Výzkum: Nejlépe se žije na jihu Česka

  7:09aktualizováno  7:09
Více než polovina Jihočechů si nedovede představit, že by bydlela na jiném místě Česka. Naproti tomu každý pátý obyvatel Ústeckého kraje by se s lehkým srdcem odstěhoval. Ukázal to průzkum, kterého se zúčastnilo patnáct tisíc lidí.

Jaroslav Zámečník několik roků studoval v jiném kraji, než odkud pochází. Rok pracoval v zahraničí - v Portugalsku, Španělsku či Spojených státech. Vždy však věděl, že se vrátí do Buchlovic u Uherského Hradiště. Vlastně si nedovedl ani představit, že by to bylo jinak.

"Nevím, jak mám jednoduše vysvětlit, proč jsem se vrátil. Mám prostě k Buchlovicím vztah," říká dvaatřicetiletý speciální pedagog. "Vztah k tradicím, které se tu udržují celé generace. Je to i kvůli zdejší krajině," dodává muž, který svůj postoj k Buchlovicím a okolí dokládá i tím, že je členem místního folklorního spolku.

Nejlépe na jihu, nejhůře na severozápadě
Podobně by o svém poutu k Jihomoravskému kraji zřejmě hovořila téměř polovina lidí, kteří zde žijí. Jižní Morava totiž patří společně s jižními Čechami k regionům, k nimž mají jejich obyvatelé nejsilnější vztah.

Vyplynulo to z průzkumu, který loni provedla společnost STEM. Během jednoho roku oslovila téměř patnáct tisíc obyvatel ve všech regionech Česka.

Zatímco nejspokojenější byli lidé na jihu země, nejkritičtější k místu, kde žijí, jsou naopak obyvatelé severozápadních Čech - Ústecka a Karlovarska. Dvaadvacet procent obyvatel Ústeckého kraje například odpovědělo, že by se z regionu odstěhovalo s lehkým srdcem.

"Sever Čech má dlouhodobě negativní image a lidé stále zdejší region vnímají jako místo, kde se žije špatně. Souvisí to s koncentrací těžkého průmyslu i nedostatkem pracovních míst," tvrdí Otto Sedláček, sociolog a starosta Vražkova u Roudnice nad Labem.

"Ale ani sever Čech není všude stejný. Řekl bych, že nejkritičtější ke svému okolí jsou lidé na Mostecku," dodává.

Nemám práci, odejdu
Shodně mluví i ředitel společnosti STEM Jan Hartl. Podle něj ovlivňuje vztah lidí k místu, kde žijí, hned několik věcí. "Jsou to především rodinné vztahy. Na jižní Moravě často žijí příbuzní hned ve vedlejších vesnicích. Na sever Čech se naopak přistěhovali lidé z různých míst republiky," řekl Hartl.

"Vliv má i to, jaké si člověk vybuduje v místě bydliště postavení, jaký tam má majetek nebo jestli má dobrou práci. Na severozápadě Čech je vysoká nezaměstnanost a lidé to vnímají negativně," dodal.

Jeho slova částečně potvrzuje také Jaroslav Zámečník. "Když jsem dělal v Americe, potkal jsem řadu Čechů. Ti, kteří pocházeli z Ostravska nebo Ústecka, v zahraničí většinou z ekonomických důvodů zůstali. Oproti těm z jižní Moravy či jižních Čech, kteří se chtěli vrátit domů," řekl.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

V části Česka hrozí kvůli vydatným dešťům povodně, hlásí meteorologové

Rozvodněná řeka Bečva v obci Ústí (22. května 2019)

Do Česka přijdou v noci na úterý a během úterka vydatné srážky, které mohou zvedat hladiny řek. Na některých místech...

Vítězové a poražení. Jak je rozpoznat v letošních evropských volbách

ilustrační snímek

Hnutí ANO si oproti volbám do Evropského parlamentu v roce 2014 polepšilo o pět procentních bodů, získalo o dvě křesla...

Vlak na přejezdu smetl dodávku. Řidič utrpěl mnohačetné zlomeniny

Vlak se srazil s dodávkou kolem sedmé hodiny na železničním přejezdu ve Stráži...

Četné zlomeniny utrpěl řidič dodávky, která se ráno srazila s vlakem na přejezdu ve Stráži nad Nisou. Souprava jela od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz