Za hudbu zaplatí pozůstalí i svatebčané. Na táborák se poplatky nevztahují

  4:07aktualizováno  4:07
Ani hudba není zadarmo. Přesvědčí se o tom pozůstalí, svatebčané, ale i pouliční umělci. Měli by totiž za hudbu platit autorská práva. Zpravidla jsou to částky v řádech desetikorun. Existují ale i skulinky, jak se těmto platbám vyhnout.
I za hudbu během smutečních obřadů se musí platit autorské poplatky. Ilustrační foto.

I za hudbu během smutečních obřadů se musí platit autorské poplatky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Poplatky za hudbu se platí Ochrannému svazu autorskému (OSA), a pokud jde o hudbu reprodukovanou, je třeba zaplatit ještě další částku společnosti Intergram, která zastupuje výrobce nosičů a interprety.

Pohřební ústavy například běžně fungují jako komerční firmy a smuteční obřady organizují za účelem zisku, proto autorské poplatky musí platit. 

"Samozřejmě, poplatky platit musíme," potvrdil iDNES.cz Pavel Lacina, ředitel ostravského krematoria, které zajišťuje kompletní pohřební servis. Ve výsledku to ale znamená, že poplatky zaplatí pozůstalí. Zajištění hudby je totiž součástí servisu pohřebního ústavu, který si pozůstalí objednali.

"Autorské odměny se platí také u všech občanských nebo náboženských obřadů, které se provozují za účelem zisku, ať už přímého nebo nepřímého," vysvětlila iDNES.cz Kateřina Šebková z Ochranného svazu autorského (OSA).

Autorský zákon ale připouští výjimky. "Pokud si hudbu přinese sama rodina na nějakých nosičích nebo si zajistí interpreta, který zahraje zadarmo, nebudou se platit žádné poplatky," upřesnila Šebková.

Práva přijdou až na šedesát korun za obřad
Za jeden obřad se sdružení OSA platí 32 korun. Pro členy Sdružení pohřebnictví, kterých je v republice 135, je částka o šest korun nižší.

Je-li hudba reprodukovaná, nikoliv živé vystoupení, částka se navyšuje. Kromě poplatku svazu OSA je třeba zaplatit i společnosti Intergram.

"Při užití zvukových a zvukově obrazových záznamů při obřadech za úplatu se platí 59,50 za každý obřad," informoval vedoucí kanceláře ředitele Intergram Miroslav Hampl.

Stejná částka se vybírá i za svatbu. Ale i tady platí výjimka. Nic se neplatí, když si cédéčko přinese rodina.

Platit by měli i ti, kteří hrají na ulici
Autorské poplatky je ale třeba platit i při mnoha dalších příležitostech. Třeba při módních přehlídkách, imatrikulacích, v obchodech či u kadeřnice.

A pokud vás přepojují na ústředně a slyšíte během té doby nějakou píseň, provozovatel za ni musí také zaplatit. Nejinak je tomu u vyzváněcích melodií na mobilních telefonech.

Pokud ale máte strach, jestli nemáte poplatky platit, když zpíváte u táboráku písničky bratrů Nedvědů, můžete být klidní. "Nejedná se o veřejnou produkci, navíc není provozována za účelem zisku," konstatuje Šebková.

Oproti tomu ale pouliční zpěváci by platit měli. Zpívají na veřejném místě a navíc za účelem zisku.

"Ano, kdybychom šli úplně do absurdna, tak by teoreticky platit měli. Samozřejmě ale nemáme šanci to nějak monitorovat, ani to neděláme. Jedná se o velmi nízké částky, takže by se nám to nevyplatilo," zdůvodnila Kateřina Šebková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La Manche, přesně tak, jak si...

Najdete na iDNES.cz