Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Z radosti tisíců u papežových nohou mi běhal mráz po zádech

  23:15
Má účast v kostele se dosud omezovala na nějakou tu vánoční mši, občas pohřeb. Přesto jsem šel dobrovolně na papežovu mši na brněnském letišti. A nelituji toho. Ne že by se na mém vlažném vztahu k církvi něco výrazně změnilo. Ale ta otevřená radost tisíců lidí ze společné víry je prostě fascinující.

Slunce vychází nad letištěm Brno Tuřany, kde věřící čekají na papežskou mši. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Je pět hodin ráno. Předpověď sice slibuje teplý a slunečný den, ještě to však není poznat. Cestou k autobusu je mi zima, určitě je jen pár stupňů nad nulou. Potkávám flamendra, jak se potácí k domovu. Za chvíli jej však vystřídají poutníci - staří, mladí, rodiny s malými dětmi a kočárky.

Chvíli po zprávách vyrážíme. Farnost ze Šternberka - mého rodného města - na mši do Brna vypravila čtyři autobusy. Jeden bude pokračovat i do Staré Boleslavi.

Kaplan Zdeněk, který má náš autobus na starosti, se chopí mikrofonu. "Chvála Kristu," uvítá věřící a vyzve je k modlitbě. "Strážní andělé...," předříká a osazenstvo autobusu mu šeptem odpovídá. Projíždíme kolem herny, neonová světla vykreslují siluetu opozdilce, který se zapomněl na barovém pultu. Opouštíme město, do tmy za okny zní modlitba Pod ochranu tvou se utíkáme.

Přečtěte si: Papež sloužil v Brně mši pro sto dvacet tisíc věřících

Na východě se objevila jitřenka. Za okamžik ji vystřídají první červánky, obloha bledne. Cáry mlhy, které se válejí podél dálnice, tu a tam prořízne škleb politika na bilboardu, který slibuje vše možné.

Osazenstvo autobusu spí, nebo rozjímá. Od Slavkova už pravý jízdní pruh patří výhradně autobusům. Postupně se k sobě přibližují, sem tam se nějaký přidá z připojovacího pruhu, někteří řidiči předjíždějí. V ranním světle připomínají korálky růžence.

Kaplan rozdá programy a lístky, chvíli čekání vyplní oragnizačními pokyny. Parkujeme ve žluté zóně, tak dva kilometry od letiště Tuřany.

Papež je falešný prorok, snažil se vysvětlit muž na přístupové cestě k letišti Tuřany.Časné ráno na přístupové cestě k letišti Tuřany.

Okamžitě se připojujeme k proudu poutníků. Optimistická nálada, po levé straně se mezi poli vyloupne areál, ze kterého se line hudba. Kytary, bubínky a zpěv nábožných písní jde poutníkům v ústrety.

Fotím z mostu dav, když zaslechnu zpěvný hlas odněkud zespoda: "A tutaj mám takový špagátek. Ten roztáhneme a šeci se chytíte. Nebudu vás nikde honit. Dyž řikám šeci, tak šeci." To jeden muž pořádá sedmnáct nezvedených klučisek před tím, než se do davu vrhnou. Poslušně za ním cupitají jako ovečky.

"Dnes tu bude pán, dnes tu bude pán," volají poutníci. Kolem je slyšet slovenštinu, polštinu. Cestu lemují sloupky a podnikaví Poláci do nich zapichují vlaječky Vatikánu, s papežem i městem Brnem. "Malá za pade, tadle za stovku," odpovídá obchodnice na dotazy. Vlaječky jdou z ruky do ruky, nestačí je ani doplňovat.

A aby'sme sa neztratili, tak se šeci chytnem tady toho provázku. Aneb pan farář vede sedmnáct dětí na mši.Za pade. Cesty kolem letiště v Tuřanech lemovaly stánky s vatikánskými vlaječkami.

Vstupujeme do areálu. Z pódia nás vítá úvaha režiséra Jiřího Stracha, kterého vystřídá muzika Hradišťanu a Kantilény Brno. Plocha se zaplňuje, sbor předzpívává a masa mu odpovídá při nácviku písní. Přilétá speciál s prezidentem.

Chvíli po něm i s papežem. Lidé se hrnou k okrajům sektorů směrem k letištní ploše. Vojáci a pořadatelé mají co dělat, aby je udrželi. Za okamžik už papež projíždí mezi sektory a žehná věřícím. "Nic neuvidím," strachuje se dívka na vozíku.

