Z restaurace v zahradě Kinských zbyly jen trosky

  9:21aktualizováno  9:21
S m í c h o v - Jeden z nejbohatších mužů českého hudebního průmyslu, skladatel Karel Svoboda, vlastní jednu z nejubožejších pražských staveb. Svoboda je majitelem bývalé restaurace U Jezírka v zahradě Kinských, z které se po letech chátrání stala ruina s téměř neexistující střechou, kde rádi přespávají bezdomovci. Smíchovská radnice proto začala hovořit o nejrazantnějším postupu proti majiteli, který umožňuje zákon. "Jedinou možností, jak stavbu zachránit, je vyvlastnění," zdůraznila radní Prahy 5 Jaroslava Kroupová, jež má památky v obvodě na starosti.

"Celý park nyní hlavní město rekonstruuje a hrozí, že i po skončení úpravy zahrady tam zůstanou tyto ruiny," upozornila. Dosavadní jednání se Svobodou radnici nepřesvědčila o tom, že má zájem restauraci zachránit. "Naši úředníci jej již několikrát upomínali, aby se o budovu řádně staral. Většinou to však skončilo tím, že s námi jednal jenom přes právního zástupce, který se proti všem krokům odvolával a nemovitost chátrala dál," uvedl mluvčí smíchovské radnice Vít Drbal.

Karel Svoboda připustil, že několikrát kvůli stavu objektu dostal pokutu, kterou zaplatil. Tvrdí však, že ani jiný majitel by si s objektem nevěděl rady. "Koupil jsem to od Restaurací a jídelen s tím, že tam otevřu Rádio Vox. V tom mi ale zabránily četné kampaně vedené proti mé osobě. Poté jsem nechal vypracovat ještě dva další projekty, ale realizace jsem se zalekl, bylo tam příliš mnoho omezení," vysvětlil skladatel svůj postoj.

Největší problém je v tom, že k objektu nevedou příjezdové cesty a s každou rekonstrukcí tak budou potíže. "Třikrát mi tam někdo zničil plot a pořád tam někdo přespával. Užil jsem si s tím tolik potíží, že jsem nakonec o ten dům ztratil zájem," dodal Svoboda.

Podle radní Kroupové bylo chybou již to, že restaurace a další stavby ležící v městské zahradě přešly do rukou soukromníků. "K budovám nevedou žádné příjezdové cesty, což je pro majitele opravdu velká komplikace. V roce 1990, kdy se vše s velkým nadšením privatizovalo, na to však nikdo nemyslel," prohlásila Kroupová.

Svoboda uvedl, že má v plánu restauraci prodat. "Jednám se smíchovským starostou o prodeji městské části. Dokonce se našel i zájemce, který by tam v takovém případě obnovil restauraci. Určitě si nenechám objekt vyvlastnit. Nežijeme už v dobách reálného socialismu," podotkl skladatel.

Starosta Prahy 5 Miroslav Škaloud potvrdil, že Svoboda by rád stavbu odprodal páté městské části. Poprvé s tím ovšem přišel teprve včera po kritice médií, jež upozornila na neutěšený stav budovy. "Zatím jsme se bavili jenom o pravidlech hry. Abychom mohli začít jednat, musí nejprve předložit konkrétní nabídku," konstatoval Škaloud.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

OBRAZEM: Kůrovcová kalamita poblíž Orlické přehrady z ptačí perspektivy

Praha, 9.9.2019, kůrovec, kůrovcová kalamita, lesy v oblasti Zvíkovské...

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let. Podle odborníků je dnes situace nejhorší v historii českého...

Teplé počasí v Česku zůstane. Výrazněji se ochladí až v půlce října

Ilustrační foto

Příští týden se bude počasí měnit jako na houpačce. Po teplém začátku týdne, kdy se ručička teploměru vyšplhá až na 23...

Najdete na iDNES.cz