Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Děti dostanou svého ombudsmana, plánuje Dienstbier. V Evropě je běžný

  18:19aktualizováno  18:19
V Česku by měl vzniknout institut dětského ombudsmana, na něhož se děti budou moci obracet se svými problémy a v případech, kdy jsou porušována jejich práva. Oznámil to ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD. Česko je jednou z posledních čtyř zemí Evropské unie, která tuto funkci ještě nemá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle vládní zprávy o stavu lidských práv za loňský rok v Česku chybí instituce, která by na ochranu a prosazování práv dětí dohlížela. Zřízení postu dětského ochránce doporučoval České republice také Výbor OSN pro práva dítěte (UNCRC). Kritizoval i to, že péče o děti je roztříštěná a spadá pod několik ministerstev.

Ombudsman dětí v Evropě

Od doby, kdy byl v roce 1981 v Norsku zřízen dětský ombudsman, vzniklo po celém světě několik desítek těchto institucí. Každý z ombudsmanů má jinou působnost i jiné pravomoci.

Obecný komentář Výboru OSN pro práva dítěte z roku 2002 popisuje dětského ombudsmana jako nezávislou lidskoprávní instituci, jejímž úkolem je bez ohledu na její formu nezávisle a efektivně monitorovat, podporovat a chránit práva dítěte vyplývající z Úmluvy o právech dítěte. Tento orgán má být dle názoru Výboru OSN pro práva dítěte ideálně zakotven v ústavě a upraven zákonem.

Evropští dětští ombudsmani se od roku 1997 sdružují v Evropské síti dětských ombudsmanů (ENOC).

„Mou snahou je, aby příslušná právní úprava zakotvující dětského ombudsmana do českého právního řádu vznikla a byla přijata do konce tohoto volebního období,“ uvedl na úterní tiskové konferenci Dienstbier.

Ve hře jsou dvě varianty. Dětský ombudsman by mohl vzniknout jako samostatná instituce. „Tak by byla tato funkce srozumitelnější pro děti, jímž je adresována, protože by měla jasnou tvář,“ řekl ministr. Zřízení funkce by však bylo nákladnější.

Druhou možností je přičlenění instituce dětského ombudsmana ke stávajícímu úřadu veřejné ochránkyně práv. Obě varianty jsou prý představitelné a nyní se bude diskutovat o tom, která je vhodnější.

Podle Pavly Gomby z české pobočky UNICEF zkušenosti z jiných zemí ukazují, že se samostatný úřad osvědčuje lépe. „Dětský ombudsman není žádný experiment. Je to institut, který velice dobře funguje ve 35 zemích světa,“ podotkla Gomba. Podle ní by se na výběru budoucího ochránce svých práv měly děti podílet. „Neměla by to být politická funkce, ale nezávislá instituce, které samy děti důvěřují,“ říká Gomba.

Stížnosti dětí řeší i Šabatová

Děti se již v současnosti mohou se svými stížnostmi obracet na veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou. Ovšem problém je, že o této možnosti mnohdy vůbec nevědí. Ročně se tak na ni prý obrátí jen čtyřicet až padesát dětí. „Jsem přesvědčena, že téměř žádné dítě o nás neví. Kdyby děti byly ve většině informovány, tak těch podnětů bude daleko víc,“ domnívá se Šabatová.

Kde dětem již pomáhají?

Úřad veřejné ochránkyně práv má již v současnosti sekci určenou na řešení stížností dětí. Ty se mohou informovat na speciálních webových stránkách ombudsmanky.

Navíc hlavním úkolem dětského ombudsmana je podle ní nejen řešit stížnosti, ale především působit aktivně a preventivně na systém, na což veřejný ochránce práv nemá kapacity.

Děti, které se na ombudsmanku obracejí, řeší různě závažné problémy. „Třeba jsou v ústavní výchově a chtěly by do jiného zařízení nebo chtějí domů a nevědí, jak mechanismus funguje. Dítě by mělo vědět, proč je v zařízení, kdo o tom rozhodl, jaké byly důvody a co je možné dělat pro to, aby mohlo být opět s rodiči. Také se na nás obracejí děti s otázkami, jaké tresty jim rodiče mohou ukládat, zda mohu na poště vyzvednout zásilku bez občanského průkazu. Nebo se dítě nechce stýkat s tatínkem. Ta škála je poměrně široká,“ popisuje Šabatová.

Školský ombudsman řeší šikanu, školné i mezilidské vztahy

V Česku od poloviny září nově působí také školský ombudsman Eduard Zeman, který však netvoří samostatnou instituci, ale podléhá ministru školství Marcelu Chládkovi (ČSSD).

Agenda dětského ombudsmana bude podle Dienstbiera mnohem širší. „Kromě šikany ve škole bude řešit jakékoli porušování práv dětí. Měl by být pro děti partnerem, se kterým by děti mohly jednat. Jeho záběr se nebude týkat jen porušování práv ve škole,“ vysvětluje Dienstbier.

Dětský ombudsman by prý měl také speciální práva například na informace z míst, kde potenciálně hrozí poškozování práv dětí. „Měl by nejen poskytovat individuální ochranu dětem, které se na něj obrátí, ale i doporučovat systémová řešení vládě, včetně legislativních návrhů,“ dodává ministr.

Na stole Eduarda Zemana se za dva měsíce ve funkci nashromáždilo 170 případů, z nichž asi polovinu se podařilo vyřešit, uvádí tiskový odbor Ministerstva školství. Nejčastěji se na něj obracejí pedagogové s dotazy ohledně kvalifikace. Další početnou skupinou jsou problémy s šikanou. Ombudsman se vydal i do terénu, aby řešil potíže mezi rodiči a ředitelkou školy na Strakonicku. „Práce je víc, než by se dalo stíhat,“ hodnotí svou pracovní náplň Eduard Zeman.

Velkou část problematiky, se kterou se na školského ombudsmana veřejnost obrací, se týká zhoršených mezilidských vztahů a klimatu na školách. Jsou to zejména problémy dětské šikany anebo takzvaného bossingu.

„Jsou zde i humornější případy. Například když si studenti stěžují, že ředitel vyhlásil volno, ale těch, kteří jsou na praxi, se netýká, a musejí tak pracovat, i když jejich kolegové, kteří zrovna praxi nemají, mohou zůstat doma,“ říká Eduard Zeman. U vysokých škol pak školský ombudsman řeší například účtování penalizačního školného.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Češi mají nejraději stále Slováky, naopak sympatie k Britům poklesly

Sympatie Čechů k ostatním zemím rostou. Vychází to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Akademie věd....

K soše Koněva zamíří jeho vnučka, ruský velvyslanec a místopředseda KSČM

U sochy maršála Ivana Koněva v Praze bude v pondělí odpoledne znovu rušno. Právě v den výročí narození maršála, který...

Inspekce odstavila čističku, která patří firmě zasažené výbuchem v Hamru

Česká inspekce životního prostředí zastavila provoz čistírny odpadních vod v Březhradu v Hradci Králové. Firma Purum ji...

Děti vyrůstají na extrémním pornu a dostávají se do střetu s reálným světem

Neustále narůstá počet dětí, kteří mají problém se svým sexuálním chováním. Důvodem jejich rozbouřené sexuality je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz