Z vládní sestavy zbylo jen torzo

  13:09aktualizováno  13:09
- Zasedání vlády, které dnes jedná o majetku bývalé KSČ nebo o zkrácení pracovního týdne, se dnes účastní pouze deset ministrů z 19. To je vůbec nejmenší možný počet; kdyby na schůzi nepřišel další ministr, nebyla by vláda vůbec usnášeníchopná. Chybějící ministry zastupují jejich náměstci, ale ti mají jen poradní, nikoli hlasovací právo.

Premiér Miloš Zeman dnes odletěl s ekonomickými ministry Miroslavem Grégrem, Janem Fenclem a Ivo Svobodou na státní návštěvu Bulharska a Rumunska. Vicepremiéři Pavel Mertlík a Pavel Rychetský mají dovolenou a další vicepremiér Egon Lánský bude obědvat s chilským prezidentem Eduardem Freiem. Ministr zahraničí Jan Kavan doprovází celý den Freie na návštěvě v Praze, ministr zdravotnictví Ivan David je na konferenci v USA a ministr Václav Grulich je dlouhodobě nemocný.
ČTK uvedla, že absence na jednáních vlády nejsou v poslední době výjimkou. Někdejší ministr a mluvčí Tošovského vlády Vladimír Mlynář dodal, že za jeho působení ve Strakově akademii byla účast členů vlády na pravidelné schůzi povinná, omluvou byla pouze nemoc či neodkladná cesta. "Vláda není holubník," dodal současný poslanec za Unii svobody.
Nepřítomnost poloviny ministrů neznamená, že by vláda neprojednávala důležité materiály. Mimo jiné má dnes rozhodnout o převodu práv využívat majetek bývalé Komunistické strany Československa na ministerstvo financí, o poslaneckém návrhu na zkrácení pracovního týdne či o mezivládní dohodě mezi ČR a Itálií o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu. Ministr zemědělství Fencl předložil do vlády dva materiály a také nepřítomný ministr zahraničí Kavan doplnil program návrhem na obnovení činnosti velvyslanectví ČR v Mongolsku a dohodou mezi ČR a Argentinou o zrušení vízové povinnosti mezi oběma zeměmi.

Program jednání vlády
Ministři posoudí návrh poslanců KSČM na zkrácení horní hranice týdenní pracovní doby z nynějších 42,5 hodiny na 35 hodin při zachování výše mzdy. Návrh věcného záměru novely občanského zákoníku přinese společně s materiálem týkajícím se majetku někdejší KSČ ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař. Novela občanského zákoníku by výraznou měrou zvýšila kompetence obcí tím, že by obce mohly rozhodovat o druhu i umístění provozoven na svém území.
Vláda by rovněž měla jmenovat do předsednictva Vládního výboru pro zdravotně postižené občany zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla a rozhodnout o schválení výjimky ze zásad pro poskytování dotací ze státního rozpočtu občanským sdružením. Ministři budou dále jednat o obnovení činnosti velvyslanectví ČR v Mongolsku a o dohodě mezi ČR a Argentinou, která by zrušila vízovou povinnost mezi oběma zeměmi.
Na schůzi vlády bude přítomen i prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Lubomír Voleník, protože ministry čeká schvalování několika kontrolních závěrů NKÚ.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

VIDEA TÝDNE: Agentka 007, tragédie v lunaparku a špehující aplikace

Novým agentem 007 bude žena. Hrát ji bude Lashana Lynchová.

Přinášíme souhrn toho, na co se diváci iDNES.tv dívali v posledních sedmi dnech nejvíce. Rekordy trhala samozřejmě nová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz