Z ústecké Spolchemie unikl oxid síry

  11:11aktualizováno  11:11
Chemická továrna Spolchemie dál obtěžuje a děsí obyvatele Ústí nad Labem. Dopoledne z podniku v centru města unikl oxid sírový. Kyselý bílý mrak se nad městem držel zhruba hodinu. Někteří vyděšení lidé volali na radnici, že byli svědky výbuchu v chemičce.

Koncentrace nebyla ale podle informací firmy a magistrátu zdraví škodlivá. V terminologii společnosti šlo jen o "obtěžující" množství.

"Musel jsme se schovat do obchodu, kašlal jsem tak, že jsme nemohl skoro dýchat," uvedl jeden z obyvatel města. Zhruba do půl jedenácté dopoledne chodili v centru města, které je od chemičky vzdálené zhruba půl kilometru lidé s kapesníky u nosu.

"Najednou jsme spatřili velký oblak mlhy, která se šířila shora. Necítila jsem ale žádný zápach," popsala Jitka Zvolánková, která pracuje v čerpací stanici Agip u chemičky.

Magistrát varoval občany prostřednictvím SMS zprávy na mobilní telefony. "Neoznačil bych to za výbuch, ale náhlé uvolnění mlhy. Hodnoty oxidu síry se pohybovaly pod hygienickými limity," ujistil mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř.

Vedení Spolchemie přitom po několika nedávných haváriích přísahalo, že přijme taková opatření, aby se už nic podobného neopakovalo. Naposledy unikl z chemičky do ovzduší v dubnu chlor, koncentrace byly také označeny za "obtěžující".

Úterní havárii ihned začala prošetřovat policie a inspekce životního prostředí. "Poslali jsme do Spolchemie hlídku, která vyslechla pracovníky chemičky a čekáme na výsledky měření," sdělila ústecká policejní mluvčí Veronika Beranová.

Oxid sírový unikl ze zásobníku olea, což je koncentrovaná kyselina sírová ve formě silně dýmavé olejovité kapaliny. Technici totiž starý zásobník v nepoužívaném provozu rozebírali, naštěstí pod dohledem hasičů, a narazili na zbytek látky.

Hasiči Spolchemie únik zlikvidovali za patnáct minut. "Poblíž zásobníku jsme vytvořili vodní clonu, aby se mrak dál nešířil," řekl MF DNES šéf hasičů Spolchemie Vladimír Zděnek.

Chemička okamžitě informovala primátora města Petra Gandaloviče. "Spolchemie kazí image města. Nemůžeme se divit, že do Ústí nechtějí studenti, investoři a špičkoví lékaři, když se pořád dovídají o únicích nebezpečných látek," zlobil se Gandalovič.

Odeslání varovné SMS zprávy pro obyvatele se podle primátora zpozdilo, protože lidé z magistrátu čekali na výsledky prvních nezávislých měření koncentrací nebezpečných látek. Většině Ústečanů přišla zpráva po půl jedenácté.

Na pozdní informování si stěžovala i policie. "V podstatě jsme se zprávu dozvěděli od lidí, kteří volali na linku 158," rozhořčila se Beranová.

Nejvíce vyděsil obyvatele Ústí požár v listopadu 2002, při kterém shořela celá hala výrobny pryskyřic. Jen náhodou se dým ihned rozptýlil a škodliviny v ovzduší byly v minimálním množství. Při haváriích Spolchemie naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Z ústecké Spolchemie dopoledne unikl oxid sírový. Kyselý bílý mrak se nad městem držel zhruba hodinu. (4. května 2004)

Z ústecké Spolchemie dopoledne unikl oxid sírový. Kyselý bílý mrak se nad městem držel zhruba hodinu. (4. května 2004)

Z ústecké Spolchemie dopoledne unikl oxid sírový. Kyselý bílý mrak se nad městem držel zhruba hodinu. (4. května 2004)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz