Předepisujte doporučené léky a odměníme vás, namotivuje VZP lékaře

  15:03aktualizováno  15:03
Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila první čísla úspor po zavedení takzvaných pozitivních lékových listů. V nich uvádí léky, které by měli lékaři upřednostňovat. Letos díky tomu pojišťovna ušetřila 400 milionů, příští rok to bude 1,1 miliardy korun. Od ledna chce navíc lékaře k používání doporučovaných léků motivovat.
Předepisujte léky, které dopouručíme my. Odměníme vás za to, tvrdí VZP. Ilustrační foto

Předepisujte léky, které dopouručíme my. Odměníme vás za to, tvrdí VZP. Ilustrační foto | foto: ČTK

O úsporách ve středu informoval novináře náměstek ředitele VZP Petr Honěk. "S dopadem pozitivních lékových listů jsme velmi spokojeni, vedou k poklesu úhrad a tedy i poklesu peněz vydaných z veřejného zdravotního pojištění v lékovém segmentu," řekl Honěk.

Podle něj se prokázalo, že lékaři začínají léky z pozitivního listu VZP postupně upřednostňovat. Například lék Amaryl, který se používá při léčbě cukrovky, se na všech předepisovaných lécích se stejnou účinnou látkou podílel ještě v únoru osmi procenty, v červenci už to bylo 19 procenty. Lék na řídnutí kostí Osagrand lékaři v březnu letošního roku nepředepisovali vůbec, o pár měsíců později se podílel na všech předepisovaných lécích se stejnou účinnou látkou třemi procenty.

Podle VZP lze díky doporučovaným lékům ušetřit na úhradách. Úspory jen za letošní rok činí 400 milionů, příští rok by měly dosáhnout 1,1 miliardy korun jen na straně VZP.

Léky na pozitivním listu

Pozitivní list VZP se týká jen léků, které jsou na předpis. Seznam má nyní devět položek a od listopadu na něj přibude další lék, jehož název zatím pojišťovna tají.

 • Helicid na žaludek, Zentiva
 • Amaryl na cukrovku, Sanofi
 • Osagrand na řídnutí kostí, Zentiva
 • Fokusin na zbytnění prostaty, Zentiva
 • Penester na zbytnění prostaty, Zentiva
 • Zocor na snížení cholesterolu,
  Merck Sharp & Dohme - Chibret
 • Clopidogrel na léčbu krve, Actavis Group
 • Penester na léčbu prostaty, Zentiva
 • Ramipril na vysoký krevní tlak, Actavis

Detailní seznam léků preferovaných VZP najdete zde.

Uspořené prostředky pojišťovna přesunuje na úhrady novinek v léčbě a dražší péči ve specializovaných centrech. Právě kvůli neproplácení například biologické léčby roztroušené sklerózy pojišťovna čelila kritice (příběh jednoho z pacientů čtěte zde).

Poslechneš, odměníme tě

Za nerespektování doporučených léků nyní lékařům podle pojišťovny žádné sankce nehrozí. Zároveň však k používání pozitivních listů lékaře nijak nemotivuje. To se má od ledna 2014 změnit.

"Pokud lékaři budou u konkrétních léčivých látek předepisovat léky ze seznamu alespoň v polovině případů, navýšíme jim limity úhrad pro jiné léky a zdravotnické prostředky," vysvětlil novinku Honěk.

V praxi to bude znamenat, že pokud lékař předepíše v polovině případů lék doporučený od VZP, pojišťovna mu limit zvýší o 25 procent. Pokud by psal jen léky preferované VZP, nebude mu pojišťovna ani jedno jejich balení počítat do limitu úhrad. Kdo naopak nedosáhne požadovaného podílu, žádný bonus nedostane.

Podle člena předsednictva Sdružení praktických lékařů Lubora Kinšta však takový plán má zásadní trhlinu. "Největší problém tohoto je, že pokud my něco napíšeme, pacient tento lék stejně nemusí dostat, protože lékárník mu může vydat jiný lék se stejnou účinnou látkou," řekl iDNES.cz Kinšt. "Můžeme sice lék označit symbolem nezaměňovat, ale sklady lékáren nejsou nafukovací," dodal.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko takovou snahu sice vítá, ale poukazuje na to, že pro lékaře zatím nemá konkrétní podobu. "O takovém bonusu slyším poprvé až od vás," uvedl s tím, že dříve VZP hovořila o tom, že po lékařích chce osmdesátiprocentní předepisování jí preferovaných léků.

"Pozitivní lékové listy jsou něco jako nový hudební nástroj, na který se teď všichni budeme pokoušet hrát. Jenom doufám, že v něm nejsou přehozené klapky a místo černých půltónů nejsou bílé, protože občas to doporučení vychází přesně naopak, než jak je to uvedené v ceníku," dodal Kinšt s tím, že lékové listy vnímá jako možnost kultivace zdravotnického prostředí.

Výši slevy se lékaři ani pacienti nedozvědí

Pozitivní lékové listy zavedla pojišťovna v březnu letošního roku (více o zavádění listů čtěte zde). V praxi to znamenalo, že lékařům začala říkat, jaké konkrétní léky by při předepisování měli upřednostňovat. Doporučuje přitom jen ty, jež jsou bez doplatku na straně pacienta a u kterých jí výrobce nabídl slevu, obvykle v několika desítkách procent.

Lékaři a především lékárníci však ji však kritizují. Podle nich není možné dozvědět se, jak vysokou slevu přesně dostává. VZP totiž konkrétní procenta u konkrétních přípravků tají. O slevy neprobíhá ani žádná veřejné soutěž. "Je to rozhodování za zavřenými dveřmi," upozornil při zavádění projektu Jojko (více o kritice čtěte zde).

Podle VZP ale je možné slevy vyčíst z cen léků. Zatím totiž nepoužívá systém, kdy by jí slevu výrobce proplatil až zpětně.

Podle Hoňka by ale konkrétní slevy v případě zpětného proplácení pojišťovna nemohla uvést. Nepřejí si to výrobci léků a podle VZP by ani nebylo dobré slevy zveřejnit, aby nižší ceny léků nevedly například k reexportům do zahraničí.

VZP tvrdí, že soutěžení nyní brzdí zákon. Sama by však v budoucnu chtěla využít elektronických aukcí, protože by to mohlo ušetřit další až dvě miliardy korun ročně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz