Plukovník Otakar Černý se jen o dva týdny nedožil nejvyššího státního ocenění.

Plukovník Otakar Černý se jen o dva týdny nedožil nejvyššího státního ocenění. | foto: Michal Sváček

Z německého zajetí se prohrabal lžící, Bílého lva se nedožil

  • 185
Za války ho pronásledovalo gestapo, po ní komunisté. I jim ale dokázal utéct a nakonec desítky let prožil v Anglii. Ve středu si měl Otakar Černý, letec britské RAF přijít pro nejvyšší možné české vyznamenání, Řád Bílého lva I. třídy vojenské skupiny. Před dvěma týdny ale Černý v Cambridgi zemřel.

Otakar Černý se nedožil svých devadesátých narozenin, které by oslavil 17. listopadu. Vyznamenání za něj včera přebíral jeho syn Richard. "Plukovník Otakar Černý patřil mezi hrdiny leteckých bojů za druhé světové války," řekl včera kancléř Hradu Jiří Weigl, předtím než prezident Václav Klaus vyznamenání předal.

Příběh Otakara Černého ale nepatří zrovna k těm známým příběhům, přestože by se dal podle jeho osudu natočit napínavý film. Černý by totiž mohl stejně jako daleko známější letec Josef Bryks mít přezdívku "král útěků". Ale po pořádku.

Cesta do Anglie

U letectva sloužil Otakar Černý už před začátkem 2. světové války, konkrétně na letišti v Praze–Kbelích. Zde ho zastihl začátek okupace Československa německými vojsky. Čekalo ho propuštění z armády, a tak se rozhodl utéct. Chtěl bojovat, proti Němcům.

TRPĚL V GULAGU, CVIČIL LETCE RAF

Přečtěte si také o pilotovi Gablechovi, který Řád bílého lva dostal v 94 letech

Podařilo se mu dostat do Polska a odtud do Francie. Krátce pobyl v cizinecké legii, společně s dalšími českými letci se mu ale podařilo díky české exilové vládě dostat do Anglie. Byl přidělen k 311. bombardovací peruti a stal se radiotelegrafistou.

Letec Černý není známý také kvůli tomu, že jeho letadlo bylo sestřeleno poměrně brzy – 16. července 1941 nad Nizozemskem. Společně s dalšími se mu podařilo vyskočit. Nechtěl padnout do zajetí, ale nakonec ho zajali a poslali do zajateckého tábora ve Waldburgu. Právě tady začala Černého útěkářská anabáze.

Jak vykopat tunel

Tajný tunel, který vedl za ostnatý plot tábora, kopal Černý společně s dalšími vězni, Angličany i Kanaďany, asi měsíc. Lžícemi a noži. Společně s ním utekl i Josef Bryks. Gestapo a němečtí vojáci je pronásledovali, dvojici se nakonec dařilo unikat osm dní. Bryksovi asi ještě o dva dny déle.

Černého i Brykse odvezli do jiného tábora, který byl v Schubinu v tehdejším Prusku. Znovu se rozhodli vykopat tunel. Vstup do něj byl na záchodě. Tunelem utekl Černý, Bryks se dostal ven ve voze s močůvkou. Podařilo se jim nakonec dostat do Varšavy, kde skrývali asi dva měsíce. Znovu je ale chytili.

Černý skončil v přísně střeženém táboře u městečka Sagan. Byli tu i další Češi a také Angličané a Kanaďané. Všichni opět začali kopat tunel. Tento pokus se zapsal do historie jako "Velký útěk" a byl podle něho natočen film, ve kterém hrál třeba Steve McQueen nebo James Cobburn.

Útěk bohužel skončil tragicky, náhodou byl prozrazen a nacističtí velitelé nechali postřílet padesát zajatců. Černý zbytek války prožil v táboře v Colditz, který v roce 1945 osvobodili Američané.

Poslední útěk

Po skončení války se vrátil do Československa. Se svou manželkou, Angličankou, tu ale žil jen tři roky, narodil se jim tu i syn. V květnu 1948 byl ale stejně jako další letci z RAF zatčen. V procesu s nimi dostal nakonec 3,5 roku a skončil v táboře v Dolním Jiřetíně.

Byl tu i jeho kamarád Bryks. Jenže toho jednoho dnes z Jiřetína odvezli a tak se Černý rozhodl utéct sám. Podařilo se mu to přes střešní okno. Za dva týdny se dostal až do západního Německa a pak i do Anglie. Žena se synem se za ním dostala o něco později. "Který útěk byl ten nejdůležitější? Určitě ten poslední," řekl před dvěma roky MF DNES Černý. - čtěte Nejdůležitější bylo utéct komunistům, říká letec RAF


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video