Pátek 15. ledna 2021, svátek má Alice
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 15. ledna 2021 Alice

Z kritiků armády se stali reformátoři. Cítíme tlak, přiznává šéf týmu Šedivý

  10:17
Kdo sám kritizoval, ať ukáže, co umí. I tak lze číst složení týmu, který piluje Bílou knihu ministerstva obrany. Vojáci sami ji očekávají s nadějí i skepsí. "Po těch příslibech a zklamáních minulých patnácti let se není co divit," říká Jiří Šedivý, šéf týmu tvůrců Bílé knihy.

Vojáci očekávají Bílou knihu s nadějí - ale také se skepsí. Minulé reformy, které neskončily dobře, jim vzaly důvod k optimismu. Ilustrační snímek. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Víte, co mají společného exministr obrany (nejvýše postavený Čech v NATO), novinář a šéf Transparency International v Česku?

MÍSTO DVOU ŠEDIVÝCH JEDEN

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábu

Armádní generál v záloze a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý (jmenovec předsedy komise) z týmu odstoupil. Zdůvodnil to možnou kritikou ze střetu zájmů kvůli práci v konzultační společnosti Generals.

Minimálně to, že v minulosti svorně mluvili o problémech české obranné politiky. O propletenci ministerstva obrany, generálního štábu a armády. O tom, co by se mělo dělat lépe. Teď se sešli u jednoho stolu se zadáním: když jste o problémech mluvili a psali, zkuste si je vyřešit. Napište Bílou knihu ministerstva obrany.

Kritizovali, teď ukážou, co umí

Lektor bezpečnostních studií Jiří Šedivý kupříkladu napsal na požádání NATO Review (vojenský magazín Severoatlantické aliance, pozn. red.) tak kritický pohled na reformu české armády, že ho z webu redakce později tiše stáhla.

Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka otevřeně hovořil o pachu korupce, provázejícím armádní zakázky.

ARMÁDA ZA 15 LET DLE BÍLÉ KNIHYJiří Šedivý, šéf tvůrců Bílé knihy obrany

"Početní stav bude přibližně stejný jako nyní. Systém velení a řízení bude podstatně štíhlejší a jen dvoustupňový. Armádu bude politicky řídit a organizačně podporovat ministerstvo s polovinou zaměstnanců oproti dnešku. Většina podvěsů, tedy struktur, podniků a činností, které přímo nepodporují nosné funkce sektoru obrany, bude odříznuta. Budeme mít mnohem méně generálů. Tři čtvrtiny armády budou plně interoperabilní podle standardů NATO a tudíž nasaditelné do zahraničních operací."

Jiří Šedivý (dle Army.cz)

Novinář František Šulc zase založil web On War, On Peace, který si rychle vydobyl reputaci specializovaného média s řadou autorů a konstruktivními diskusemi.

Deset kapitol a vášnivý záložák

Bílá kniha bude mít zhruba deset kapitol - zatím to není definitivní. Dotknou se proměn bezpečnostního prostředí, role české armády, ekonomiky resortu obrany, personalistiky nebo třeba organizačních změn v civilní a vojenské části ministerstva.

"Naší ambicí je předložit ministrovi souhrnnou cestovní mapu, která pomůže provést resort momentální rozpočtovou nouzí, ve střednědobém výhledu ozdraví resort a současně ho nasměruje na trasu dlouhodobě udržitelného rozvoje," řekl iDNES.cz Šedivý.

Práci na jednotlivých kapitolách si autoři rozdělili podle odbornosti. Šedivý sám má například na starost obranné plánování a reorganizaci systémů velení a řízení. "Vášnivý záložák, kolega Marhoul," jak šéf týmu charakterizuje režiséra filmu Tobruk, vymýšlí, co s aktivními zálohami. David Ondráčka z Transparency International se specializuje na zadávání zakázek.

Šéfovi sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Františku Bublanovi se tým zdá jednostranný. "Chybí mi tam více odborníků, možná z akademické sféry. Podivil jsem se nad režisérem Marhoulem, přijde mi to spektakulární. Nechci ale hodnotit všechny osobnosti," řekl iDNES.cz.

SKEPTICKÝ ŠÉF VÝBORU BUBLAN

Ministr vnitra František Bublan

"V týmu mi chybí více odborníků, možná z akademické sféry. Účast režiséra Marhoula mi přijde spektakulární."

Patnáctičlenný tým se bude scházet nejméně jednou měsíčně, v případě potřeby v užším složení i častěji. "Vzhledem k časovému tlaku probíhá řada prací paralelně, nemůžeme postupovat po kapitolách. Některé části ovšem zaberou podstatně méně času než jiné," poodkrývá pracovní postup Šedivý.

Tvůrci Bílé knihy počítají i s podněty od veřejnosti. Lze je zasílat přes web ministerstva obrany, zatím jich dorazilo několik desítek. Jsou spíše obecné, ale Šedivý věří, že jakmile se začnou řešit konkrétnější věci, zájem přispět touto formou poroste. Inspiraci čerpají jeho lidé i z diskusí na blogu člena týmu Františka Šulce.

Bez peněz a bez ČSSD přijde práce vniveč

Bude to celé ale k něčemu dobré? Pojmenovat problém Bílé knihy je snadné: žádná z minulých reforem nedopadla dobře - ať už kvůli příliš optimistickému pojetí, nebo pro rozpočtové škrty.

Za prvních dvanáct let samostatné České republiky bylo reforem sedm a smutný vtip z vojenského prostředí říká, že obranná politika Česka je sice perfektně koncepční, jen se ta koncepce co rok či dva mění.

I teď Šedivý přiznává: "Pokud nebudeme mít stabilní rozpočtový rámec a realistický výhled do vzdálenější budoucnosti, sebelepší plán bude k ničemu. Nedělejme si iluze, v dobách míru je armáda a obrana všude spíš na okraji politického zájmu a musí se bránit útokům na svůj rozpočet."

Kvůli nedotaženým reformám minulých let proto vojáci očekávají Bílou knihu sice s nadějemi, ale zároveň i velkou skepsí. "Po těch všech příslibech a následných zklamáních v posledních patnácti letech se jim nelze divit. Tyto tlaky jsou samozřejmě pro nás zavazující, ale také doufám, že nás - členy komise i expertní týmy - vybičují k lepším výkonům," uzavírá Šedivý.

Opatrný je i šéf branného výboru Bublan. "Na výbor sice přišla nabídka konzultací, ale ono to bývá tak, že máme diskutovat, až když je něco hotovo. Bylo by lepší, kdybychom byli vtaženi průběžně. Nerad bych, aby nám předložili Bílou knihu jako takovou - a teď o tom diskutujte - ale když přijdou s nějakými tezemi před polovinou své práce, budu spokojen."

KDO PŘIPRAVUJE BÍLOU KNIHU

Jiří Šedivý, předseda komise: Náměstek generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování, nejvýše postavený Čech v NATO. Ministr obrany z první Topolánkovy vlády (2006-2007). Profesor bezpečnostních studií z prestižního Marshallova centra pro evropská bezpečnostní studia.

Luboš Dobrovský: Znalec Ruska, po roce 1989 náměstek ministra zahraničí a dva roky federální ministr obrany. V letech 1996-2000 velvyslanec v Moskvě.

Ivan Dvořák: Šéf Sekce obranné politiky a strategie na ministerstvu obrany. Byl u zrodu mise české armády při NATO. Podílel se na minulých koncepčních dokumentech ministerstva obrany.

Jan Jireš: Lektor mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií, ředitel Centra transatlantických vztahů. Zabývá se evropskou bezpečností a reformou bezpečnostního sektoru.

Zdeněk Kříž: Byl pedagogem na Vojenské akademii v Brně, přednáší mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě. Zabývá se mimo jiné civilně-vojenskými vztahy.

Václav Marhoul: Filmový režisér, natočil například snímek Tobruk. Zabývá se problematikou aktivních záloh, sám jako záložák má hodnost majora.

František Ochrana: Absolvent vojenské akademie. V letech 1992-1996 pracoval jako analytik a koncepční pracovník ekonomického úseku ministerstva obrany. Zabývá se veřejnými financemi a alokací zdrojů.

David Ondráčka: Odborník na reformu veřejné správy, boj s korupcí a veřejné zakázky. Ředitel Transparency International ČR. Věnuje se zavádění transparentních rozhodovacích postupů.

Šimon Pánek: Ředitel nevládní humanitární organizace Člověk v tísni. Muž s praktickými zkušenostmi s nestabilními zeměmi, kde působí humanitárci i vojáci v součinnosti.

Zbyněk Pavlačík: Předseda sdružení Jagello 2000. To např. pořádá Dny NATO v Ostravě, provozuje chod informačního centra NATO v Praze a specializovaný web natoaktual.cz.

Libor Stejskal: Dlouhodobě se věnuje ochraně obyvatelstva, problematice zranitelnosti a odolnosti. Pracoval v civilní části Provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu.

Petr Pavel: generálmajor, zástupce ČR ve velitelství spojeneckých vojsk v Evropě (SHAPE). Zastával velitelské funkce u výsadkového pluku, později brigády speciálního určení v Prostějově.

František Šulc: Novinář, dlouhodobě se zabýval bezpečnostní problematikou, působil v konfliktních oblastech. Založil internetové stránky On War, On Peace, kde rozebírá bezpečnostní otázky.

Petr Voznica: Velvyslanec ve Slovinsku, generálmajor v záloze. Odborník na krizové řízení, při povodních v roce 1997 velel 2. armádnímu sboru. Vedl tým pro přípravu strategické revize obrany ČR.

Miroslav Žižka: První zástupce náčelníka generálního štábu. Působil v poválečné Bosně a na velitelství operací NATO v Nizozemsku a ve velitelství pozemních sil české armády.

Zdroj: Ministerstvo obrany České republiky

Autor:

Imunolog v Rozstřelu: Navrhl jsem zavřít dobrovolníky do hotelů a promořit je

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Lockdown do 22. ledna, rozhodla vláda. Výjimku nedostaly ani skiareály

Sledujeme online Opatření proti šíření koronaviru podle stupně 5 protiepidemického systému PES vláda prodloužila do 22. ledna, do kdy je...

Po vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu jsou čtyři mrtví a desítky zatčených

Během středečního obléhání sídla amerického Kongresu příznivci Donalda Trumpa přišli o život čtyři lidé. Tři kvůli...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V americkém Kapitolu se střílelo, Trumpovi stoupenci vtrhli do budovy

Při středečním zasedání obou komor Kongresu, které měly potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, se...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Po pádu laviny v Jeseníkách zemřel skialpinista

V Jeseníkách zasypala lavina skialpinistu, který se zde pohyboval společně s dalšími lyžaři. Ze sněhu ho vytahovali už...

Očkovat se půjde i v práci. Ale až na konci jara, odhadl Blatný

Podle slov ministra zdravotnictví Jana Blatného by firmy mohly začít s očkováním svých zaměstnanců „v průběhu pozdního...

GLOSA: Senátoři míří vedle. Zeman si počínal stejně jako kdysi Havel

Premium Senátoři hnutí STAN napadli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana z ­28.­prosince 2020 o vyhlášení voleb do Poslanecké...

Že vám nešla registrovat babička, to není možné, hájí se Dzurilla

Spuštění registru pro očkování proti covidu-19 doprovázely drobné problémy, registrace už však nyní funguje, řekl v...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...