Ministranti poslouchají kázání svatého otce.Ministranti poslouchají kázání svatého otce.

Utíkám do sektoru plného ministrantů a nižších kněží. Mše začíná, papež Benedikt XVI. si přeje, aby se na ni všichni soustředili. Jako mávnutím kouzelného proutku všichni utichnou, záplava vlaječek zmizí. Kolem mě jsou jen bílá a černá roucha věřících. Sem tam se mihne mnišská kutna. Věřící sedí na stoličkách nebo na zemi, někteří leží. V pravidelných intervalech je však nutné povstat. Jako v kostele.

Na konci areálu, hned u kotvy, stojí ti, kteří sem dorazili v krojích. Jdu tam. Záplava barev, volánků, stuh, čepců a per. "Bratři a sestry, s radostnou důvěrou prosme našeho Pána a volejme: Pane, smiluj se!" vyzývá papež a více jak 100 tisíc lidí mu odpovídá Kyrie, Kyrie eleison. Běží mi mráz po zádech.

Pokleknout při modlitbě není v kroji jen tak.Poutníci mohli během mše na letišti v Tuřanech přijmout tělo Kristovo.

Dívky v bohatě zdobených a nařasených krojích si klekají, papež udílí požehnání. Od pódia vycházejí kněží, každý má v ruce misku s tělem páně. V každém sektoru pod velkým deštníkem ve vatikánských barvách se koná svaté přijímání. "Corpus dei," řekne kněz a vloží hostii do úst poutníkových.

Mše se chýlí ke konci, nejdřív v průvodu odcházejí vysocí kněží, pak papež nastoupí do papamobilu, kyne poutníkům, za kotvou zahne na letištní plochu a po chvíli mizí ve svém speciálu, "Vyčkejte ve svých sektorech," vyzývají organizátoři věřící. "Budeme odcházet organizovaně." Přesto se stovky lidí neudrží a přiskočí k plotu, který lemuje letištní dráhu. Letadlo s papežem se odlepuje od země a míří ku Praze.

Sektor poblíž podia patřil krojovaným poutníkům.Jeden ze sektorů byl vyhrazený krojovaným poutníkům.

Masa se dala do pohybu, tisíce nohou víří žlutý prach. Někteří při odchodu volí zkratku přes pole. Já taky, v půli cesty toho však začínám litovat. Chůze po oraništi je značně namáhavá, shoduji se s asi sedmdesátiletou paní. Naštěstí jsme již blízko cíle.

Po pravici klopýtá mnich. "Jdeš pobosky?" povzbuzuje jej z valu dálnice jeho kolega. Je z toho šťastné setkání, tisknou si ruce a smějí se. Bůh byl dnes mezi námi. Amen.

Kněží odcházejí a loučí se s věřícími.Loučení na seřadišti autobusů.
Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhlo 30. září a 1. října.

Opičí neštovice u dítěte v ČR se nakonec nepotvrdily, řekl primář Dlouhý

  • Nejčtenější

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Putin vyslal k Ukrajině „jaderný“ vlak, základnu opustila i superponorka

Severoatlantická aliance předala členským státům informace, podle nichž by ruský prezident Vladimir Putin mohl plánovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Ruský hacker prohrál, Česko mu 1,25 milionu za vydání do USA platit nemusí

Rus Jevgenij Nikulin nemá nárok na 1,25 milionu korun, které žádal od Česka jako odškodné kvůli svému předčasnému...

Volný obžalobu kvůli ivermektinu odmítl. Hrozí mu až tři roky za mřížemi

Bývalý poslanec Lubomír Volný ve středu u soudu odmítl obžalobu ze šíření poplašné zprávy o léku ivermektin. Uvedl, že...

Ferdinand Vaněk by se dožil 86 let. Havlovi tehdy popřálo i Rudé právo

Václav Havel by ve středu 5. října oslavil své 86. narozeniny. Před třiatřiceti lety mělo toto životní jubileum poněkud...

Kontroly na slovenské hranici budou prodlouženy o dvacet dnů, pomohou i vojáci

Vláda se rozhodla o dalších dvacet dnů prodloužit kontroly na česko-slovenské hranici. Budou do 28. října včetně....

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...