Výsledek pacienta vyšetřeného včera v motolské nemocnici je negativní. "Vzorek putuje dál do národní referenční laboratoře, kde by do dvou dnů měli výsledek garantovat. Dnes můžeme stoprocentně potvrdit, že se nejedná o prasečí chřipku. Laboratoře ale umí zjistit, o jaký gen se jedná, pokud jde vůbec o chřipku," sdělila iDNES.cz mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová.
Ani dva pacienti z nemocnice na Bulovce novou formou chřipky netrpí. "Ti, kteří u nás byli hospitalizováni, jsou negativní," sdělila iDNES.cz primářka infekční kliniky nemocnice Hana Roháčová. Pacienti už byli propuštěni a čeká je normální režim. Oba pacienti trpěli po návratu z rizikové oblasti zvýšenou teplotou, bolestí v krku a kašlem.
Na zastavení chřipky je pozděTeď je nutné mírnit dopady viru, varovala WHO |
Nemocnice nyní čeká na výsledky několika dalších lidí; budou hotové zřejmě ve čtvrtek. Tři lidé jsou v domácí izolaci, jejich příznaky byly minimální.
"Lidé jsou vyděšení, přicházejí k nám poměrně hodně, i když nemají vůbec příznaky chřipky. Mají lehké respirační infekty, ale kvůli tomu, že byli v rizikové oblasti, raději přijdou," popsala Roháčová. Lékaři i tyto lidi vyšetří a sdělí jim veškeré potřebné informace.
"Proběhla u nás už celá řada vyšetření, hospitalizovány máme dva. Případů lidí, kteří se chodí informovat, samozřejmě přibývá. Do teď to ale byly samé případy, které ani klinicky chřipce neodpovídají," sdělila Roháčová.
Lékárny jsou plné, lidé chtějí tamiflu
Obavy veřejnosti pociťují také lékárníci, lidé mají zájem o tamiflu, jeden z léků proti prasečí chřipce. "Dřív se o něj nikdo nezajímal, teď se chodí hodně ptát, už přišlo asi deset lidí s receptem," popsala Jana Gregorová z lékárny Fakultní nemocnice Bulovka.
Podle Gregorové je znepokojení hodně podobné tomu před několika lety, když propukla v Asii epidemie ptačí chřipky. "Nejvíc asi přicházejí ti, kteří cestují nebo cestovali. Ať už do Mexika či Ameriky. Někteří lidé se ale bojí, i když nikde nebyli," popsala lékárnice.
Prasečí chřipka v ČeskuČeská republika zvýšila na doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) stupeň nebezpečí chřipkové pandemie z třetího na čtvrtý ze šesti možných. ČTK to po setkání s premiérem Janem Fischerem řekla odstupující ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). V Česku zatím není žádné potvrzené onemocnění. Dva lidé jsou hospitalizováni, čeká se na laboratorní výsledky. |
Tamiflu se vydává pouze na lékařský recept, stojí zhruba 600 až 700 korun. Pokud hygienik vyhlásí epidemii, u některých věkových skupin platí část ceny zdravotní pojišťovny. Jedno balení obsahuje deset tablet.
Podobně jako u antimalarik se dá tamiflu použít profylakticky neboli preventivně před cestou do rizikové oblasti.
"Člověk, který cestuje do rizikové oblasti, bere jednu pilulku denně. Jedná se o prevenci podobnou jako u antimalarik, v Česku se lék jako prevence nepoužívá," popsala Gregorová.
Hana Roháčová považuje zvýšený zájem o tamiflu za "nepříliš šťastný". "Pokud si lidi budou brát tamiflu na nejrůznější věci, mohou se zásoby vyčerpat velmi brzo. Navíc by mohla brzy vzniknout vůči tamiflu rezistence," varovala lékařka.
Před zvýšeným použitím léku varovala i ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová. Na tiskové konferenci nabádala lidi, aby tamiflu zbytečně nepoužívali, pokud to není nutné. Zároveň žádala lékaře, aby lék předepisovali jen v odůvodněných případech. Na lék by se totiž mohla vytvořit rezistence a v případě potřeby by nemusel zabírat.
Napilno nemají ale pouze lékárny a infekční oddělení. "Máme úplně vyprodané zásoby roušek na obličej. Od včerejška je to úplná hysterie. Lidé si kupují roušku třeba i do metra, zájem mají také ti, kteří jedou na dovolenou," popsala Klára Hrubá ze zdravotnických potřeb Florence.
Cestovky ruší letyKancelář Exim Tours a další cestovky ruší kvůli prasečí chřipce odlety do Mexika. - více o tomto opatření čtěte zde |
Podle lékařky Roháčové není ale v současné době třeba propadat panice. "Situace se monitoruje, v ČR zatím žádné hlášené případy onemocnění nejsou. Kromě Mexika zatím nemoci nikdo nepodlehl," sdělila Hana Roháčová.
Jedná se ale samozřejmě o chřipku, která je stejně jako všechny ostatní typy chřipky nepříjemná. "Nyní nevíme, kolik se objeví případů, jak se bude situace dál vyvíjet. Zatím si ale myslím, že by lidé měli zůstat nohama na zemi," uzavřela Roháčová.