Poslanci přiklepli peníze na muzeum v Palachově domě, 45 let po jeho smrti

  3:00aktualizováno  3:00
Pětačtyřicet let po sebeobětování studenta Jana Palacha se jeho rodný domek ve Všetatech na Mělnicku má změnit v muzeum. Poslanci v rozpočtu na příští rok schválili speciální dotaci ve výši šest milionů na vykoupení domu. Ten je nyní prázdný a chátrá.

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech chátrá. Kolemjdoucí mohou na fasádě vidět malou pamětní desku. | foto:  František Vlček, MAFRA

Je to příběh, který nenechává žádného z Čechů chladným: půl roku po sovětské okupaci v srpnu 1968, kdy se nenásilný odpor národa proti vetřelcům začíná drolit, se na pražském Václavském náměstí na protest upaluje student Jan Palach. Za necelý měsíc uplyne 45 let od jeho smrti.

Palachovo jméno tak dnes znají v tuzemsku téměř všichni, ale kdo přijede do "jeho" Všetat na Mělnicku, najde tam jen prázdný a opuštěný rodný dům, který není v nejlepším stavu. Pro přesnost: Jan Palach se narodil v porodnici v Praze, ale v domku vyrůstal.

Fotogalerie

Grafik Jan Poukar si toho už dávno všiml a rozhodl se to změnit. Založil před dvěma lety sdružení "Národ pohasl" a usiluje o vykoupení domu a jeho přeměnu na muzeum. "Nejdříve jsme se snažili oslovovat soukromou sféru, ale podnikatele to příliš nezaujalo. Tak jsme začali jednat s politiky. Nakonec se to podařilo díky poslanci Františku Laudátovi z TOP 09, který si to vzal zasvé. Ale zřejmě se našla širší politická shoda," popisuje Poukar.

Poslanci při schvalování rozpočtu na příští rok "přiklepli" jeho projektu šest milionů korun. "Ještě vůbec nevím, jak to bude zajištěno. Tedy jestli dům vykoupí stát, nebo naše sdružení. Nám jde ale o to, abychom nad tím měli kontrolu, aby se při stavbě zbytečně nemrhalo prostředky, a také chceme mít kontrolu nad expozicí," uvedl Poukar s tím, že první jednání začnou hned začátkem příštího roku.

Palachův bratr: Raději kdyby v tom domě někdo bydlel

Palachův rodný dům ve Všetatech je už řadu let prázdný. "Koupila ho už dávno od maminky jedna známá, která se o něj dobře starala. Jenže později zemřela," vzpomíná Jiří Palach, Janův bratr. Ve Všetatech nežije, bydlí trvale jinde.

Kdo byl Jan Palach a proč se v lednu 1969 upálil

  • Jan Palach se narodil 11. srpna 1948, žil s rodiči ve Všetatech na Mělnicku
  • Jeho otec měl cukrárnu, kterou mu komunisté v padesátých letech zavřeli
  • Jan Palach studoval Vysokou školu ekonomickou, pak Filozofickou fakultu UK v Praze
  • V srpnu 1968 Sovětský svaz a jeho spojenci obsadili Československo, aby zabránili demokratickým změnám. Lidé se stavěli na neozbrojený odpor, Jan Palach se zapojil do stávkového hnutí
  • Později odpor ochabl, což Palach těžce nesl. Chtěl obsadit rozhlas a vyhlásit výzvu ke generální stávce
  • Dne 16. ledna se na protest proti letargii veřejnosti (ale i okupaci samotné) upálil na Václavském náměstí. Nepovažoval se za sebevraha, svůj čin nazval "akcí"
  • Zemřel 19. ledna 1969 a jeho pohřeb se stal celonárodní manifestací
Jan Palach

Jan Palach

Poukar už má připravený plán, jak zajistit výkup, a má i představu o muzeu. "Současný majitel souhlasí s prodejem, jsme domluveni i na částce a ta domluva stále platí," říká. Podle jeho představ by v domku mohla být expozice o Janu Palachovi a vedle v novém objektu by mohl vzniknout malý sál, kde by se konaly besedy se školáky. "Ti by tvořili hlavní část návštěvníků," plánuje Poukar.

"Asi před rokem byla v parlamentu diskuse o tom, zda má být výročí úmrtí Jana Palacha významným dnem. A tehdy tam zaznělo, že jeho rodný dům ve Všetatech není v dobrém stavu," vysvětluje poslanec Laudát, proč se o osud Palachova domu začal zajímat.

Letos podal Laudát, který je členem rozpočtového výboru, pozměňovací návrh, aby byly vyčleněny peníze na výkup a rekonstrukci domu, které by oficiálně dostalo ministerstvo kultury.

"Už dříve jsem řekl, že to navrhnu, tak jsem to udělal. Někteří na mne koukali rozpačitě, ale prošlo to," říká Laudát. "Ten dům není v tak špatném stavu, díval jsem se tam a třeba izolace proti vodě jsou v pořádku," dodává.

Přesto by byl rád, kdyby se rekonstrukce dělala spíše pomaleji, aby se výdaje lépe kontrolovaly. "Velmi si cením té iniciativy. Ale osobně bych byl nejspokojenější, kdyby si ten dům koupila nějaká rodina a bydlela tam. A bratra připomínala jen pamětní deska. Aby ten dům normálně žil," říká bratr Jiří.

12. ZÁŘÍ Do kin jde film Hořící keř, který vznikl sestříháním ceněného...
Scéna z filmu Hořící keř

Film o Palachovi. Letos mělo premiéru oceňované drama Hořící keř v režii Agnieszky Holland.

Přiznává, že do Všetat jezdí spíše výjimečně - nechce se nechat trápit vzpomínkami. "Muzeum v tom domě si moc nedovedu představit, ale rád bych se mýlil," dodává.

Podle Poukara by muzeum mělo být založeno spíše na emocionálním prožitku než na tradiční expozici. A to i z toho důvodu, že není dost předmětů k vystavení. "Těch osobních věcí, které se zachovaly, není mnoho," řekl Poukar.

Jan Palach se z rodného domu ve Všetatech vypravil do Prahy i v osudný den 16. ledna 1969, kdy se v horní části Václavského náměstí polil benzinem a zapálil. Jeho zranění byla smrtelná, poslední tři dny života strávil na klinice plastické chirurgie v pražské Legerově ulici.

Upoutávka k filmu o Janu Palachovi Hořící keř:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Výkopový dělník se ochlazuje při práci v centru Brna. (26. června 2019)

Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz