Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

„Fake news“ spustila v říjnu 1918 převrat v Praze, situaci uklidnily kapely

  17:00
Ačkoliv se vznik samostatného československého státu připravoval dlouho dopředu, samotné převzetí moci se v Praze 28. října 1918 odehrálo v překotném tempu. Významnou roli v něm hrála paradoxně také falešná zpráva o rozpadu Rakouska–⁠Uherska, která vyhnala tisíce lidi do ulic.

To mlhavé pondělí ráno 28. října 1918 se předseda Národního výboru československého Antonín Švehla a jeho kolega z vedení tohoto sice samozvaného, ale obecně uznávaného orgánu čs. politické reprezentace, František Soukup vydali na poněkud zvláštní misi. 

Zamířili do ústředí Obilného ústavu, který sídlil v paláci Lucerna na pražském Václavském náměstí. Právě zde se řídilo přerozdělování obilí pro různé části monarchie. V době všeobecného nedostatku potravin šlo tedy o klíčový úřad. A Češi se jej rozhodli ovládnout.

Trpělivá dřina a hozená svorka. Co předcházelo vzniku republiky

Švehla se Soukupem nakráčeli před rakouské úředníky a prvně jmenovaný spustil: „Pánové, na základě manifestu Jeho Veličenstva se vytváří československý stát a my dnes jeho jménem přebíráme správu Obilního úřadu. (…) A proto je třeba, abyste nám jako představitelům tohoto státu složili slib věrnosti,“ uvádí spisovatel Karel Pacner ve své knize Osudové okamžiky.  

Švehla vytvořil dojem, že převzetí Obilného ústavu zástupci československého Národního výboru je vlastně plnění příkazu císaře Karla I., který předávání pravomocí vídeňské vlády do rukou místní vlády ustanovené císařem formuloval ve svém manifestu o autonomii jednotlivých zemí.

Přítomní úředníci byli zmatení, o císařově manifestu ale věděli, a tak Švehlovi přitakali a úřad předali. Národní výbor tak získal kontrolu nad mimořádně důležitou institucí.

„Navždy lámeme pouta“

Jen o několik desítek minut později, kolem desáté hodiny dopolední, se na nedaleké budově redakce deníku Národní politika objevila velká cedule s nápisem „Příměří“. A posléze i podrobnější zpráva, v níž bylo na základě informací redakčního vídeňského zpravodaje uvedeno, že mocnářství souhlasilo s podmínkami míru, které Rakousku-Uhersku navrhl americký prezident Woodrow Wilson.

Jak ale vysvětluje historik Jan Rychlík, ve skutečnosti to bylo tak, že předcházejícího dne – tedy v neděli 27. října – Rakousko-Uhersko přijalo pouze podmínky, na základě kterých se teprve mělo o příměří jednat. Uzavřeno nakonec bylo až 3. listopadu. „Lidé, kteří si toto oznámení četli, jej špatně pochopili a začaly se ozývat výkřiky: To je konec, Rakousko se rozpadlo, jsme svobodni,“ popisuje Jan Rychlík.

Nic nepomohla snaha představitelů Národního výboru volat do redakcí, aby zprávu dementovaly. Tisíce lidí už byly v ulicích, na domech se začaly objevovat červenobílé prapory. Nadšení Pražané začali strhávat z budov symboly nenáviděné monarchie, především rakouské orlice a posléze se vydali k soše svatého Václava. 

Právě u sochy patrona české země agrární poslanec Isidor Zahradník proklamoval nezávislý československý stát. Spisovatel Karel Pacner citoval jeho slova takto: „Navždy lámeme pouta, v nichž nás týrali věrolomní, cizáčtí a nemravní Habsburkové! Jsme svobodní!“

Místo rabování oslava samostatnosti

Dav poté zamířil k hlavnímu nádraží, které tehdy neslo jméno Františka Josefa I. V té době byla telegrafická síť jediným funkčním telekomunikačním systémem. Železničáři měli rozeslat do stanic po celé zemi telegram, v němž byla uvedena informace o proklamování čs. státu a k tomu dovětek: „Odstraňte ihned všechny znaky a značky bývalého státu rakousko–⁠uherského. Do Vídně a do Německa všechno zboží zadržte!“ Co na tom, že Národní výbor žádnou takovou akci neschválil ani neorganizoval. Převrat se v těch dopoledních hodinách 28. října 1918 zkrátka odehrával značně živelně.

Vznik ČSR zvěstoval v Olomouci i slovanský prapor, politici málem zaspali

To vůdcové Národního výboru měli ještě hodně práce s tím, aby celé předání moci proběhlo v klidu a bez krveprolití. Jednali s místodržitelstvím, zemskou správní komisí či s pražským vojenským velitelstvím. 

Aby udrželi v revoluční Praze klid, zabránili rabování obchodů či vyřizování účtů se zaměstnanci státního aparátu, nařizují Alois Rašín a Jiří Stříbrný, aby do ulic vyšly kapely. Měly vyhrávat a lidé zpívat vlastenecké písně. Převrat měl mít spíš podobu slavnosti, oslavy samostatnosti.

„Mužem 28. října“ tak trochu náhodou

Důležitou, i když do určité míry náhodnou, roli sehrál v oněch revolučních hodinách a dnech Vavro Šrobár, řazený spolu s Jiřím Stříbrným, Antonínem Švehlou, Aloisem Rašínem a Františkem Soukupem mezi takzvané Muže 28. října. Před polednem 28. října 1918 Šrobár dorazil do Prahy a z pověření zatím ještě formálně neustavené Slovenské národní rady (SNR) měl udržovat spojení s pražským Národním výborem.

„Osmadvacátý říjen 1918 připadl na pondělí, ale Šrobár vyrazil z Ružomberka do Prahy už v sobotu, protože se rozhodl zastavit na neděli v Přerově, kde v mládí studoval na gymnáziu. Teprve v pondělí ráno nasedl na vlak do Prahy a po cestě se od průvodčího dozvěděl, že v Praze se něco děje a jsou tam nepokoje,“ popisuje historik Jan Rychlík. 

Když Šrobár do Prahy dorazil, nevěděl, co dělat, a tak šel navštívit svého přítele novináře Františka Votrubu. Ten jej zavedl do Obecního domu, kde zasedalo předsednictvo Národního výboru. „V něm zrovna potřebovali také nějakého zástupce Slovenska, a tak jej hned kooptovali. Tím se stal Šrobár jedním z ´mužů 28. října´ a pak ministrem zdravotnictví a ministrem s plnou mocí pro správu Slovenska,“ přibližuje Jan Rychlík.

Zajímavé přitom je, že o vyhlášení samostatného československého státu 28. října odpoledne nikoho z politiků připravujících ustavení SNR telefonicky ani telegraficky neinformoval, takže když se SNR sešla ve středu 30. října v Turčianském Sv. Martině na svém prvním zasedání, její členové nevěděli, že československý stát už byl vyhlášen.

„Noviny vycházející v českých zemích bylo od jara 1918 zakázáno dovážet do Uher a vídeňské ani budapešťské noviny o vyhlášení československého státu zprávu nepřinesly. Uvedly jen, že v Praze jsou demonstrace a moc se rozhodl převzít Národní výbor,“ přibližuje Jan Rychlík historický paradox těch překotných revolučních dní závěru října 1918.

Autor:

Kulometná salva zalila Kadaň krví. Masakr se odehrál před sto lety

Pohlednice s kresbou události ze 4. března 1919, kdy po střelbě do demonstrantů...

Před 100 lety zažilo město Kadaň jeden z nejčernějších dnů své historie. Spor o vlajku při velké...

Vznik republiky slavil Trutnov až v prosinci, německá většina stát odmítla

Symbolem monarchie byla v Trutnově socha Josefa II. Češi ji odstranili v roce...

VIDEO Pouze vyvěšením červenobílého praporu si Češi v tehdy německém Trutnově připomněli 28. října 1918...

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali...

„Fake news“ spustila v říjnu 1918 převrat v Praze, situaci uklidnily kapely

Sejmutí rakouské orlice z jednoho z pražských domů (28. října 1918)

VIDEO Ačkoliv se vznik samostatného československého státu připravoval dlouho dopředu, samotné převzetí...

Jedinečné gesto. Oslavy 100 let Československa zaujaly i za hranicemi

Oslavy vzniku Československa na Václavském náměstí (28. října 2018)

VIDEO Českých oslav stého výročí vzniku Československa si všimla také zahraniční média. Reuters označil...

KOMENTÁŘ: Zemanův začarovaný kruh. Národ se bez udílení řádů obejde

Udílení státních vyznamenání - Miloš Zeman při svém úvodním projevu (28. října...

VIDEO Miloš Zeman pošesté uděloval státní řády. Před pěti lety na Hrad nedostali pozvánku rektoři...

  • Nejčtenější

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Den rozvolnění s ministrem. Havlíček kontroloval obchody

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček ve čtvrtek vyrazil na kontrolu znovuotevřených obchodů, nákupních...

Přijala by opozice přeběhlou ČSSD? Kvůli většině by zřejmě musela

Poslední průzkum veřejného mínění od agentury Median ukázal, že by volební střetnutí mezi stávajícím vládním táborem a...

Čekají nás mimořádně chudé svátky. Většina Čechů dá za Vánoce pět tisíc

Premium Otevřeno! Konečně. Jednačtyřicetiletá Michaela Krejčí hned zamířila do obchodu s oblečením. „Potřebuji zimní bundu, to...

Ve čtvrtek zatím přibylo 2721 pozitivních na covid, více než ve středu večer

Ve čtvrtek zatím laboratoře odhalily 2 721 pozitivně testovaných na covid-19. Je to víc než ve středu večer i než před...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Jaká je smrtnost a kde hrozí nákaza covidem? Nové odpovědi vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...