Předepisujte doporučené léky a odměníme vás, namotivuje VZP lékaře

  15:03aktualizováno  15:03
Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila první čísla úspor po zavedení takzvaných pozitivních lékových listů. V nich uvádí léky, které by měli lékaři upřednostňovat. Letos díky tomu pojišťovna ušetřila 400 milionů, příští rok to bude 1,1 miliardy korun. Od ledna chce navíc lékaře k používání doporučovaných léků motivovat.
Předepisujte léky, které dopouručíme my. Odměníme vás za to, tvrdí VZP. Ilustrační foto

Předepisujte léky, které dopouručíme my. Odměníme vás za to, tvrdí VZP. Ilustrační foto | foto: ČTK

O úsporách ve středu informoval novináře náměstek ředitele VZP Petr Honěk. "S dopadem pozitivních lékových listů jsme velmi spokojeni, vedou k poklesu úhrad a tedy i poklesu peněz vydaných z veřejného zdravotního pojištění v lékovém segmentu," řekl Honěk.

Podle něj se prokázalo, že lékaři začínají léky z pozitivního listu VZP postupně upřednostňovat. Například lék Amaryl, který se používá při léčbě cukrovky, se na všech předepisovaných lécích se stejnou účinnou látkou podílel ještě v únoru osmi procenty, v červenci už to bylo 19 procenty. Lék na řídnutí kostí Osagrand lékaři v březnu letošního roku nepředepisovali vůbec, o pár měsíců později se podílel na všech předepisovaných lécích se stejnou účinnou látkou třemi procenty.

Podle VZP lze díky doporučovaným lékům ušetřit na úhradách. Úspory jen za letošní rok činí 400 milionů, příští rok by měly dosáhnout 1,1 miliardy korun jen na straně VZP.

Léky na pozitivním listu

Pozitivní list VZP se týká jen léků, které jsou na předpis. Seznam má nyní devět položek a od listopadu na něj přibude další lék, jehož název zatím pojišťovna tají.

 • Helicid na žaludek, Zentiva
 • Amaryl na cukrovku, Sanofi
 • Osagrand na řídnutí kostí, Zentiva
 • Fokusin na zbytnění prostaty, Zentiva
 • Penester na zbytnění prostaty, Zentiva
 • Zocor na snížení cholesterolu,
  Merck Sharp & Dohme - Chibret
 • Clopidogrel na léčbu krve, Actavis Group
 • Penester na léčbu prostaty, Zentiva
 • Ramipril na vysoký krevní tlak, Actavis

Detailní seznam léků preferovaných VZP najdete zde.

Uspořené prostředky pojišťovna přesunuje na úhrady novinek v léčbě a dražší péči ve specializovaných centrech. Právě kvůli neproplácení například biologické léčby roztroušené sklerózy pojišťovna čelila kritice (příběh jednoho z pacientů čtěte zde).

Poslechneš, odměníme tě

Za nerespektování doporučených léků nyní lékařům podle pojišťovny žádné sankce nehrozí. Zároveň však k používání pozitivních listů lékaře nijak nemotivuje. To se má od ledna 2014 změnit.

"Pokud lékaři budou u konkrétních léčivých látek předepisovat léky ze seznamu alespoň v polovině případů, navýšíme jim limity úhrad pro jiné léky a zdravotnické prostředky," vysvětlil novinku Honěk.

V praxi to bude znamenat, že pokud lékař předepíše v polovině případů lék doporučený od VZP, pojišťovna mu limit zvýší o 25 procent. Pokud by psal jen léky preferované VZP, nebude mu pojišťovna ani jedno jejich balení počítat do limitu úhrad. Kdo naopak nedosáhne požadovaného podílu, žádný bonus nedostane.

Podle člena předsednictva Sdružení praktických lékařů Lubora Kinšta však takový plán má zásadní trhlinu. "Největší problém tohoto je, že pokud my něco napíšeme, pacient tento lék stejně nemusí dostat, protože lékárník mu může vydat jiný lék se stejnou účinnou látkou," řekl iDNES.cz Kinšt. "Můžeme sice lék označit symbolem nezaměňovat, ale sklady lékáren nejsou nafukovací," dodal.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko takovou snahu sice vítá, ale poukazuje na to, že pro lékaře zatím nemá konkrétní podobu. "O takovém bonusu slyším poprvé až od vás," uvedl s tím, že dříve VZP hovořila o tom, že po lékařích chce osmdesátiprocentní předepisování jí preferovaných léků.

"Pozitivní lékové listy jsou něco jako nový hudební nástroj, na který se teď všichni budeme pokoušet hrát. Jenom doufám, že v něm nejsou přehozené klapky a místo černých půltónů nejsou bílé, protože občas to doporučení vychází přesně naopak, než jak je to uvedené v ceníku," dodal Kinšt s tím, že lékové listy vnímá jako možnost kultivace zdravotnického prostředí.

Výši slevy se lékaři ani pacienti nedozvědí

Pozitivní lékové listy zavedla pojišťovna v březnu letošního roku (více o zavádění listů čtěte zde). V praxi to znamenalo, že lékařům začala říkat, jaké konkrétní léky by při předepisování měli upřednostňovat. Doporučuje přitom jen ty, jež jsou bez doplatku na straně pacienta a u kterých jí výrobce nabídl slevu, obvykle v několika desítkách procent.

Lékaři a především lékárníci však ji však kritizují. Podle nich není možné dozvědět se, jak vysokou slevu přesně dostává. VZP totiž konkrétní procenta u konkrétních přípravků tají. O slevy neprobíhá ani žádná veřejné soutěž. "Je to rozhodování za zavřenými dveřmi," upozornil při zavádění projektu Jojko (více o kritice čtěte zde).

Podle VZP ale je možné slevy vyčíst z cen léků. Zatím totiž nepoužívá systém, kdy by jí slevu výrobce proplatil až zpětně.

Podle Hoňka by ale konkrétní slevy v případě zpětného proplácení pojišťovna nemohla uvést. Nepřejí si to výrobci léků a podle VZP by ani nebylo dobré slevy zveřejnit, aby nižší ceny léků nevedly například k reexportům do zahraničí.

VZP tvrdí, že soutěžení nyní brzdí zákon. Sama by však v budoucnu chtěla využít elektronických aukcí, protože by to mohlo ušetřit další až dvě miliardy korun ročně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Najdete na iDNES.cz