Komunisté, odstupte z volby, žádá Čáslavská. Fischera vyhání i zpěvák

  15:13aktualizováno  15:13
Čtyři dny před prezidentskou volbou se množí výzvy, aby ten či onen kandidát odstoupil. Nově se k nim přidala olympionička Věra Čáslavská, která bez uvedení konkrétního jména vystoupila proti Janu Fischerovi a Miloši Zemanovi. Prvního z nich z volby "vyhání" i zpěvák Support Lesbiens Kryštof Michal.

Věra Čáslavská | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Věra Čáslavská je jednou z nejvýraznějších osobností sportovní scény, která do kampaně zasáhla. Gymnastka a držitelka sedmi zlatých olympijských medailí z Tokia a Mexico City (1964 a 1968) je ovšem zároveň signatářkou Tříkrálové výzvy, která podporuje Karla Schwarzenberga.

Z filmu Věra 68

Snímek gymnastky Čáslavské z filmu Věra 68

Čáslavská tedy svou výzvou vyzývá k odchodu Schwarzenbergovy protivníky Fischera a Zemana, bez jejichž účasti by měl ministr zahraničí velmi dobré vyhlídky na účast ve druhém kole (poslední předvolební průzkum najdete zde). Fischer ani Zeman se ovšem odstoupit nechystají.

Čáslavská ve svém prohlášení připomíná, že se o politiku dosud až na dvě výjimky nezajímala: podepsala 2000 slov a na olympiádě v Mexiku odvrátila na vítězném stupínku hlavu při sovětské hymně.

"Právě proto nechci, aby prezidentem mé milované vlasti byl bývalý člen zločinné strany. Vím, že mnoho slušných lidí pod tlakem okolností do strany vstoupilo a dnes toho i litují. Ti však nekandidují na prezidenta. Tvrdím, že bývalí komunisté nemají morální právo kandidovat na hlavu našeho státu! Prosím, nevolte je!" apeluje Čáslavská.

"Budoucnost naší země mi lhostejná není, (...) volba prezidenta je aktem, ve kterém hraje důležitější úlohu otázka morální než politická. To, že bychom měli volit kandidáta, který neměl nikdy nic společného s KSČ, je věc mravního postoje spíš než politického. Je to věc samozřejmá," píše dále.

Pokud by se bývalý člen KSČ stal prezidentem, bylo by to podle Čáslavské plivnutí do tváře "obrovské většiny lidí, kteří do strany nevstoupili".

Kvůli svým dětem jste byl ve straně, kvůli mým odstupte z volby, vyzval Fischera zpěvák

Po herci Tomáši Hanákovi vystoupil proti Janu Fischerovi i další umělec - zpěvák skupiny Support Lesbiens Kryštof Michal. "Já sám jsem v 80. letech vyrůstal, ale můj otec do KSČ nikdy nevstoupil. Právě kvůli nám - svým dětem," vrací Michal Fischerovi jeho slova, že do KSČ za normalizace vstoupil mimo jiné proto, že měl rodinu a malé děti, tvrdí ve své tiskové zprávě občanské sdružení Dekomunizace.

"Nejste jediný, kdo šlápnul vedle, ale ti ostatní nechtějí být prezidentem. Prosím, nekandidujte. Kvůli mým dětem," žádá Michal Fischera. Proti jinému kandidátovi nevystupuje.

Zemanovo členství v KSČ budí výrazně méně emocí proto, že byl ve straně v letech 1968-1970 a vyloučili ho pro nesouhlas s okupací. Sdružení Dekomunizace nicméně prohlašuje, že chce "podniknout všechny legální kroky vedoucí k tomu, aby příštím českým prezidentem nebyl bývalý komunista", což by formálně vzato mělo cílit i proti Zemanovi.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz