Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. května 2021 Stanislav

Ať škola naučí děti pracovat s informacemi či kriticky myslet, chtějí rodiče

  21:10
Přehršel zpráv, ve kterých by se měly děti vyznat. Poznat své slabé a silné stránky nebo umět obhájit svůj názor. To jsou jedny z hlavních věcí, které má základní škola podle rodičů žáky naučit. Vyplývá to z výzkumu organizace PAQ Research. Po roce distanční výuky ale rodiče častěji označovali potřebu naučit žáky se soustředěně učit a systematicky poznávat nové věci.

Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Pro mě je důležité, aby syn nechodil ze školy otrávený. Tráví tam spoustu času a nechci, aby ho většina dne nebavila. Navíc je roztěkaný, když se nesoustředí, kdežto se zápalem se učí daleko lépe. Ono to heslo ‚škola hrou‘ má něco do sebe, ale samozřejmě chci, aby taky něco uměl,“ říká šestatřicetiletá Jana Dlouhá, jejíž desetiletý David chodí to čtvrté třídy.

Podle výzkumu organizace PAQ Research chtějí rodiče od základní školy především připravit děti na život v informační společnosti, naučit je vyhledávat a pracovat s informacemi, kriticky myslet a umět svůj názor obhájit v diskuzi. Naopak pro ně není podstatné, aby děti škola připravovala na přijímací zkoušky nebo je učila historii o Česku.

Výsledky výzkumu od PAQ Research v otázce, které cíle vzdělávání jsou pro...

Základní školy ale v současné době podle viceprezidenta Asociace základních škol Jaroslava Jiráska takové absolventy neprodukují. 

„Ve většině případů děti takové dovednosti ze základních škol nemají. Ale výzkum mě velmi mile překvapil, protože zkušenosti jsou spíš takové, že rodiče chtějí po dětech dobré známky a výkony. Změna na takové názory je velmi pozitivní a souhlasím s nimi, že by se takové věci měly děti učit,“ říká Jirásko, který je i ředitelem Základní školy Lázně Bělohrad.

Kromě toho by se podle něj měly děti učit také soft skills nebo občanským dovednostem. K tomu je potřeba změnit přístup základních škol, který má začít na pedagogických fakultách.

„Některé z nich považuji za skanzeny, které jsou zaměřené na odborné, tvrdé znalosti předmětů, ale vše ostatní zaniká, takže takových výstupů, jaké by chtěli vidět rodiče u dětí a měly by takové být, se nedosahuje. Tady se probírají neustále Newtonovy rovnice jeho zákonů, které v praxi využijeme málokdy. Ale ač může každý od 18 volit, kritické myšlení a práce s informacemi jsou až na druhé koleji,“ dodává Jirásko.

Konec šikaně a záškoláctví

Příjemné prostředí ve škole má za základ většina oslovených rodičů. Zamezit šikaně je podle nich jeden z nejdůležitějších úkolů učitele, společně s názorným vysvětlováním učiva na příkladech. Tyto kvality v dotazníku označilo 78 procent respondentů.

„Ve třídě u starší dcery dva roky zpátky učitel šikanu řešil, nakonec její spolužačka přešla raději jinam. Probíralo se to hodně na třídních schůzkách. Příjemně mě překvapilo, že to berou vážně. Chlapec (který dívku šikanoval, pozn. red.) docházel i ke školnímu psychologovi a doteď jsem od dcery neslyšela, že by se ve třídě dělo něco znovu podobného. Ale zase byly většinu školního roku doma,“ doplňuje Dlouhá. 

Řešení případů šikany školou není podle Jiráska běžná reakce, i když se více či méně dotýká každé z nich. 

„Troufám si tvrdit, že až polovina škol se šikanu snaží zamést pod koberec. Špatný ředitel se mimo jiné pozná proto, že tvrdí, že na škole žádnou šikanu nemá. Podle mého názoru je v určité míře na každé škole, dobrý ředitel to ví, zná ty případy a řeší je. V poslední době se ale v tomto smyslu udělal velký pokrok, především v oblasti preventistů,“ dodává.

Většina rodičů je s úrovní školství spokojená

„Jak bylo ve škole,“ zeptají se rodiče většinou jako první při příchodu dětí domů. „Dobrý,“ je ještě častější odpověď. Podle výsledků průzkumu je většina rodičů s úrovní základních škol a jejich vzděláváním spokojena.

„Od roku 2009 ale zároveň o třetinu stoupl počet rodičů žáků 9. ročníků, kteří jsou ke kvalitě českých škol kritičtí. Obecně panuje větší spokojenost s výukou na prvním stupni než na druhém. Kritikou nešetří zejména vysokoškolsky vzdělaní rodiče nebo rodiče dětí se špatným prospěchem a z horších ekonomických poměrů,“ ukazuje zpráva výzkumu.

Rozdíl v hodnocení u rodičů žáků 1. stupně ZŠ a 2. stupně ZŠ se projevil i v...

Během deseti let, kdy se výzkum konal, nekladli rodiče takový důraz na vybavení školy moderní technikou. To se ale změnila s příchodem epidemie koronaviru a přechodu na distanční výuku. Během této doby se jako důležité pro rodiče ukázala být pro zvládání výuky na dálku například dobrá organizace školy a její kvalitní řízení. Přístup rodičů se podle Jiráska změnil ke školství celkově.

„Je to masivní změna. Při zavřených školách rodiče podporovali učitele, děkovali jim, hodnotili to velice pozitivně. A to nejsou informace jen z mé školy, ale celé asociace za třeba 100 základních škol. Rodiče více vnímali, co práce učitele obnáší, že je to dřina, když se s nimi musí učit, neuvěřitelná změna za poslední rok,“ uzavřel Jaroslav Jirásko.

Učitelé by podle výsledků výzkumu také měli v žácích budit touhu se vzdělávat a spolupracovat. Méně důležitá je pro rodiče odbornost nebo komunikace. „Zajímavé je, že rodiče dětí z výběrových tříd sice požadují modernizaci výuky a výuku nových kompetencí, ale pořád jsou zaměřeni na výkon. Jsou tedy progresivní z hlediska obsahu učiva, ale ne způsobu výuky,“ popisuje výsledky výzkum.

Výzkum PAQ Research

  • Výzkum organizace rozdělila na dvě části. Původně se zaměřoval na dlouhodobý vývoj v názorech rodičů na vzdělávání mezi rokem 2009 a 2019. „Světová pandemie nemoci covid-19 a s ní spojený přechod na distanční výuku ale nečekaně přinesl nutnost získat aktuální informace o tom, co se děje v rodinách a jak pandemie dopadá na učení dětí. Z toho důvodu bylo šetření rozšířeno o čtyři navazující vlny mezi dubnem a listopadem 2020,“ popisuje výsledky v úvodu výzkumný tým.
  • Obsahem zprávy je proto jak dlouhodobý vývoj v posledním desetiletí, tak aktuální změny v názorech rodičů během roku 2020.

Dětské tábory s testem, v červnu očkování pro všechny, říká Arenberger

  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

Do škol se vrací druhý stupeň v sedmi krajích, obchody se otevřou 10. května

Na mimořádném jednání vláda rozhodla, že celkem v sedmi krajích se budou moci od pondělí 3. května vrátit do škol žáci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Registrace k očkování mají slabinu: akademiky. Termín získá i batole

Premium Redakce iDNES.cz ve středu upozornila na obchodování s unikátními kódy k registraci na očkování. Ministerstvo...

S východními členy NATO se Zeman sejde přes video, možná se zmíní Vrbětice

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky....

Legenda kardiochirurgie končí. Pirk už nepovede kardiocentrum IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...