Miliony z projektu na pomoc vozíčkářům putují k lidem spojeným s ČSSD

  0:01aktualizováno  0:01
Nový web měl pomoci vozíčkářům získat spolehlivé informace, které by jim usnadnily život. Je však plný chyb a obsahuje méně informací než volně dostupné aplikace. Miliony z projektu putovaly firmám spojeným s ČSSD.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Měl to být vzorový příklad přeshraniční spolupráce mezi Ústeckým krajem a Saskem. Speciální projekt za více než 20 milionů korun z evropských peněz měl zlepšit život vozíčkářů v kraji. Kromě konferencí či golfového turnaje pro handicapované měl vzniknout i unikátní web, kde by vozíčkáři našli spolehlivé informace o bezbariérových místech, kam mohou v kraji bez potíží vyrazit.

Podle zjištění MF DNES záměr dopadl poněkud jinak. Mapa je plná chyb a nedostatků a miliony putovaly k firmám, v nichž figurují lokální sociální demokraté. Včetně straníka Jana Szántóa, který v minulosti musel odstoupil z čela litoměřické ČSSD kvůli obvinění, že se pod jeho vedením nabíraly do strany černé duše. A to za pomoci lobbisty Tomáše Horáčka, který je dnes stíhán v masivní kauze korupce ve zdravotnictví.

Z hejtmanství do firmy

Szántó projekt sám odstartoval ještě jako ústecký krajský radní. A po volbách „přeskočil“ do pozice obchodního ředitele firmy, která získala milionovou zakázku na web bez výběrového řízení. Ten má fungovat bez problémů už od listopadu 2017, vozíčkáři se však na jeho mapu mohou dodnes spolehnout jen stěží.

Například přímo budova krajského úřadu je označena jako restaurace – ale ta je o tři ulice dál. A v Teplicích je zase označena jako bezbariérová jakási Privátní PRL ambulance v budově polikliniky. „To je ale špatně, my jsme ORL,“ oznámila nám zdravotní sestra. „A jestli se k nám dostane vozíčkář? Pokud vyjede výtahem do pátého patra, tak ano,“ dodala. 

Sex handicapovaných. První edukační videa bourají tabu a pomáhají

Mapa navíc ignoruje ostatní ambulance v budově polikliniky i celou nemocnici ve stejném areálu. A nejen je. „Třeba zahradnictví Dvořák v Teplicích je špičkové, je tam kavárna, všechno bezbariérové, krásně dostupné,“ popsal další příklad vozíčkář Milan Turek, podle kterého je mapa plná chyb.

Ve vedlejší Bílině jsou podle mapy jen dvě místa přístupná vozíčkářům: praktická škola a minigolf. Přitom na radnici je výtah pro vozíčkáře a za miliony zde vznikla bezbariérová trasa od nádraží přes centrum města k bytům pro vozíčkáře.

Zakázka těsně pod limitem

Ústecký kraj se rozhodl vyrobit web od nuly navzdory tomu, že už pět let úspěšně funguje celorepubliková služba vozejkmap.cz, která má i mobilní aplikaci. Portál vyrobený pro Ústecký kraj eviduje jen 168 míst dostupných pro vozíčkáře, zato vozejkmap.cz jich ve stejném kraji obsahuje sedm stovek. 

Podle smlouvy, kterou protikorupční sdružení Rekonstrukce státu dohledalo v registru smluv, stál portál 1 960 000 korun. Pokud by byl jen o 40 tisíc dražší, už by musel Ústecký kraj tuto zakázku soutěžit. Takto však veřejné peníze bez výběrového řízení putovaly rovnou firmě Gold Media.

Cena je podle expertů oslovených MF DNES násobně předražená. „Necelé dva miliony za něco, co mohu velmi jednoduše vytvořit v Google či v Seznam mapách, mi nepřijde na první pohled jako adekvátní. Neumím si představit, kam se schovaly ty tisíce hodin práce,“ popsal jeden z největších českých expertů na weby Jan Řezáč.

Jakmile se MF DNES začala o záležitost zajímat, společnost Gold Media si své vlastní stránky vypnula. Z jejich zálohy je ale patrné, že jako obchodní ředitel společnosti je na nich uváděn právě Jan Szántó, někdejší krajský radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch. Redakci MF DNES se ho nyní nepodařilo kontaktovat, mobil má nedostupný a na vzkaz zanechaný v poštovní schránce domu v Litoměřicích nereagoval. Jako radní po volbách v roce 2016 sice skončil, ale dodnes sedí v komisi pro rozvoj cestovního ruchu Ústeckého kraje.

My jsme spokojeni...

A právě Ústecký kraj je s webem, který měl být podle smlouvy hotový do 30. listopadu 2017, naprosto spokojený. Podle hejtmanství firma podmínky splnila. „Toto bylo doloženo i předávacím protokolem,“ uvedla mluvčí Lucie Dosedělová. Další bezbariérová místa prý přibudou. Že by byl Szántó ve střetu zájmů, hejtmanství nepřipouští. „Není nám známo, zda a jakou funkci ve společnosti zhotovitele pan Szántó vykonává, v obchodním rejstříku není jeho jméno uvedeno,“ dodala Dosedělová.

Teď zkusím lyže, říká handicapovaný florbalista, volejbalista a plavec

Přeshraniční projekt přitom není zdaleka jediná zakázka pro Szántóa. Ústecký kraj firmě Gold Media v minulých letech vyplatil přes 12 milionů korun a zakázky v hodnotě většinou kolem dvou set tisíc korun jí chodí dál. Vedle Ústeckého kraje už pak Gold Media získává zakázky pouze z Litoměřic, kde je pod nimi zpravidla podepsán Pavel Grund (ČSSD), který byl do loňska místostarostou města. Ten také před lety nahradil Jana Szantóa na postu místostarosty a předsedy litoměřické buňky ČSSD. 

Szántó v roce 2010 musel opustit post šéfa litoměřické buňky ČSSD poté, kdy stranická kontrola odhalila, že asi třetinu členů jeho organizace tvořily takzvané černé duše. Média tehdy popsala, že za Szántóa se nabíraly černé duše za peníze, za párty i výměnou za marihuanu. Szántó se nicméně k náborům černých duší nikdy nepřiznal.

Majiteli Gold Media jsou další sociální demokraté – Petr Valta a Tomáš Matzke. „To, že mne oslovujete, pokládám bohužel za součást politického boje, který si třeba ani nemusíte uvědomovat. Takže pravda je, že netuším, co chystáte, jelikož se domnívám, že jde o snahu mne zdiskreditovat,“ odpověděl Valta na dotaz MF DNES, zda získání zakázky souvisí s jeho angažmá v ČSSD. Dvoumilionová cena za web je podle něj přiměřená. „Poptejte se například v Praze, chtějte podobné řešení projektu u renomovaných společností. Uvidíte sám,“ dodal Valta.

Dotaci mu podepsala úřednice hejtmanství Zuzana Paarová, dnes Savara. Tedy manželka obchodníka a golfisty Martina Savary. Ten s Janem Szántóem i Petrem Valtou podniká v další firmě. Podle Zuzany Savary je to pouhá náhoda. „V roce 2016, když se projekt připravoval, jsem se svým manželem ještě nebyla, znali jsme se, ale neměli jsme žádný bližší vztah, mým manželem se stal až v roce 2018,“ řekla Savara.

Známá i neznámá jména

Její manžel se předloni podílel na organizaci Golfového dne pro postižené, který byl také součástí projektu. Na turnaji hrál i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Takřka za 200 tisíc ho zorganizovala firma World Golf Marketing. Ta patří někdejšímu vlivnému šéfovi rozpočtového výboru Sněmovny Pavlu Suchánkovi, který „proslul“ svým golfovým výletem do Dubaje s lobbistou Romanem Janouškem.

Dotazníky, pomocí kterých se na web vkládají další bezbariérová místa, zase za čtvrt milionu vytvořil Miroslav Kokalanov, další známý Valty. Když však nabídl pomoc s rozšířením nedostatečné sítě vozíčkářů Turek, odmítli ho. „Museli by mě zaměstnat a řekli mi, že ten projekt už měl vyčerpané finanční prostředky,“ vylíčil Turek.

Dalších 1,3 milionu korun na propagaci projektu putovalo bez výběrového řízení pražské firmě Majkl. Ta má ovšem se svou vlastní propagací potíže – webové stránky nemá. V registru smluv je to její jediná dohledatelná veřejná zakázka. Firmě se dost hodila. Smlouvu podepsala těsně před koncem roku 2017, v němž podle účetní závěrky měla tržby necelý milion korun.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Najdete na iDNES.cz