„Je již dlouho zřejmé, že stále větší části občanů naší země není současný stav ve společnosti lhostejný, že se cítí ohroženi a že mají obavy o bezpečí svých rodin. Právě od těchto občanů současně víme, že v České republice postrádají odpovědný, solidní a spolehlivý politický subjekt, který by se jejich obav ujal,“ píše ve stanovisku Institutu Václava Klause, zveřejněném v úterý, na jeho internetových stránkách.
Pod textem je podepsaný blízký spolupracovník bývalého českého prezidenta a dříve i europoslanec Ivo Strejček.
Podle prohlášení Klausova institutu je přitom zbytečné hledat útočiště v rámci současného českého politického uspořádání. „Vypadá to, že nové uskupení musí vzniknout jako alternativa k obsahovému i formálnímu chování zavedených, ale stále prázdnějších a ustrašenějších, českých politických stran. Jedním z takových projevů postupného probouzení české společnosti je nově se rodící politický projekt Alternativa pro Česko,“ píše Institut Václava Klause.
A prohlášení končí tím, že Klaus a jeho spolupracovníci věří, že Alternativa pro Česko strhne pozornost českých občanů tak, jak se to v Německu podařilo sílícímu uskupení Alternative für Deutschland kolem Frauke Petry. Ta je oponentkou k uprchlíkům vstřícné politice kancléřky Angely Merkelové. A podobně se také Alternativo pro Česko, stejně jako dosud Blok proti islámu, hodlá vymezovat vůči politice vlády Bohuslava Sobotky.
Když byl na konci dubna exprezident Klaus na sjezdu AfD, podpořil ji slovy, že musí „odmítnout zničující politickou korektnost“. (více zde). O totéž se chce snažit i Alternativa pro Česko.
Zároveň ale pro úterní MF DNES Klaus naznačil, že je tu jeden problém. Deníku napsal, že hrozí, že si „nadějný název ukradne pan Konvička“. Nikde ovšem není řečeno, že se do čela Alternativy pro Česko dostane zrovna Konvička, i když to byl on, kdo spolu s Petrem Hamplem vznik nové strany oznámil po rozkolu s parlamentním Úsvitem. (více zde)
Konvička a jeho věrní demonstrovali na 1. máje v Praze:
1. května 2016 |