Za Jurečkou byl exposlanec z řádu, který chce zpět od státu Bouzov

  14:03aktualizováno  14:57
U budoucího lidoveckého ministra zemědělství Mariana Jurečky, pod nějž spadá Státní pozemkový úřad rozhodující o církevních restitucích, se ve středu odpoledne objevil bývalý poslanec za KDU-ČSL Pavel Tollner. Ten se hlásí k Německému Řádu, jenž od státu žádá vydání tisíců hektarů lesů, ale i třeba hradu Bouzov nebo Lázní Karlova Studánka.

Německý řád usiluje mimo jiné o vydání hradu Bouzov. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Nemůžu a nechci," odpověděl Tollner na dotaz, kvůli čemu se za Jurečkou vypravil. Pak řekl, že je v Rakousku a zavěsil. Až později, poté co měl iDNES.cz šanci mluvit i se zástupcem Německého Řádu v Česku, se sám ozval a zdůrazňoval, že je jen řadovým členem a za Jurečkou se vypravil z jiných důvodů - kvůli záležitostem Povodí Moravy. "Nejsem teď členem žádné strany, byl jsem naposledy v TOP 09, ale odešel jsem," řekl Tollner.

Na to, že se muž, který byl až do roku 2001 poslancem za KDU-ČSL za nastupujícím ministrem zemědělství vypravil, přišel iDNES.cz náhodou. Tollner totiž k Jurečkovi zamířil vzápětí po rozhovoru, který Jurečka serveru iDNES.cz poskytl.

"Bavili jsme se o situaci v Povodí Moravy, rozhodně ne o vydávání majetku v rámci církevních restitucí. Navíc pana Tollnera ani zase tak moc neznám, on je už trochu jiná generace," uvedl ve čtvrtek Jurečka.

"Byl jsem přítomen rozhovoru Mariana Jurečky a Pavla Tollnera. Řeč byla o organizacích podřízených Ministerstvu zemědělství a pak o situaci v KDU-ČSL a trochu o historii ČSL. Mohu potvrdit, že o restitucích nepadlo slovo," sdělil iDNES.cz Jurečkův asistent Jan Čižinský.

Německý Řád, přesněji řečeno Řád bratří a sester německého Domu panny Marie v Jeruzalémě, usiluje podle schváleného zákona o církevních restitucích o 13,5 tisíce hektarů lesů, hrady Bouzov, Sovinec, zámek Bruntál i Lázně Karlova Studánka.

"Samozřejmě ho znám. Nemá právo za řád jednat. Naposledy jsem pana Tollnera viděl asi před půl rokem na bohoslužbě," řekl iDNES.cz sekretář velmistra Řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko Robert Rác.

Uvedl, že Německý Řád podal celkem devět výzev ke státním institucím ohledně vydání majetku. "To vyřizují příslušné instituce. Památkový ústav, Lesy ČR, Státní pozemkový úřad a ty musí dodržet zákon. Pokud mají pochybnosti, rozhodne soud. Nic nevydá ani pan Jurečka, ani pan Herman z KDU-ČSL," uvedl Rác.

Řádu byl po válce zabaven majetek s odvoláním na dekrety tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše. Nejvyšší správní soud ještě před 25. únorem 1948 vyhověl stížnosti Německého řádu a převzetí majetku ministerstvem zemědělství zrušil. Nález byl ještě potvrzen v prosinci 1948. Řád se o vydání majetku soudil po roce 1989. Nová naděje mu svitla po schválení církevních restitucí. Nyní počítá s pokračováním sporů, když stát jeho žádostem nevyhoví.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Kolik poslancům ušetřily náhrady? Stát jim přispěl na dopravu i bydlení

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Základní plat poslance je 82 400 korun. K tomu má ovšem každý zákonodárce nárok náhrady za reprezentaci, cestování,...

Ideální by bylo, kdyby prostitutky platily paušální daň, říká majitel sexklubu

Igor Salomon a Barbora Pšenicová v diskusním pořadu Rozstřel (22. února 2019)

Piráti prosazují legalizaci prostituce. O případných dopadech legalizace promluvila Barbora Pšenicová ze společnosti...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz