Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vzpoura nebyla tak horká, její odhalení může přilepšit Vězeňské službě

  • 63
Vzpoura, o níž informovaly Vězeňská služba a ministerstvo spravedlnosti, zřejmě nebyla až tak nebezpečná. A nestáli za ní lidé z Berdychova gangu. Jsou už totiž většinou na svobodě. Sám David Berdych patří mezi vzorné vězně.

Vzpoura se měla odehrát za několik týdnů v několika českých věznicích. Překazila ji Vězeňská služba ve spolupráci s policií. Podle televize Prima ji údajně připravovali také lidé z nechvalně proslulého gangu Davida Berdycha.

Berdychův gang

Gang nesoucí jméno Davida Berdycha je patrně nejznámějším případem spojení podsvětí a policie v ČR. Gang, který vydíral a unášel lidi a podílel se i na vraždách, měl desítky členů včetně elitních policejních detektivů, kteří s gangem spolupracovali. Berdychovci dokonce často operovali právě v policejních uniformách.

"Nevěřím, že by právě tito lidé připravovali vzpouru. Vždyť velká část je již na svobodě - Ivan Kopta, Jiří Večeřa, Ivoš Krajíček, Václav Strauss, Gelal Aboud nebo Maroš Šulej. Tomáš Půta a Josef Kunstát mohou zase už příští rok požádat o propuštění," uvedl advokát odsouzených Jaroslav Ortman.

Hlava gangu David Berdych pak pro svůj odchod z vězení zvolil naprosto jinou taktiku, zřejmě jistější než plánování útěku. Ve věznici se chová vzorně a do dneška již nasbíral 56 kázeňských pochval. V současné době mu do konce trestu zbývá necelých osm let. Za 4 roky může požádat o podmíněné propuštění.

Podle informací iDNES.cz se do kauzy připletl jen jeden člověk napojený na Berdychův gang a to ještě víceméně náhodou, prostřednictvím jediného podezřelého telefonátu.

A definitivně informaci vyvrátil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Mediální spekulace, že by se na přípravě nepokojů ve věznicích podílel tzv. Berdychův gang, se nezakládá na pravdě," oznámil odpoledne, krátce po vydání tohoto článku.

Náměstek: Nebezpečí bylo reálné

Nejasná zůstává role Bezpečnostní informační služby, která vzpouru údajně odhalila. Její zapojení ale popřel ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a mluvčí BIS Jan Šubert účast tajné služby odmítl úplně. "Na přípravě akce jsme se nijak nepodíleli," řekl iDNES.cz mluvčí.

Dva důvěryhodné zdroje z Vězeňské služby ale mluví o cíleném nafouknutí vzpoury odhalené na počátku října. Podle nich se nové vedení Vězeňské služby snaží o dobrou prezentaci a zřejmě i o příliv peněz do resortu spravedlnosti.

"Rozhodně to nebylo jen strašení. Hrozba byla reálná, měli jsme jasné důkazy potvrzující, že se chystá hromadné vystoupení vězňů," brání se náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. A stojí i za vyjádřením ministra Jiřího Pospíšila, že nepokoje se měly odehrát ve více věznicích a odsouzení spolu komunikovali. Také on ale odmítl účast lidí z Berdychova gangu. "Tato informace je čistě mediálním výstupem," řekl náměstek.

Hromadné vystoupení, jak se v odborné terminologii vzpoura nebo nepokoje nazývají, podle Voláka nemělo primárně někoho vysvobodit, ale zřejmě by bylo jen formou protestu.

Jak dozorci odhalí vzpouru

Dozorci mají dostatek nástrojů, jak případnou vzpouru odhalit. Podle zákona totiž mohou využívat "operativní prostředky", například odposlechy nebo sledování. Každý vězeň má také přidělen index nebezpečnosti, který pamatuje například na jeho možnou motivaci k útěku, a zohledňuje se třeba pří přípravě eskorty vězně.

Mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták nechtěl případné zveličování vzpoury komentovat. "Věc je plně v režii Vězeňské služby. Na vyšetřování jsme od začátku spolupracovali s odborem vnitřní kontroly a podíleli jsme se na tom, co je nám vlastní, tedy operativní činnosti," uvedl.

Vězni žijí ve stresu, jako v hrnci

Ministerstvo spravedlnosti už několik let upozorňuje na kritickou situaci v českém vězeňství. Vězňů na rozdíl od dozorců neustále přibývá a dlouhodobě chybí peníze jak na platy, tak na obnovu věznic.

"Jsme na prvním místě v přeplněnosti věznic ve střední Evropě. To samozřejmě jen podporuje tenzi mezi vězni i dozorci a situace připomíná tlakový hrnec," popsal situaci Volák.

"Prostředí ve věznici je samo o sobě jednotvárné a konfliktní. My bychom rádi umožnili vězňům napětí ventilovat různými aktivitami. To jde ale těžko, pokud musíme obětovat prostory pro uvolnění na další ložnice," řekl mluvčí Vězeňské služby Robert Káčer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video