Za miliony chtějí do Sněmovny. Mecenáši, kteří financují Věci veřejné

  1:07aktualizováno  1:07
Strana Věci veřejné, jejíž tváří je bývalý novinář Radek John, se svým rozpočtem na předvolební kampaň dostala mezi pětici nejútratnějších stran. Strana uvedla, že do kampaně vloží 11 milionů korun, což ji řadí na páté místo hned za ODS, ČSSD, komunisty a TOP 09. Bude tak mít dražší kampaň než zelení či lidovci. Rozpočet této malé strany nakonec může dosáhnout až 20 milionů. Kde na to strana vezme? Financují ji vlivní mecenáši.

Usilují Johnovi mecenáši o čistší politiku, nebo si sponzorskými dary kupují jízdenku do Sněmovny? To ukáže čas. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Říkají si "véčkaři". Jestli jste o nich ještě neslyšeli, tak vězte, že o ně v nejbližší době určitě "zakopnete". Buď je objevíte ve schránce, nebo na vás vykouknou z billboardu, nebo "vybafnou" z televize. O koho jde? O politickou stranu Věci veřejné (VV).

Dosud se tahle malá politická strana, která založila svou existenci na boji proti korupci, uchytila jen v Praze, kde má dokonce i zastupitele. Jenže loni v létě se stal lídrem "véčkařů" bývalý novinář a spisovatel Radek John.

A ten se nyní vyšvihl v jednom z průzkumů popularity šéfů stran dokonce na první místo a nechal za sebou i nesmírně populárního Karla Schwarzenberga z konkurenční TOP 09. Strana Věci veřejné se chce dostat do parlamentu. Některé agentury jí připisují už pětiprocentní podporu u lidí.

Bohatá čtveřice

Věci veřejné mají čtyři mecenáše. Podnikatelé Vít Bárta, Lukáš Semerák, Michal Babák a Kamil Jankovský nalili do partaje již 12 milionů korun. A zřejmě ještě přidají. Kdo jsou tito filantropové? Naivní blázni, nebo nadšenci, jimž jde o změnu zatuchlé politiky? Nebo nastrčené figurky jiných byznysmenů, kteří nechtějí být vidět? Motiv Babáka a Jankovského je jasný. Kandidují. Chtějí se dostat do Sněmovny.

Věci veřejné

Strana vznikla už v roce 2001. Za tu dobu slavila úspěch v Praze, kde se probojovala s několika zastupiteli na radnice. Dosud se dostávala do povědomí hlavně barevným časopisem Věci veřejné, který házela lidem do schránek.

Loni se ale stal lídrem exnovinář Radek John. Popularita se hned zvedla. Některé výzkumné agentury jí dokonce předpovídají víc jak 5% popularitu, což by jim mohlo vynést až šest křesel ve Sněmovně.

Strana přišla s několika revolučními přístupy. Třeba o předsedovi či o klíčových programových věcech rozhoduje referendum.

Strana založila princip na tom, že má asi 15 tisíc registrovaných příznivců na svých webových stránkách. Každý zaregistrovaný příznivec má právo rozhodovat o dění ve straně. Založili Akademii VV, kde za poplatek školí pět měsíců své budoucí politiky.

Babák z Blanenska má firmy na daňové poradenství. Do strany vstoupil poté, co pro ni dělal jako externista účetnictví. Spolu se známou herečkou, exmanželkou Bolka Polívky Chantal Poullainovou vede třeba Nadaci Archa Chantal na pomoc dětem. Babák věnoval straně 3,5 milionu korun. "Mám společnost, která má dostatečný příjem. Myslím to hodně vážně. Chci jít do politiky," říká pětatřicetiletý muž.

Jankovský přeskočil k "véčkařům" z malé strany SNK ED. Má firmu Phar service, která staví technologické linky na výrobu léků. Jejím největším klientem je gigant Zentiva. "Situace na politické scéně je hrozná. Chci to změnit. Mám firmu, která funguje od roku 1992, takže jsem zabezpečený," říká. Straně dal tři miliony korun.

Vít Bárta, majitel největší bezpečnostní agentury v zemi ABL, je hnacím motorem celé strany. Dal jí 2,8 milionu korun. A minulý týden oznámil, že bude hlavním volebním manažerem strany.

"Politika je příliš prorostlá krkovička"

Realitní magnát Lukáš Semerák má asi nejkontroverznější minulost. Semerák totiž v letech 1995 až 2007 dělal významného manažera v realitní firmě Sekyra Group, která je spojena zejména s pražskou politickou smetánkou. Tato firma staví byty i celé vilové čtvrti. Její majitel Luděk Sekyra navíc figuroval ve známém policejním spisu Krakatice jako významný kontakt zavražděného kmotra Františka Mrázka a exministra vnitra Ivana Langera.

"Nastoupil jsem k panu Sekyrovi v roce 1995 hned po fakultě. Byl jsem tam 12 let. Byl jsem dvojkou ve firmě hned po Sekyrovi. A přiznávám, že jsem se pohyboval v branži, která je na tu komunální politiku hodně napojená. Ale to, že jsem byl ve stejném dresu, ještě neznamená, že jsem se vším souhlasil," tvrdí Semerák.

Před dvěma lety se osamostatnil a odešel do Ostravy, kde se svou firmou SPI Holding staví bytové domy. Věci veřejné jsou mu prý sympatické, protože staví na nových a nezkažených lidech.

"Myslím, že jsme politiku nechali už hodně prorůst korupcí, že ta krkovička je už prostě moc prorostlá. A kromě nápadů a elánu je potřeba do toho vrazit i peníze. Jinak se proti tomu bojovat nedá. Dal jsem Věcem (veřejným) 2,7 milionu korun. To je hodně peněz. A samozřejmě mě to úplně netěší. Ale je to daň za to, že jsme byli dvacet let apatičtí a nechali ty velké strany zbohatnout a fungovat tak, jak tu fungují," prohlásil.

A zase Janoušek

Strana se sympatickými ambicemi však má jeden problém. Stále nad ní visí stín vlivného a kontroverzního lobbisty, pražského podnikatele Romana Janouška. Toho vyšetřuje švýcarská prokuratura pro podezření z praní špinavých peněz.

Švýcaři zjišťují původ až dvou miliard korun, které protekly jeho účty v cizině. Janoušek byl spojován zejména s pražským primátorem Pavlem Bémem. Ale pak se Janoušek stáhl do ústraní a začal hledat jinou cestu, jak v budoucnu ovlivňovat politiku.

Radek John byl od roku 2002 sedm let v čele firmy Ora Print, která připravovala a vydávala specializovaný osvětový časopis Všeobecné zdravotní pojišťovny za sto milionů ročně. Auditorské firmy to pak studovaly a zjistily, že by se dala tahle zakázka dělat skoro o půlku levněji. Firmu Ora Print založil právě Janoušek. I úspěchy Bárty jsou spojovány s Janouškovým vlivem.

Náhrada za Béma?

"Janoušek je stejně jako Marek Dalík či Jaroslav Tvrdík člověk, kterého jsem v životě potkal, ale s žádným z těchto pánů nemám žádné osobní vztahy," tvrdí Bárta. "Nejsem žádný přítel Janouška," řekl John.

Stopy po Janouškově vlivu můžeme najít i u mecenáše Semeráka. Firma Sekyra Group, pro kterou pracoval, by byla bez Janouška v pražském byznysu poloviční. Jak se tedy na "véčkaře" dívat?

Buď si Janoušek připravuje náhradu za Béma a ODS, a buduje si tak nový vliv v politice, nebo jsou Bárta a spol. jen Janouškovi pohrobci a sami od sebe hledají nové místo na politickém nebi.

Anebo je možné, že tento propletenec vztahů už dávno neplatí a Věci veřejné to myslí opravdu vážně a upřímně. Pak by platilo Johnovo oblíbené indické přísloví: "Lepší je zapálit malou svíčku než proklínat tmu." Jak poznáme, která možnost platí? Třeba tak, že pak uvidíme, jak si Johnovi poslanci "posvítí" na Janouškovy staré hříchy.

Kdo jsou Johnovi lidé

Kromě lídra Johna je nejdůležitější postavou strany podnikatel
Vít Bárta. Ten vlastní největší bezpečnostní agenturu v zemi ABL. Kromě velkých zakázek na hlídání objektů (na pražském letišti zajišťuje třeba bezpečnost všech zahraničních investorů), spolupracuje na zátazích proti trhovcům, kteří prodávají napodobeniny drahých značek. Klientem ABL je třeba Puma.

Bárta má ve vedení strany svou přítelkyni Kateřinu Klasnovou, dámu, která sází ve své kampani na krásu a na boj proti korupci.

Ze známých osobností se k podpoře strany přihlásil třeba scenárista Zdeněk Svěrák. "Neprohloupí ten, kdo bude volit Věci veřejné. S Radkem Johnem jsou pro mě přijatelná alternativa," řekl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Soud bude rozhodovat v kauze padělaných obrazů prodaných za miliony

Jiřina Bohdalová převezme na Febiofestu ocenění Kristiana

Krajský soud v Praze rozhodne v případu podnikatele Jaroslava Fröhlicha, jeho ženy Evy a kolegy Milana Trokana, kteří...

Prázdniny se rozloučí tropickým počasím, dusno jen občas přeruší bouřky

ilustrační snímek

Poslední prázdninový týden pokračuje teplé počasí s vysokými teplotami. Budou se pohybovat kolem třicítky, ve středu a...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Najdete na iDNES.cz