Federace židovských obcí čerpá informace výlučně z otevřených zdrojů, které zahrnují pouze malý výsek popisované reality, počet projevů antisemitismu tak bude pravděpodobně za uplynulý rok ještě vyšší. Počet registrovaných incidentů závisí rovněž na ochotě a možnostech obětí i svědků projevy antisemitismu hlásit.
V Česku, stejně jako v jiných zemích, podle výroční zprávy přetrvává nedostatečná míra nahlašování nenávistných činů, často kvůli stigmatizaci, nedůvěře v instituce nebo obavám o osobní bezpečnost. Statistiky neumí odpovědět na otázku, jaká část české populace smýšlí či jedná antisemitsky, vypovídají však o trendech v jeho vnímání a o společenském klimatu ve vztahu k protižidovské předsudečné nenávisti.
K antisemitsky motivovanému fyzickému násilí dochází v Česku ale pouze výjimečně. „V posledních pěti letech byly Federaci židovských obcí nahlášeny dva násilné útoky. V roce 2023 nebylo evidováno žádné napadení. Z hlediska fyzické bezpečnosti zůstala v roce 2023 Česká republika pro židovskou komunitu bezpečnou zemí,“ říká předseda federace Petr Papoušek
Témata, motivy a rychlost šíření antisemitismu ovlivňovala řada domácích a zahraničních událostí. „Až do samého konce roku 2023 se objevovaly antisemitské narativy spojené s ruskou vojenskou agresí proti Ukrajině i s doznívající pandemií nemoci covid-19. Jednoznačným zlomem se stal 7. říjen 2023, kdy palestinské teroristické organizace pod vedením Hamásu zaútočily z Pásma Gazy proti civilním a vojenským cílům v jižním Izraeli,“ doplnil Papoušek.
Měsíční statistiky podle federace zcela jednoznačně dokládají masivní nárůst antisemitismu v posledním čtvrtletí roku 2023. Za období leden–září bylo registrováno 2 528 incidentů, tj. 58,41 % celkového počtu, za období říjen–prosinec pak dalších 1 800 incidentů, které představují 41,59 % celkového počtu. Pro období leden–září 2023 platí, že průměrný měsíční nárůst v porovnání s rokem 2022 činil 50,03 %. V období říjen–prosinec byl průměrný nárůst 254,32 %.