Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Za jak dlouho půjdete na operaci? Nový ministr chce čekací seznamy na webu

  • 48
Pacienti, kteří čekají na operaci kyčle, křečových žil nebo například kýly, by si nově mohli vybrat, do jaké nemocnice na operaci půjdou a jak dlouho na ni budou čekat. Zajistit to mají transparentní čekací seznamy, které chce zavést ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Seznamy by měly být veřejně přístupné, třeba i na internetu.

"Zavedení transparentních čekacích seznamů by mělo pacientovi umožnit vybrat si nemocnici a porovnat jednotlivé délky čekacích lhůt, které by se tím mohly zkrátit. Zároveň bude na zvážení pacienta, zda bude na zákrok dále cestovat a méně čekat," popsal plánovaný systém mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

V koaliční smlouvě ministr uvádí pouze obecně "čekací seznamy na zdravotní péči", podle Sršně by se ale listy veškeré péče netýkaly. V úvahu přicházejí dlouhodobě plánované operace, jinému režimu musí podléhat například život ohrožující a vážné případy či transplantace.

"Má to skutečně smysl jen u některých plánovaných výkonů, jako je například operace endoprotézy a podobně. S tím, že pořadí na seznamu by mohli měnit jen lékaři ze zdůvodnitelných medicínských důvodů. Pořadí nemůže být nikdy fixní," upozornil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Veřejně přístupné čekací seznamy na operace však z pohledu lékařů vítá. "Máme totiž problém v rozdílné dostupnosti zdravotní péče v různých regionech České republiky, byť občané platí stejné zdravotní pojištění," dodal Kubek.

Seznamy ano, ale ne kvůli odrazení pacientů

I Svaz pacientů České republiky by čekací seznamy uvítal kvůli lepší informovanosti lidí. "Je potřeba, aby byl pacient informován, jak to s ním vypadá a kdy na něj dojde řada. Ale ze zásady by bylo špatně, kdyby se seznamy zaváděly jen kvůli nedostatku lékařských služeb, aby pacientů v dlouhých čekacích seznamech ubylo a odradilo je to," míní viceprezident svazu pacientů Josef Mrázek.

Na pacienta musí dojít v řádu dnů, ne měsíců. "Jestli to má sloužit k tomu, aby někteří pacienti vypadli ze hry, tak je to špatně. Je to známka toho, že zdravotnictví dobře nefunguje a že změny je třeba dělat jinde," dodal Mrázek.

Čekací seznamy sice už v jednotlivých nemocnicích existují, nyní by však měly být veřejně přístupné například u lékařů nebo na internetu. Celý systém by se tak měl urychlit a především zprůhlednit. Každá nemocnice by taky musela počítat s maximálním čekacím stropem. Pojišťovny by si tak mohly kontrolovat, jestli bude pacient operován v limitu, a nemocnice by část peněz dostala až za operaci pacienta.

Jeden pacient vždy jen na jednom seznamu

Podle Kubka je však důležitá centrální správa seznamů. "Je třeba zabránit tomu, aby se pacienti zapsali do deseti nemocnic najednou a způsobili chaos nebo blokovali místa jiným," upozornil Kubek.

Na přípravě změn ministerstvo podle Sršně pracuje. Transparentní čekací seznamy chce nový ministr uzákonit. Bez problémů by je totiž nelegislativní cestou prosadil jen ve státních zdravotnických zařízeních.

"Ještě předtím však bude nutné vést rozsáhlou diskusi tak, aby byly podchyceny veškeré možné detaily a zároveň došlo ke shodě všech zapojených stran," dodal mluvčí.

Seznamy upozorní na špatné nemocnice

Od novinky si ministerstvo mimo jiné slibuje, že pomocí seznamů pacienty upozorní na neoblíbené nebo méně kvalitní nemocnice. "Například ta zdravotnická zařízení, která pacientům tolik nevyhovují, by měla méně pacientů a ukázalo by se tak, která zdravotnická zařízení nejsou až tak potřebná," míní Sršeň.

Tato selekce je však podle Kubka zbytečná. "Ta nastane na konci roku, pokud lékaři nedostanou přidáno na platech a stovky lékařů pak dají v nemocnicích výpověď," varuje prezident České lékařské komory.

I Mrázek míní, že žádná nemocnice zbytečná není. "Když se podíváte po nemocnicích, zjistíte, že každé zařízení je potřebné. I ta horší nemocnice má klientů stále dost. Tyto informace zdravotnictví nepomohou, je třeba udělat takový systém, aby byl standard dobrý ve všech nemocnicích," míní Mrázek.

Seznamy by podle něj mohly naopak ukázat, že na některé typy operací se čeká měsíce a že je třeba nutné zvětšit kapacitu zařízení či lépe zorganizovat konkrétní pracoviště.