Z restaurace v zahradě Kinských zbyly jen trosky

  9:21aktualizováno  9:21
S m í c h o v - Jeden z nejbohatších mužů českého hudebního průmyslu, skladatel Karel Svoboda, vlastní jednu z nejubožejších pražských staveb. Svoboda je majitelem bývalé restaurace U Jezírka v zahradě Kinských, z které se po letech chátrání stala ruina s téměř neexistující střechou, kde rádi přespávají bezdomovci. Smíchovská radnice proto začala hovořit o nejrazantnějším postupu proti majiteli, který umožňuje zákon. "Jedinou možností, jak stavbu zachránit, je vyvlastnění," zdůraznila radní Prahy 5 Jaroslava Kroupová, jež má památky v obvodě na starosti.

"Celý park nyní hlavní město rekonstruuje a hrozí, že i po skončení úpravy zahrady tam zůstanou tyto ruiny," upozornila. Dosavadní jednání se Svobodou radnici nepřesvědčila o tom, že má zájem restauraci zachránit. "Naši úředníci jej již několikrát upomínali, aby se o budovu řádně staral. Většinou to však skončilo tím, že s námi jednal jenom přes právního zástupce, který se proti všem krokům odvolával a nemovitost chátrala dál," uvedl mluvčí smíchovské radnice Vít Drbal.

Karel Svoboda připustil, že několikrát kvůli stavu objektu dostal pokutu, kterou zaplatil. Tvrdí však, že ani jiný majitel by si s objektem nevěděl rady. "Koupil jsem to od Restaurací a jídelen s tím, že tam otevřu Rádio Vox. V tom mi ale zabránily četné kampaně vedené proti mé osobě. Poté jsem nechal vypracovat ještě dva další projekty, ale realizace jsem se zalekl, bylo tam příliš mnoho omezení," vysvětlil skladatel svůj postoj.

Největší problém je v tom, že k objektu nevedou příjezdové cesty a s každou rekonstrukcí tak budou potíže. "Třikrát mi tam někdo zničil plot a pořád tam někdo přespával. Užil jsem si s tím tolik potíží, že jsem nakonec o ten dům ztratil zájem," dodal Svoboda.

Podle radní Kroupové bylo chybou již to, že restaurace a další stavby ležící v městské zahradě přešly do rukou soukromníků. "K budovám nevedou žádné příjezdové cesty, což je pro majitele opravdu velká komplikace. V roce 1990, kdy se vše s velkým nadšením privatizovalo, na to však nikdo nemyslel," prohlásila Kroupová.

Svoboda uvedl, že má v plánu restauraci prodat. "Jednám se smíchovským starostou o prodeji městské části. Dokonce se našel i zájemce, který by tam v takovém případě obnovil restauraci. Určitě si nenechám objekt vyvlastnit. Nežijeme už v dobách reálného socialismu," podotkl skladatel.

Starosta Prahy 5 Miroslav Škaloud potvrdil, že Svoboda by rád stavbu odprodal páté městské části. Poprvé s tím ovšem přišel teprve včera po kritice médií, jež upozornila na neutěšený stav budovy. "Zatím jsme se bavili jenom o pravidlech hry. Abychom mohli začít jednat, musí nejprve předložit konkrétní nabídku," konstatoval Škaloud.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Najdete na iDNES.cz