Za Asanaci padlo deset trestů

  9:34aktualizováno  9:34
Obvodní soud pro Prahu 6 odsoudil deset důstojníků StB za akci Asanace. Devět z nich dostalo podmínku. Bývalý šéf východočeské StB Petr Žák dostal tři roky vězení nepodmíněně. Asanace měla v 70. letech donutit české disidenty k emigraci.

Všech deset důstojníků soudce uznal vinnými ze zneužití pravomoci. Žák dostal nejtvrdší trest proto, že se osobně podílel na šikanování chartistů.

Prostřednictvím svého obhájce se ale proti rozsudku odvolal. Odvolal se také Ladislav Tříska, který řídil StB v Českých Budějovicích. Ostatní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou nebo se odvolání vzdali. Všichni každopádně vinu jednoznačně odmítli.

Důstojníkům pomohla časová prodleva
Vysocí důstojníci bývalé Státní bezpečnosti, kteří se podíleli na akci Asanace, mají štěstí, že se před soud dostali až dlouho po pádu komunistického režimu.

Právě velký odstup od spáchání jejich trestné činnosti označila státní zástupkyně za polehčující okolnost. Proto také soudu navrhla, aby tyto pachatele neposílal do vězení a vyměřil jim pouze podmíněný trest. Vězení navrhovala pouze pro Žáka.

V rámci akce Asanace nutila komunistická tajná policie koncem 70. a počátkem 80. let vytipované signatáře Charty 77, aby si podali žádost o vystěhování do ciziny.

Žalobkyně je přesvědčena o tom, že obvinění důstojníci museli být o akci dobře informováni, neboť ji opakovaně zařazovali do ročních plánů činnosti svých pracovišť.

Nejvíce prý věděl Žák
Nejvíce o akci přitom věděl právě Žák. "Na rozdíl od ostatních se do ní zapojoval velmi aktivně a osobně se podílel na šikanování disidentů, proto si také zaslouží přísnější postih," míní žalobkyně.

Obhájci obžalovaných požadovali pro všech deset klientů osvobozující rozsudek. Argumentovali zejména tím, že obžalovaní muži zastávali na krajských správách StB vysoké funkce, takže nemuseli být do podrobností informováni o každé akci, kterou jejich podřízení prováděli.

Tvrdili, že obžalovaní jako policejní důstojníci museli plnit rozkaz, který vyšel od tehdejšího ministra vnitra Jaromíra Obziny.

Obvodní soud pro Prahu 6 odsoudil deset důstojníků StB za akci Asanace. Devět z nich dostalo podmínku. Bývalý šéf východočeské StB Petr Žák dostal tři roky vězení nepodmíněně (5. prosince 2003).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz