Z vládní sestavy zbylo jen torzo

  13:09aktualizováno  13:09
- Zasedání vlády, které dnes jedná o majetku bývalé KSČ nebo o zkrácení pracovního týdne, se dnes účastní pouze deset ministrů z 19. To je vůbec nejmenší možný počet; kdyby na schůzi nepřišel další ministr, nebyla by vláda vůbec usnášeníchopná. Chybějící ministry zastupují jejich náměstci, ale ti mají jen poradní, nikoli hlasovací právo.

Premiér Miloš Zeman dnes odletěl s ekonomickými ministry Miroslavem Grégrem, Janem Fenclem a Ivo Svobodou na státní návštěvu Bulharska a Rumunska. Vicepremiéři Pavel Mertlík a Pavel Rychetský mají dovolenou a další vicepremiér Egon Lánský bude obědvat s chilským prezidentem Eduardem Freiem. Ministr zahraničí Jan Kavan doprovází celý den Freie na návštěvě v Praze, ministr zdravotnictví Ivan David je na konferenci v USA a ministr Václav Grulich je dlouhodobě nemocný.
ČTK uvedla, že absence na jednáních vlády nejsou v poslední době výjimkou. Někdejší ministr a mluvčí Tošovského vlády Vladimír Mlynář dodal, že za jeho působení ve Strakově akademii byla účast členů vlády na pravidelné schůzi povinná, omluvou byla pouze nemoc či neodkladná cesta. "Vláda není holubník," dodal současný poslanec za Unii svobody.
Nepřítomnost poloviny ministrů neznamená, že by vláda neprojednávala důležité materiály. Mimo jiné má dnes rozhodnout o převodu práv využívat majetek bývalé Komunistické strany Československa na ministerstvo financí, o poslaneckém návrhu na zkrácení pracovního týdne či o mezivládní dohodě mezi ČR a Itálií o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu. Ministr zemědělství Fencl předložil do vlády dva materiály a také nepřítomný ministr zahraničí Kavan doplnil program návrhem na obnovení činnosti velvyslanectví ČR v Mongolsku a dohodou mezi ČR a Argentinou o zrušení vízové povinnosti mezi oběma zeměmi.

Program jednání vlády
Ministři posoudí návrh poslanců KSČM na zkrácení horní hranice týdenní pracovní doby z nynějších 42,5 hodiny na 35 hodin při zachování výše mzdy. Návrh věcného záměru novely občanského zákoníku přinese společně s materiálem týkajícím se majetku někdejší KSČ ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař. Novela občanského zákoníku by výraznou měrou zvýšila kompetence obcí tím, že by obce mohly rozhodovat o druhu i umístění provozoven na svém území.
Vláda by rovněž měla jmenovat do předsednictva Vládního výboru pro zdravotně postižené občany zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla a rozhodnout o schválení výjimky ze zásad pro poskytování dotací ze státního rozpočtu občanským sdružením. Ministři budou dále jednat o obnovení činnosti velvyslanectví ČR v Mongolsku a o dohodě mezi ČR a Argentinou, která by zrušila vízovou povinnost mezi oběma zeměmi.
Na schůzi vlády bude přítomen i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Lubomír Voleník, protože ministry čeká schvalování několika kontrolních závěrů NKÚ.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz