Předepisujte doporučené léky a odměníme vás, namotivuje VZP lékaře

  15:03aktualizováno  15:03
Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila první čísla úspor po zavedení takzvaných pozitivních lékových listů. V nich uvádí léky, které by měli lékaři upřednostňovat. Letos díky tomu pojišťovna ušetřila 400 milionů, příští rok to bude 1,1 miliardy korun. Od ledna chce navíc lékaře k používání doporučovaných léků motivovat.
Předepisujte léky, které dopouručíme my. Odměníme vás za to, tvrdí VZP. Ilustrační foto

Předepisujte léky, které dopouručíme my. Odměníme vás za to, tvrdí VZP. Ilustrační foto | foto: ČTK

O úsporách ve středu informoval novináře náměstek ředitele VZP Petr Honěk. "S dopadem pozitivních lékových listů jsme velmi spokojeni, vedou k poklesu úhrad a tedy i poklesu peněz vydaných z veřejného zdravotního pojištění v lékovém segmentu," řekl Honěk.

Podle něj se prokázalo, že lékaři začínají léky z pozitivního listu VZP postupně upřednostňovat. Například lék Amaryl, který se používá při léčbě cukrovky, se na všech předepisovaných lécích se stejnou účinnou látkou podílel ještě v únoru osmi procenty, v červenci už to bylo 19 procenty. Lék na řídnutí kostí Osagrand lékaři v březnu letošního roku nepředepisovali vůbec, o pár měsíců později se podílel na všech předepisovaných lécích se stejnou účinnou látkou třemi procenty.

Podle VZP lze díky doporučovaným lékům ušetřit na úhradách. Úspory jen za letošní rok činí 400 milionů, příští rok by měly dosáhnout 1,1 miliardy korun jen na straně VZP.

Léky na pozitivním listu

Pozitivní list VZP se týká jen léků, které jsou na předpis. Seznam má nyní devět položek a od listopadu na něj přibude další lék, jehož název zatím pojišťovna tají.

 • Helicid na žaludek, Zentiva
 • Amaryl na cukrovku, Sanofi
 • Osagrand na řídnutí kostí, Zentiva
 • Fokusin na zbytnění prostaty, Zentiva
 • Penester na zbytnění prostaty, Zentiva
 • Zocor na snížení cholesterolu,
  Merck Sharp & Dohme - Chibret
 • Clopidogrel na léčbu krve, Actavis Group
 • Penester na léčbu prostaty, Zentiva
 • Ramipril na vysoký krevní tlak, Actavis

Detailní seznam léků preferovaných VZP najdete zde.

Uspořené prostředky pojišťovna přesunuje na úhrady novinek v léčbě a dražší péči ve specializovaných centrech. Právě kvůli neproplácení například biologické léčby roztroušené sklerózy pojišťovna čelila kritice (příběh jednoho z pacientů čtěte zde).

Poslechneš, odměníme tě

Za nerespektování doporučených léků nyní lékařům podle pojišťovny žádné sankce nehrozí. Zároveň však k používání pozitivních listů lékaře nijak nemotivuje. To se má od ledna 2014 změnit.

"Pokud lékaři budou u konkrétních léčivých látek předepisovat léky ze seznamu alespoň v polovině případů, navýšíme jim limity úhrad pro jiné léky a zdravotnické prostředky," vysvětlil novinku Honěk.

V praxi to bude znamenat, že pokud lékař předepíše v polovině případů lék doporučený od VZP, pojišťovna mu limit zvýší o 25 procent. Pokud by psal jen léky preferované VZP, nebude mu pojišťovna ani jedno jejich balení počítat do limitu úhrad. Kdo naopak nedosáhne požadovaného podílu, žádný bonus nedostane.

Podle člena předsednictva Sdružení praktických lékařů Lubora Kinšta však takový plán má zásadní trhlinu. "Největší problém tohoto je, že pokud my něco napíšeme, pacient tento lék stejně nemusí dostat, protože lékárník mu může vydat jiný lék se stejnou účinnou látkou," řekl iDNES.cz Kinšt. "Můžeme sice lék označit symbolem nezaměňovat, ale sklady lékáren nejsou nafukovací," dodal.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko takovou snahu sice vítá, ale poukazuje na to, že pro lékaře zatím nemá konkrétní podobu. "O takovém bonusu slyším poprvé až od vás," uvedl s tím, že dříve VZP hovořila o tom, že po lékařích chce osmdesátiprocentní předepisování jí preferovaných léků.

"Pozitivní lékové listy jsou něco jako nový hudební nástroj, na který se teď všichni budeme pokoušet hrát. Jenom doufám, že v něm nejsou přehozené klapky a místo černých půltónů nejsou bílé, protože občas to doporučení vychází přesně naopak, než jak je to uvedené v ceníku," dodal Kinšt s tím, že lékové listy vnímá jako možnost kultivace zdravotnického prostředí.

Výši slevy se lékaři ani pacienti nedozvědí

Pozitivní lékové listy zavedla pojišťovna v březnu letošního roku (více o zavádění listů čtěte zde). V praxi to znamenalo, že lékařům začala říkat, jaké konkrétní léky by při předepisování měli upřednostňovat. Doporučuje přitom jen ty, jež jsou bez doplatku na straně pacienta a u kterých jí výrobce nabídl slevu, obvykle v několika desítkách procent.

Lékaři a především lékárníci však ji však kritizují. Podle nich není možné dozvědět se, jak vysokou slevu přesně dostává. VZP totiž konkrétní procenta u konkrétních přípravků tají. O slevy neprobíhá ani žádná veřejné soutěž. "Je to rozhodování za zavřenými dveřmi," upozornil při zavádění projektu Jojko (více o kritice čtěte zde).

Podle VZP ale je možné slevy vyčíst z cen léků. Zatím totiž nepoužívá systém, kdy by jí slevu výrobce proplatil až zpětně.

Podle Hoňka by ale konkrétní slevy v případě zpětného proplácení pojišťovna nemohla uvést. Nepřejí si to výrobci léků a podle VZP by ani nebylo dobré slevy zveřejnit, aby nižší ceny léků nevedly například k reexportům do zahraničí.

VZP tvrdí, že soutěžení nyní brzdí zákon. Sama by však v budoucnu chtěla využít elektronických aukcí, protože by to mohlo ušetřit další až dvě miliardy korun ročně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Silné bouřky a vítr zasáhnou odpoledne Čechy, místy mohou padat kroupy

Na snímcích jsou zachycené unikátní úkazy na obloze. Jev zvaný elf, rudý...

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami. Platí pro Prahu, Středočeský, Liberecký,...

Mynář podle TI podváděl při čerpání dotací, podala trestní oznámení

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podle nevládní organizace Transparency International (TI) podváděl při čerpání dotací za...

Najdete na iDNES.cz