Z rozpočtu technického muzea si přilepšoval i jeho nový šéf

  3:08aktualizováno  3:08
Vyhazov ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka, kterého minulý týden na hodinu odvolal ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 kvůli mrhání penězi, ztrácí na údernosti. Vedením muzea totiž Besser pověřil Kubíčkova ekonomického náměstka Oldřicha Rambouska, který, jak zjistila MF DNES, prováděl v podstatě totéž, co jeho bývalý šéf.

Národní technické muzeum je už čtyři roky zavřené. Rekonstrukce se zpožďuje zřejmě i kvůli plýtvání. | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Rambousek si například sám vylepšoval plat z rozpočtu muzea. Desetitisícové částky si vyplácel formou honorářů za daňové poradenství muzeu (MF DNES má výpisy plateb k dispozici). Další desetitisícové částky údajně podle nadstandardní zaměstnanecké smlouvy do vlastní kapsy čerpal z grantu ministerstva kultury uděleného jednomu z pracovišť muzea.

"Že jsme udělali kozla zahradníkem? To je vaše chápání našich kroků, které jsme již nemohli ani den odkládat. Po odvolání ředitele Kubíčka jsme se ocitli v těžké situaci. Zákon nám nedává příliš na výběr. A tak jsme jmenovali ředitelova statutárního zástupce, a tím byl pan Rambousek," vysvětluje ministrův tajemník Stanislav Brunclík.

Pokud si řadoví zaměstnanci oddechli, že s Kubíčkovým odvoláním končí éra neuvěřitelného plýtvání miliony při rekonstrukci muzea, vyděsilo je zároveň ministrovo nové jmenování.

"Zmítáme se v pocitech naděje a skepse," řekl MF DNES jeden z pracovníků muzea pod podmínkou anonymity. Předcházející šéf (zůstává zaměstnancem muzea) se totiž nekompromisně rozloučil se všemi, kteří jej kvůli chybám kritizovali.

Stopy nikdo zametat nebude

"Pan ministr mě dočasně jmenoval a já jeho volbu respektuji. O funkci ředitele se v připravované soutěži nebudu ucházet," ujišťuje Rambousek. Ten se podle informací MF DNES chtěl dokonce na poslední chvíli zachránit, když úředníkům ministerstva předal minulý týden tipy na největší průšvihy managementu muzea, tedy i na svého bývalého šéfa Kubíčka.

"K tomu se nebudu vyjadřovat. Nenechám se vtáhnout do spekulací," brání se Rambousek.

Kvůli letitému propojení Kubíček – Rambousek ministr dokonce zvažoval, že šéfem muzea udělá svého tajemníka, už zmíněného Stanislava Brunclíka, aby nový ředitel Rambousek nemohl zametat stopy po víc než podivném hospodaření a obohacování se. Brunclík se k tomu odmítl vyjádřit. Ujistil jen, že stopy v Národním technickém muzeu nikdo zametat nebude.

"Proto jsou v něm už od čtvrtka naši auditoři i s lidmi od Transparency International," dodává Brunclík. Nechce být v době vrcholící kontroly příliš konkrétní. Přiznává nicméně, že jedna z věcí, které jej nadzvedly, bylo rozsáhlé zneužívání služebních vozidel. "Je až neuvěřitelné, kdo všechno a za jakých okolností s nimi jezdil. A podobných pochybení je tam víc."

Zdrženlivý je i David Ondračka z Transparency International: "Řeknu jen jedno – v muzeu je co kontrolovat. A my určitě nedopustíme, aby nám pod nosem mizely dokumenty o tom, co vše se dělo při jeho rekonstrukci."

Promrhané miliony

Exředitel Kubíček se svým náměstkem Rambouskem koupili například za 160 tisíc korun odsávací box pro galvanický provoz, v němž se mělo na ukázku leptat kyselinami. Ignorovali varování, že hygienici jim tuhle demonstraci kvůli zdraví návštěvníků nedovolí.

A stalo se – odsavač putoval do skladu. Stejně tak za 90 tisíc koupili historickou tramvaj, která měla být součástí nové restaurace. Pak si to rozmysleli a tramvaj poslali do depozitáře.

"Podobných příkladů jsou desítky. A když dáte jednu podivnou zakázku – mnohé z nich byly proplaceny dokonce několikrát – k druhé, jde to do milionů," říká jeden ze zaměstnanců muzea.

Je tedy několikaleté zpoždění rekonstrukce muzea zaviněno i promyšleným "dojením" či nekompetentností managementu muzea?
"Je to jedno z vysvětlení," připouští tajemník ministra Brunclík.

Zpozdila se oprava i kvůli plýtvání?

Národní technické muzeum je již čtyři roky zavřené. Začátkem roku začala poslední etapa rekonstrukce za 165 milionů korun. Rozpočet tří etap rekonstrukce spolu s náklady na expozice má celkem dosáhnout 572 milionů.

Už nyní je jasné, že letos ani příští rok nebude muzeum otevřeno, ačkoliv původní termín zněl: rok 2008 ke stému výročí založení svatostánku techniky.

Ministr kultury Jiří Besser to chápe jako manažerské selhání odvolaného ředitele muzea Horymíra Kubíčka. Až neuvěřitelný rozsah plýtvání a obohacování se přiměl ministra k prověrce všech muzeí a galerií, které spadají pod ministerstvo. A Besser si prý nedělá nejmenší iluze.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a...

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní...

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz