta. Ten vlastní největší bezpečnostní agenturu v zemi ABL. Kromě velkých zakázek na hlídání objektů (na pražském letišti zajišťuje třeba bezpečnost všech zahraničních investorů), spolupracuje na zátazích proti trhovcům, kteří prodávají napodobeniny drahých značek. Klientem ABL je třeba Puma.

Bárta má ve vedení strany svou přítelkyni Kateřinu Klasnovou, dámu, která sází ve své kampani na krásu a na boj proti korupci.

Ze známých osobností se k podpoře strany přihlásil třeba scenárista Zdeněk Svěrák. "Neprohloupí ten, kdo bude volit Věci veřejné. S Radkem Johnem jsou pro mě přijatelná alternativa," řekl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz